incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2003. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Scrie răspuns
smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de smcsa » Vin Noi 19, 2010 1:06 pm

Dar la situatia in care omul isi ia concediu integral, primeste banii pe el si este chemat in ultima saptamana la lucru v-ati gandit ? Practic, ramane cu 5 zile neefectuate din CO (dar platite) si pe care trebuie sa si le ia ca zile libere fara plata (pentru ca pentru cele 5 zile este platit de doua ori)

Daca nu tinem cont de situatia asta, la sfarsitul anului (cand se face un total al CO-urilor), el va apare (conform pontajului) cu, sa zicem, 21-5=16 CO efectuate si 5 CFS. Dupa lege, el a efectuat CO in anul curent, dar dupa evidenta noastra nu. Asta pentru ca mai trebuie o "ceva" cu evidenta CO.

Sincer, eu zic sa mai asteptam pana iasa noul Cod al Muncii

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de gecs » Vin Noi 19, 2010 2:31 pm

contabilul scrie:vedeti putin cum arata aceasta poza ..
Din poza respectiva nu inteleg ceva: daca totalul orelor lucrate e 8, iar normate sunt 10, cum poate avea si 2 ore absenta si 2 ore invoire - 8+2+2=12!

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de gecs » Sâm Noi 20, 2010 7:35 pm

Am atasat ultima versiune. Nu sunt sigur daca la interpretarea si calculul orelor suplimentare n-ar trebui avute in vedere si orele de absenta si invoire.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de gecs » Sâm Noi 20, 2010 7:48 pm

smcsa scrie:Dar la situatia in care omul isi ia concediu integral, primeste banii pe el si este chemat in ultima saptamana la lucru v-ati gandit ? Practic, ramane cu 5 zile neefectuate din CO (dar platite) si pe care trebuie sa si le ia ca zile libere fara plata (pentru ca pentru cele 5 zile este platit de doua ori)

Daca nu tinem cont de situatia asta, la sfarsitul anului (cand se face un total al CO-urilor), el va apare (conform pontajului) cu, sa zicem, 21-5=16 CO efectuate si 5 CFS. Dupa lege, el a efectuat CO in anul curent, dar dupa evidenta noastra nu. Asta pentru ca mai trebuie o "ceva" cu evidenta CO.

Sincer, eu zic sa mai asteptam pana iasa noul Cod al Muncii
Pai nu cred ca trebuie trecute ca CFS zilele de concediu neefectuate. Daca se opereaza corect in pontaj si se inscriu zilele de CO efectuate, se considera ca avans banii platiti pentru zilele de concediu neefectuate, iar in pontaj acele zile apar ca zile obisnuite de lucru. In felul asta apare in pontaj cu numarul de zile de CO efectuate inscrise corect si zilele de CO ramase vor aparea in pontajul lunilor urmatoare. Daca in pontaj se lasa CO si pentru cele 5 zile pe care nu le-a efectuat, zilele de CO ramase vor fi marcate in pontajul lunii in care le efecturaza ca zile libere platite.

contabilul
Mesaje: 61
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 5:57 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de contabilul » Lun Noi 22, 2010 8:30 am

gecs scrie:
contabilul scrie:vedeti putin cum arata aceasta poza ..
Din poza respectiva nu inteleg ceva: daca totalul orelor lucrate e 8, iar normate sunt 10, cum poate avea si 2 ore absenta si 2 ore invoire - 8+2+2=12!
poza aia era ca exemplu. Acolo am trecut ore / litere doar asa ca exemplu, fara sa aiba vreo legatuta cu realitatea. Puteam sa fac mai multe randuri, etc insa am vrut sa exemplific doar cum vad eu un pontaj care sa multumeasca cat de cat un contabil cu anumite informatii

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de gecs » Lun Noi 22, 2010 9:46 am

Pentru cultura mea generala: de ce are nevoie contabilul sa contabilizeze numarul de absente si invoiri?

contabilul
Mesaje: 61
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 5:57 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de contabilul » Lun Noi 22, 2010 11:13 am

numarul de absente se trece in carnetul de munca al angajatului
Orele invoite nu se trec in carnetul de munca desi nici acestea nu sunt platite.

Ideea e ca din 01 ian 2011 desfintandu-se partea de registratura a itm-ului (si urmand a se concentra doar pe partea de controale), statele de plata nu se vor mai face standard: 168 ore lucrate, fara ore noapte, fara weekenduri, fara o gramada de informatii care chiar au rostul lor intr-un stat de plata.
Aceste controale vor scoate in evidenta multe nereguli pe statele de plata. Patronii se multumesc cu datele standard mai sus amintite fara sa fie interesati de realitate (ei cred ca singura problema pe care o au o reprezinta e salariul acordat salariatului, fara sa stie ca de fapt aceste pontaje care pot scoate in evidenta ore suplimentare, weekenduri, nopti si alte chestii vor aduce probleme in viitorul apropiat)

Stiu ca e nasol sa tinem o evidenta greoaie cu ore lucrate / nelucrate / care se platesc, care nu, etc ...
Ideea e ca pentru mine anumite informatii sunt cruciale:
Eu stiind norma pe zi (ex. 8) imi dau seama ca in luna nov 2010, va trebui un angajat sa lucreze 176 ore. Tot ce mai trebuie sa aflu e cate ore s-au lucrat in realitate (176 ore, mai multe, mai putine), daca e diferenta sau chiar daca nu (e posibil sa aiba 176 ore lucrate, cu 4 ore absente si 4 ore suplimentare) si celelalte date.

Exemplific:
- ore lucrate 176
- din care ore noapte 40 la care stiu ca trebe sa adaug un spor la salar
- din care ore weekend 35 la care stiu ca trebe sa adaug un spor la salar
- zile Cfp daca au fost
- ore absente daca au fost
- ore Co daca au fost
- ore Cm daca au fost
- ore invoiri daca au fost
- ore sarbatori daca au fost, libere, evenim etc

abia cand vor fi toate aceste date disponibile se poate spune ca un stat de plata se poate confrunta exact cu realitatea.

Patronii trebuie sa inteleaga ce inseamna Co (concediu de odihna se i-a, nu se plateste) ziua de sarbatoare e libera, etc
E complet aiurea sa vad intr-o casuta Co iar alaturat sa vad 8 ore suplimentare (astfel va fi platit si pentru ziua de Co si pentru cele 8 ore prestate)

contabilul
Mesaje: 61
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 5:57 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de contabilul » Lun Noi 22, 2010 11:44 am

am pus aici un fisier excell, care poate explica mai in detaliu ceea ce mi se pare mie a fi suficient dpdv al unui pontaj
alt pontaj.xls
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de gecs » Lun Noi 22, 2010 12:07 pm

Nu cred ca e necasara casuta de ore suplimentare - acestea se pot calcula, daca exista reguli clare de intocmire a pontajului. Prima din aceste reguli ar trebui sa specifice daca absentele/invoirile se compenseaza cu orele suplimentare. In conditiile astea absentele si invoirile sunt doar cu titlu informativ, iar in celula de ore lucrate pentru ziua respectiva se inscrie numarul de ore fara legatura cu relatia ore_normate-absente-invoiri. Aceasta regula ar fi necesara strict din punct de vedere contabil, pentru ca orele de absenta si cele de invoire se pot inscrie in carnetul de munca, daca e cazul. Diferenta ore_lucrate-ore_normate ar da numarul orelor suplimentare. Daca aceasta diferenta e pozitiva, acesta e numarul de ore suplimentare, daca e 0, nu exista ore suplimentare, iar ce e sub 0 se considera absenta/invoire (din punct de vedere contabil nu exista diferente intre cele doua).

Daca orele lucrate S/D, in zilele de sarbatoare legala si cele lucrate noaptea se platesc dublu, suma lor se adauga la totalul orelor lucrate.

Legat de CO cred ca solutia e continuta in raspunsul pe care i l-am dat lui smcsa, mai sus.

L.E.: in cazul orelor de absenta si orelor de invoire se poate modifica regula de Data Validation astfel ca suma lor sa nu poata depasi numarul de ore normate pentru ziua respectiva.

contabilul
Mesaje: 61
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 5:57 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de contabilul » Lun Noi 22, 2010 2:57 pm

gecs scrie:Nu cred ca e necasara casuta de ore suplimentare - acestea se pot calcula, daca exista reguli clare de intocmire a pontajului. Prima din aceste reguli ar trebui sa specifice daca absentele/invoirile se compenseaza cu orele suplimentare. In conditiile astea absentele si invoirile sunt doar cu titlu informativ,
nu cred ca ar fi corect sa se compenseze aceste ore. Faptul ca are ore suplimentare e una, ca a lipsit nemotivat de la servici e alta. In contract scrie ca poate presta ore suplimentare, ca sunt platite dublu, etc, dar tot acolo scrie ca nu sunt permise absentele. Deci cum am mentionat, o norma de 8 ore / zi poate avea 5 ore lucrate + 3 ore suplimentare + 3 ore absente. Per ansamblu arata 8 ore in acea zi, va fi platit pentru acele 8 ore (5 normale + 3 suplimentare platite 100%) insa a motivat de la servici (voi avea o evidenta peste 3 ani in care voi stii ca a lipsit de la servici, asta conteaza). Si sa nu uitam orele suplimentare se pot stabili in plata de la 75% in sus. Deci inclusiv cu 150%.

Plus ca orele suplimentare rezultate din ore lucrate minus norma lunara nu e chiar o suma corecta. E posibil ca un angajat sa fie angajat din 13 a lunii, si atunci norma nu mai e de 176 ore ci 104 ore de exemplu. De aceea am mentionat ca fiind mai usor sa se treaca norma standard in prima casuta mare si orele suplimentare in casuta alaturata. Sa nu uitam de asemenea ca, calculul orelor de Co, Cb, Cfp. etc se fac in functie de norma, deci la sfarsit va aparea o coloana de 15 zile Cm care se inmulteste cu 8. Eu asa m-am gandit ca ar fi mai usor de interpretat incat sa apara in prima coloana exact orele normate si adaugat celelalte mentiuni (suplimentare, noapte, etc)

Si apropo de concediu de odihna neefctuat nu vad de ce s-ar trece in pontaj ca fiind in CO atata timp cat el nu a fost luat integral. Din ziua revenirii se trece in continuare la 8 nu la Co.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2003”