incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2003. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Scrie răspuns
Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de gecs » Lun Noi 22, 2010 6:08 pm

Inteleg din ultimul tau comentariu ca propunerea din ultimul fisier pe care l-ai atasat nu mai e valabila in privinta inscrierii numarului de ore lucrate (intre 0 si 24) - el nu poate fi mai mare decat numarul de ore normate, dar poate fi mai mic si atunci e obligatoriu de inscris la absente sau invoiri diferenta. Problema cu aceasta verificare e ca ea poate fi eludata foarte usor, pentru ca indiferent ce regula se instituie cu Data Validation intr-o celula, atata vreme cat nu e completata o valoare in celula respectiva, regula nu intra in functiune. Se poate deci completa o valoare la orele lucrate mai mica decat valoarea normata si sa nu se completeze informatia la orele de absenta sau invoire. La fel si cu vba - nu se activeaza macro-urile la deschiderea fisierului si orice verificare de acolo e nula - poate fi ocolita. Chiar si cu masuri mai sofisticate de impunere a activarii macro-urilor, tot se pot gasi variante in care activarea e eludata si se poate completa in voie ce si cum se doreste.

In principiu e posibila varianta cu 5 valori inscrise pentru fiecare zi de pontaj, dar n-as adauga un rand suplimentar ci as ramane la 3 randuri/angajat pentru ca e posibil ca informatia despre orele lucrate sa fie inscrisa intr-o celula formata din merging-ul a doar doua celule, nu trei, si atunci se elibereaza celula de sub ea. Daca e sa fim consecventi cred ca in cazul inscrierii unei notatii bazate pe litere (CO, CM etc.) sa nu mai fie posibila inscrierea de alte valori in celelalte celule aferente datei respective.

Probabil ca avand in vedere ultimul tau comentariu precum si cele de mai sus, va trebui sa reconsideri ultimul exemplu atasat.

contabilul
Mesaje: 61
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 5:57 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de contabilul » Mar Noi 23, 2010 12:17 pm

gecs scrie:Inteleg din ultimul tau comentariu ca propunerea din ultimul fisier pe care l-ai atasat nu mai e valabila in privinta inscrierii numarului de ore lucrate (intre 0 si 24) - el nu poate fi mai mare decat numarul de ore normate,
Eventual sa existe un Data validation care sa nu dea nici o eroare atata timp cat e trecuta exact cifra din norma (1,2,3,...8,9,...23,24, desi nu cred ca exista norma de 24 ore / zi). Problema e acuma la contractele care precizeaza lucru de 12 cu 24. Acolo intr-o zi pun 12 ore in cealalta nu (eventual fractiuni de ore. ex. Luni lucreaza de la orele 12 pana la 24, marti e liber de la 0 la 24) Casuta nu accepta 0 decat daca trec acolo la absente, cfp, cm, co, etc (eventual sa se accepte cu o informare: "Norma e de x ore / zi. Daca e mai mic de x ore / zi va rugam treceti Co,Cfp,Cm, Zl, Ev sau 0 daca se lucreaza in alt sistem de lucru decat zile consecutive"

Ca si informare eu cred ca daca doresc ca un angajat sa lucre 5 ore / zi am sa-i fac un contract cu norma de 5 ore / zi
Din pacate codul muncii actual prevede ca timp de lucru 8 ore / zi, 40 pe saptamana, de luni pana vineri. E corect urmeaza a se modifica, insa banuiesc ca doar partea de ore permise zilnic (nu cred ca se vor baga pe weekend), a.i. sa se poata trece acolo 10 ore / zi (exact ca si norma) . In acest moment vad ca singura solutie trecerea cifrei 8 urmata de mentionarea in casuta alaturata de cifra 2 pt ore suplimentare.

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de gecs » Mar Noi 23, 2010 1:51 pm

Cred ca exista mai multe elemente legate de contract care ar trebui inscrise in foaia Date generale. Unul dintre acestea este cel legat de programul 12+24, dar cum anume s-ar inscrie aceasta informatie inca nu stiu, altul poate fi legat de procentul cu care sunt platite orele suplimentare si ar mai putea fi si altele.

Legat de relatia dintre orele lucrate-absente-invoiri e posibil ca pentru orele lucrate, prin regulile instituite cu Data Validation, sa nu poata fi trecute valori mai mari decat cele normate, iar pentru absente si invoiri, tot cu reguli instituite in Data Validation, sa nu poata fi trecute valori mai mari decat cele rezultate din relatia ore_lucrate+ore_absente+ore_invoire=ore_normate. Problema e ca daca in aceste celule (oricare) nu se inscrie vreo valoare, regulile impuse prin Data Validation nu intra in actiune. Cu alte cuvinte, e posibil ca la ore lucrate sa apara 6 (norma fiind de 8), iar daca la absente sau invoiri nu e scris nimic, se poate trece mai departe fara probleme. Ar fi totusi posibil sa existe o coloana (ultima) care sa indice eventuale asemenea probleme pentru fiecare inregistrare (angajat), dar asta nu rezolva problema, ci doar o semnaleaza.

Tot legat de programul 12+24 - cred ca e ok ca pentru ziua urmatoare sa fie lasate libere toate celulele aferente orelor lucrate, absentelor si invoirilor. Poate ar fi chiar posibil de inclus aceasta situatie in regulile de Data Validation, dar inca nu stiu cum, pentru ca nu stiu cum sa se inregistreze situatia asta in foaia Date generale :(

Mai sunt prevederi in actualul Cod al Muncii care ar putea fi verificate, dar cred ca trebuie ca fiecare parte care concura la elaborarea acestui document sa aiba si responsabilitatile respective. De exemplu, articolul (111.2) prin interpretarea caruia se ajunge la posibilitatea de a lucra si 24 de ore spune:
in Codul Muncii scrie:Cand munca se efectueaza in schimburi, durata timpului de munca va putea fi prelungita peste 8 ore pe zi si peste 48 de ore pe saptamana, cu conditia ca media orelor de munca, calculata pe o perioada maxima de 3 saptamani, sa nu depaseasca 8 ore pe zi sau 48 de ore pe saptamana.
In conditiile de mai sus e posibil si un contract de 24+48 pentru ca in orice situatie, daca se respecta formula 24lucrate+48libere se indeplineste cerinta de "sa nu depaseasca 8 ore pe zi", ca la orice contract de n+2n, unde n e numarul normat de ore de lucru (acel "sau", permite asta).

Tot din Codul Muncii rezulta ca la norme de lucru sub 8 ore/zi nu se pot face ore suplimentare - aceasta prevedere poate fi implementata prin regulile de Data Validation.

fanel1963
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Oct 16, 2010 5:59 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de fanel1963 » Mie Noi 24, 2010 8:08 pm

Pentru mine eru foarte bune variantele 1 si 2 din pontaj dar la luna februarie nu calculeaza norma de ore si implicit si celelalte.
Atasez si un fisier la care am modificat in foaia ani pastele pana in anul 2060
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de gecs » Mie Noi 24, 2010 8:48 pm

Ai dreptate, am uitat ca exista si o luna cu 28 de zile :oops: Am modificat formula si acum cred ca e ok. Oricum, daca mai gasesti "gandaci", pune-i aici, la insectar. :D O alta bazdaganie am mai gasit si eu - formula de la Data Validation care permitea inscrierea de valori pentru zilele care nu faceau parte din luna (tot datorita buclucasului februarie ;) ).

Multumim si pentru completarile cu datele de sarbatoare.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Askola
Mesaje: 27
Membru din: Mie Noi 17, 2010 3:01 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de Askola » Mie Noi 24, 2010 10:42 pm

Ai, ce tari sunteti! Cand am vazut-o si pe aia cu Pastele pana in 2060 :lol: ! Acuma stiu unde sa ma uit cand pica Pastele. Nu am urmarit cu atentie acest topic pentru ca eu n-am de a face cu pontaje, dar mi se pare interesant ce ati tot construit aici si cand voi avea timp il voi analiza doar asa, de-a dragul Excelului. Sa va mai vand un pont, de fapt - trei (desi poate le-ati luat in considerare si pe acestea) - o data la patru ani (cand is olimpiadele de vara) este an bisect, iar primavara cand se schimba ceasul - ziua are 23 ore, iar toamna - 25! In plus, fiti cu ochii pe legislatie - exista un proiect in dezbatere pentru declararea zile de 24 ianuarie ca zi libera. Asa ca la treaba (desi nu m-as mira sa le fi rezolvat si pe astea; repet - nu am urmarit cu atentie acest topic), mai aveti de lucru :lol: !

P.S. @contabilul - Contabile, "ne intalnim" la cursuri (apropo de premiu)!

contabilul
Mesaje: 61
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 5:57 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de contabilul » Joi Noi 25, 2010 9:20 am

deci pana la urma cum ramane ... ?
ca daca e sa luam corect o zi lucrata unde norma e de 8 ore / zi, poate fi trecuta Co,Cm.Cfp,SL,Zlp (zi libera platita cred ca e suficient, asta se poate da pentru nastere copil, donare sange, deces in familie, etc; nu-i mai vad rostul Ev. evenimentului in aceste ipostaze)

Dar la 8 ore lucrate intervin urmatoarele probleme (cu exemplu):
- pot fi ore suplimentare 2 ore (daca trec acolo 10 si nu 8 iar angajarea are loc in cursul lunii la total ore lucrate imi va arata oricum mai putin decat norma x nr. de zile lucratoare). In aceasta situatie se vor suprapune orele lucrate cu orele suplimentare.
- pot fi ore de noapte in aceste ore (din 8 lucrate 3 sunt de noapte; s-a lucrat de la 3 dimineata la 11)
- pot fi ore de absente (neplatite dar suna mai rau decat invoirile) - asemenea orelor suplimentare trebuiesc trecute intr-un camp alaturat (5 ore lucrate + 3 ore absente).
- pot fi ore de invoiri (neplatite dar sunt cu acordul conducerii) - idem mai sus
- eventual orele de absente / invoiri sa fie trecute in aceasi casuta ca sa se faca ceva economie de spatiu.
Daca am litere nu cifre sa se permita astfel:
- la Cm, sa nu se permita nimic altceva in casutele alaturate
- la Co, Cfp, SL, Zl, sa se permita campurile alaturate doar ore suplimentare si ore noapte (fara ore abs sau inv). Astfel daca am Conced odihna sau e sarbatoare legala si eu totusi lucrez sa fiu pontat in ore suplimentare, ore care pot fi de asemenea si de noapte o parte dintre ele.

In acest context o casuta cu aceste explicatii (cifre, litere) urmata de o serie de casute (3 postate vertical: ore suplim, ore noapte, ore inv/abs) sa fie solutia care m-i se pare cea mai adecvata dpdv al intelesului pentru noi ceilalti.

Altfel cu modalitate de + sau - , ar suna ceva de genul:
Luni incepe lucrul la ora 10 + norma 8 ore. program de lucru 10-18. Vine la lucru de la 10-15 (pontat 5 ore), lipseste de la 15-18 (absent 3 ore), lucreaza suplimentar de la 18-24 (suplimentar 6 ore), din care ore noapte 2 ore (22-24)

Intr-o zi 5 ore lucrate - 3 abs + 6 suplimentare, din care in total 2 de noapte ar suna ceva de genul 5+6+2-3 unde ar trebui sa avem in vedere o logica in interpretarea acestora.
De aceea mi se pare a fi mult mai usor varianta cu casute suplimentare postate vertical si cu explicatiile aferente.

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de gecs » Joi Noi 25, 2010 11:57 am

Sunt intru totul de acord cu stabilirea unei singure notatii pentru ziua libera platita - ca e L, ZL, Zlp nu conteaza, pentru ca notatia respectiva se preia din foaia Notatii. Fiecare utilizator (de fapt coordonatorul, pentru ca foaia Notatii ar trebui facuta VeryHidden pentru utilizatorul obisnuit ;) ) isi poate stabili notatiile modificand acolo.

Eu intelesesem ca am stabilit ca in celula principala (cea rezultata din merge-uirea/unirea/contopirea mai multor celule) se inscrie ori un sir de caractere (CM, CO, CFS etc.), ori o cifra care nu poate fi mai mare decat norma. Cred ca e foarte bine ca absentele/invoirile sa fie comasate si in felul asta se poate pune in celula respectiva chiar o formula - nici n-ar mai trebui completata vreo valoare acolo, pentru ca totalul ore_lucrate+ore_absente trebuie sa fie egal intotdeauna cu norma. O situatie speciala, dar perfect controlabila, e cea in care in celula pentru orele lucrate nu e scris nimic, sau e scris un sir de caractere. (L.E. In situatia in care acceptem echivalenta intre absente si invoiri si cuantumul acestora se deduce printr-o simpla scadere, ma intreb chiar daca ar mai fi necesara acea celula - poate reducem numarul de randuri/angajat la 2 in loc de 3...) Mi se pare iar in regula ca orele de noapte sa fie tratate ca "din care:", dar mai ramane preoblema orelor suplimentare...

Nu mi se pare in regula ca la notatiile literale sa se permita inscrierea de cifre in celelalte celule (suplimentare si noapte) - nu are sens:
- in cazul CO, acele zile sunt platite in avans - am mai avut discutia asta si ai spus clar ca daca angajatul lucreaza in CO, acele zile trebuie tratate ca zile lucratoare, nu de CO;
- in cazul CFS (Cfp) e o contradictie in termeni - ori si-a luat liber, ori lucreaza... poate exista situatia cand in cererea de CFS se specifica o perioada mai lunga decat s-a petrecut in realitate, dar atunci se opereaza in cererea respectiva si in pontaj apare ca zi lucrata, daca aceasta neconcordanta e problema;
- in cazul unei zile libere - idem ca mai sus - nu poate fi si zi libera si zi de lucru in acelasi timp; diferenta intre zilele de sarbatoare legala (inclusiv sambetele si duminicile) consta in aceea ca acele zile libere sunt stabilite prin lege pentru toata lumea, iar o zi libera platita se hotaraste local, cu acordul ambelor parti (angajat si angajator) si, eventual, tot cu acordul ambelor parti, acea zi libera poate fi mutata in alta zi, daca nu s-a putut acorda cum se convenise anterior.

As mai avea cateva nelamuriri:
- Orele suplimentare efectuate in perioada 22:00-06:00 s-ar plati 350-400% (de doua ori pentru ca sunt lucrate noaptea x 1.75 pana la 2 pentru ca sunt suplimentare)? Raspunsul la intrebarea asta ar putea lamuri daca e necesara informatia despre orele suplimentare lucrate noaptea.
- Ce se intampla cu ce spune Codul Muncii legat de max. 8 ore suplimentare/saptamana (cum e considerata o saptamana - calendaristic, sau se imparte perioada in sectiuni de 7 zile incepand din 1 ale lunii respective)? Asta are implicatii si asupra calculului salarial, banuiesc, pentru ca in acelasi Cod al Muncii se incurajeaza compensarea timpului lucrat suplimentar cu zile libere si din aceasta pricina ma gandesc ca exista aceasta plafonare la 20% timp suplimentar maxim platit. Aceeasi idee de compensare m-a facut sa propun si compensarea absentelor/invoirilor din orele suplimentare, mai ales ca nu mi se pare in regula situatia in care un angajat ar lucra 5 ore, ar absenta 3 ore si ar avea 3 ore suplimentare platite dublu, doar pentru ca a lucrat in afara programului. Cu compensare ar lua salariul 100% pentru acea zi, iar fara compensare ar lua pana la 137.5% pentru ziua respectiva. Nu cred ca o asemenea abordare e in spiritul Codului Muncii, atata vreme cat acolo se incurajeaza compensarea orelor suplimentare cu timp liber platit.

Legat de posibilitatea ca un angajat sa fie pontat incepand cu alta zi decat cea de 1 a lunii respective, cred ca aceasta informatie va trebui inclusa in tabelul din foaia Date generale. Se poate apoi chiar modifica regula de Conditional Formatting astfel incat celulele respective sa apara cu caracteristicile celulelor pentru zile speciale (sarbatori legale si zile din afara lunii curente), iar in formulele de calcul se poate avea in vedere si aceasta informatie.

La varianta pe care o propusesem eu initial, cu toata informatia intr-o celula, aceasta s-ar inscrie cu separatori/descriptori literali de forma 5S2N2 - decodificat ar insemna 5 ore lucrate in program normal + 3 ore absente (deduse prin calculul norma-ore_lucrate, daca nu se mai face distinctia intre absenta si invoire) + 2 ore suplimentare si 2 ore lucrate noaptea (din cele 5 - si apare si aici intrebarea de mai sus legata de orele suplimentare efectuate noaptea...). Dezavantajele unei asemenea solutii constau in stabilirea si scrierea tuturor variantelor posibile pentru ca altfel nu se poate face o regula de Data Validation si obligatia utilizatorilor de a intelege si invata conventia de notatie folosita.

Daca ne convingem ca e necesara informatia legata de ore suplimentare lucrate noaptea, s-ar putea sa folosim notatia pe care am propus-o initial - n1+n2, adica ore suplimentare in orarul de zi + ore suplimentare in orarul de noapte. In felul asta am putea avea si informatia despre ore suplimentare lucrate noaptea - mai ramane sa stabilim daca acel "+" inseamna "din care" sau nu, iar pentru orele suplimentare s-ar putea face o lista separata cu variantele posibile pe baza careia sa se faca regula de Data Validation pentru celulele respective. O asemenea lista nici n-ar fi prea lunga (sunt oricum mult mai putine variante decat cele in care ar exista mai mult de un separator/descriptor) si notatia nu cred ca ar fi greu de inteles pentru un utilizator obisnuit.

Dupa ce lamurim si aceste aspecte cred as putea propune o noua versiune a fisierului.

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de gecs » Joi Noi 25, 2010 12:09 pm

Askola scrie:Ai, ce tari sunteti! Cand am vazut-o si pe aia cu Pastele pana in 2060 :lol: ! Acuma stiu unde sa ma uit cand pica Pastele. Nu am urmarit cu atentie acest topic pentru ca eu n-am de a face cu pontaje, dar mi se pare interesant ce ati tot construit aici si cand voi avea timp il voi analiza doar asa, de-a dragul Excelului. Sa va mai vand un pont, de fapt - trei (desi poate le-ati luat in considerare si pe acestea) - o data la patru ani (cand is olimpiadele de vara) este an bisect, iar primavara cand se schimba ceasul - ziua are 23 ore, iar toamna - 25! In plus, fiti cu ochii pe legislatie - exista un proiect in dezbatere pentru declararea zile de 24 ianuarie ca zi libera. Asa ca la treaba (desi nu m-as mira sa le fi rezolvat si pe astea; repet - nu am urmarit cu atentie acest topic), mai aveti de lucru :lol: !

P.S. @contabilul - Contabile, "ne intalnim" la cursuri (apropo de premiu)!
Cumparam doar ponturi valabile ;)

Ala cu anul bisect il stie Excel-ul si rezulta automat din formule - selecteaza februarie 2012 si o sa te convingi.
Ala cu ziua de 23 si 25 de ore in ziua in care se schimba orarul nu conteaza fiindca nicaieri nu e inclusa in calcul durata totala a unei zile.
Ala cu mai multe zile libere legale il cumparam - ai dreptate, va exista posibilitatea editarii acelei liste si interpretarii ei in consecinta.

Ar fi binevenite niste propuneri despre cum sa arate o foaie cu explicatii in legatura cu folosirea fisierului - te bagi? :D

Askola
Mesaje: 27
Membru din: Mie Noi 17, 2010 3:01 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de Askola » Joi Noi 25, 2010 12:43 pm

As fi vrut eu sa ma pot baga, dar se pare ca ceea ce faceti voi aici, cel putin momentan, ma depaseste; tocmai de aia ziceam ca atunci cand voi avea ceva timp voi mai reveni la topicul asta pentru a ma dumiri de ce ati fost in stare. Deci, nu ma bag, dar va tin pumnii!

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2003”