incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2003. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Scrie răspuns
Adi George
Mesaje: 5
Membru din: Mar Feb 27, 2018 1:09 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de Adi George » Joi Mar 01, 2018 3:02 pm

Buna ziua. Nu ma prea pricep prea mult in a aplica formule in excel as ca vin cu o rugaminte.
Cine ma poate ajuta cu o formula, ca atunci cand introduc o valoare (spre exemplu 16), intr-un pontaj lunar sa-mi apara data si un interval orar prestabilit intr-un alt sheet, precum si sa-mi arate totalul de ore lucrate in aceste intervale orare.
Spre exemplu: in fisierul alaturat daca introduc din lista, cifra 16 in sheet "Pontaj" sa-mi apara automat data de sus a pontajului cu intervalul orar prestabilit (care se afla in sheet "Formule", coloanele J si K), in sheet Centralizator 75%, coloana E iar totalul de ore din interval in coloana F.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

H2SO4
Mesaje: 135
Membru din: Mar Apr 19, 2016 12:50 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de H2SO4 » Vin Mar 02, 2018 10:33 am

Buna ziua,

Scrie te rog "de mana" in foaia Centralizator 75% cum ai dori sa iti apara datele, si cate ore trebuie sa apara la total ore daca in pontaj scrii 16 sau 8 sau 4...
“Tell me and I forget, teach me and I may remember, involve me and I learn.”

Adi George
Mesaje: 5
Membru din: Mar Feb 27, 2018 1:09 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de Adi George » Vin Mar 02, 2018 12:00 pm

Buna ziua H2SO4. Am completat in Foaia "Centralizator 75%". Formatul pentru data poate fi si si de genul 1ian2018 daca se poate.
Ideea este ca trebuie indeplinite urmatoarele cerinte : in acel centralizator vor lucra si altii; Trebuie separate orele care sunt platite cu 75% fata de cele platite cu 175% prin completare manuala in coloana din dreapta; Trebuie sa mai ramana cateva randuri sa pot completa manual (pentru a completa automat cred ca sunt prea multe variabile) orele lucrate in zille de sambata, duminica si sarbatori legale trecute in randurile II si III la fiecare persoana din "Pontaj".
Deocamdata astea sun cerintele mele. Cum am mai spus sunt novice in excel si sunt receptiv la alte solutii. Atat doar ca in acel Centralizator trebuie trecut obligatoriu data si intervalul orar, iar totalul de ore trebuie sa corespunda cu cel din Pontaj (pentru orele platite cu 75% coloana AL din iar pentru cele cu 175% coloana AM din "Pontaj"). Multumesc anticipat si sper ca m-am exprimat cat mai clar.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

H2SO4
Mesaje: 135
Membru din: Mar Apr 19, 2016 12:50 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de H2SO4 » Vin Mar 02, 2018 3:51 pm

Nu prea inteleg cum vezi in ansamblu pontajul si de ce asa stufos?
In foaia Centralizator 75% nu trebuie trecute toate orele lucrate de - sa zicem - Voinea? Deoarece ai trecut niste date si le-ai sarit pe altele, de ce?
De ce in foaia Centralizator 75% la Ionescu pe data de 02.01.2018 ai trecut "Platit cu 75%" ? nu trebuia "Platit cu 125%" ? si aici ai trecut niste date si le-ai sarit pe altele, de ce?
Cu formule - probabil array - foile Centralizator 75% si 125% se vor "misca greu" si la fel si fisierul. Cred ca un cod VBA ar rezolva mai usor problema (daca se poate lucra cu coduri VBA in firma.... apoi depanarea codului daca este necesar....)
Nu e deajuns sa faci calculele cu 75% si 125% direct in foaia Pontaje?
“Tell me and I forget, teach me and I may remember, involve me and I learn.”

Adi George
Mesaje: 5
Membru din: Mar Feb 27, 2018 1:09 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de Adi George » Vin Mar 02, 2018 5:08 pm

OK. Orele platite cu 75% reprezinta un spor care il primesc salariatii doar pentru orele lucrate sambata si duminica sau sarbatorile legale atunci cand orele lucrate in cursul saptamanii (de luni ora 00,00 pana vineri ora 24,00) nu ajung la Timpul Normal de lucru pe luna (adica conform codului muncii nr zile lucratoare/luna *8 ore pe zi, in cazul nostru Luna Ianuarie are 160 de ore lucratoare)-

Orele platite cu 175% reprezinta un spor pentru zilele lucrate sambata si duminica sau sarbatori legale, dar pentru orele lucrate suplimentar peste timpul normal de lucru (adica 160 ore)
Spre exemplu : Voinea a lucrat 187 de ore. Timpul normal de lucru este 160 de ore din care scadem nr de zile de concediu de odihna, medical etc. si inmultit cu 8 ore, adica a avut 5 zile de Concediu de odihna din care 3 in zile lucratoare (3*8=24) si o zi de Concediu medicali in zi lucratoare(1*8=8) rezulta un total de 32 de ore care i se scad din 160 de ore. Unde reiese un numar de 128 de ore (coloana AK).
Din totalul de 187 de ore lucrate - 128 de ore (timpul normal de lucru particularizat pentru Voinea) rezulta 59 de ore lucrate suplimentar (coloana BA).
Acum intervine formula de calcul pentru ore cu 75% si cele cu 175%.
Cele cu 175% sunt pentru orele lucrate suplimentar adica 59 de ore pentru Voinea (atat i se poate plati cu 175% din orele lucrate sambata, duminica si sarbatorile legale)
El a lucrat sambata, duminica si in sarbatori legale un total de 60 de ore (coloana AN). De unde scadem cele 59 platite cu 175% ramane o ora care va fi platita cu 75%.
Asta este sistemul nostru de pontaj - nu ma intreba cine l-a inventat si de ce??????
Acolo in centralizator am trecut cum as vrea sa-mi apara. Nu am facut o corelare intre Pontaj si Centralizator. Imi cer scuze.
Mentionez ca in coloana H din Centralizator o sa trec manual care ore revin a fi platite cu 75% sau 175%
Ce ma intereseaza direct este sa-mi apara in coloana E data si intervalul orar adica sa fac o corelare intre Pontaj - randul 7 (adica data) cu randul 9 adica specificul zilei si numarul introdus in primul rand al fiecarei persoane ( pt Voinea randul 11 doar in zilele specificate cu V,S sau D din randul 9)
Pentru randul 9 din Pontaj avem urmatoarea legenda :
Z - reprezinta zi normala de lucru - adica nu v-a aparea in Centralizator,
V - reprezinta ziua de Vineri cand persoana care intra in tura de 24 de ore, la ora 08,00 AM v-a prinde in ziua de sambata 8 ore de la 00,00 la 08,00 AM cand iese din tura
S - reprezinta ziua de Sambata cand persoana care intra in tura de 24 de ore, la ora 08,00 AM v-a prinde in ziua de sambata 16 ore pana la ora 24,00 si duminica 8 ore de la 00,00 la 08,00 AM cand iese din tura
D - reprezinta ziua de Duminica cand persoana care intra in tura de 24 de ore, la ora 08,00 AM si v-a prinde doar 16 ore de duminica pana la ora 24,00
Daca te uiti in Pontaj in ziua de 24 am trecut pe randul 8 litera D - adica se coreleaza cu o zi de duminica
Daca cumva incurca literele S,D sau V le pot schimba cu alte litere - nu e nici o problema. Adica ma gndesc sa nu se confunde cu cele din randul 8.

Adica mai pe scurt - La Voinea in data de 1/1/2018 am trecut 16 - in centralizator sa-mi apara in coloana E din Centralizator la Voinea - 1/1/2018 cu intervalul orar 08,00-24,00 iar in coloana F numarul 16. In restul coloanelor se v-a trece manual.
Mentionez ca la toti in orice conditii intervalul orar este acelasi adica:
pentru nr. 16 intervalul orar este 08,00-24,00
pentru nr. 8 intervalul orar este 00,00-08,00
pentru nr. 12 intervalul orar este 08,00-20,00
pentru nr 4 intervalul orar este 20,00-24,00
Inca o data scuze si sper ca acum m-am facut inteles. Daca nu .... mai astept intrebari.

Mihai R
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mar 09, 2018 8:01 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de Mihai R » Mie Mar 14, 2018 2:04 pm

Buna ziua,
vin si eu cu o problema. Anexez un pontaj pe ore in care trebuie sa calculez, in functie de orele de intrare si iesire, timpul de lucru, asta nu ar fi problema, problema intervine la:
- separarea orelor de noapte pe fiecare interval de lucru (daca este cazul) ore noapte considerate 22:00 - 06:00
- iar la sfarsit sa-mi adune toate orele lucrate pe zi si NU pe interval de lucru! De exemplu in data de 6 are 2 itervale complete in aceeasi zi si ultimul care incepe in data de 6 si se termina in data de 7 iar la calcul total ore pe zi imi trebuie doar orele din 6 respectiv la cele din 7 se calculeaza pentru data de 7.
Va multumesc!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

anoleo
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de anoleo » Joi Feb 21, 2019 1:25 pm

Buna ziua

Eu as dori sa imi contorizeze sambetele si duminicile lucrate/nelucrate in functie de angajat.
Atasat un exemplu si ce anume as dori.

Multumesc
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Indigo-ONE
Mesaje: 433
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de Indigo-ONE » Joi Feb 21, 2019 4:29 pm

Salut,

Daca cautai gaseai o formula...

Pentru "lucrate Sambata" =SUMPRODUCT(($D$11:$AH$11="Sâm")*(D12:AH12>0))
Pentru Duminica inlocuiesti Sam cu Dum
Iar pentru "libere Sambata" in aceeasi formula inlocuiesti semnul ">" cu semnul"="
Idem pentru "libere Duminica"


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

anoleo
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de anoleo » Joi Feb 21, 2019 5:13 pm

Multumesc frumos

A functionat.

O zi frumoasa

anoleo
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 11:08 am

Re: incerc sa fac un fisier de pontaj salariati

Mesaj de anoleo » Mar Feb 26, 2019 1:58 pm

Buna tuturor

Revin cu o problema. La fisierul atasat as dori sa imi evidentieze zilele cu sarbatori din sheetul Sarbatori.
Am tot vazut exemple, dar nu reusesc sa fac asta.

Multumesc
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2003”