Cautare in list

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2003. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Cautare in list

Mesaj de Dr.Windows » Lun Apr 23, 2012 9:32 pm

Pai e normal sa nu coincida... pentru ca sunt 2 DataValidation separate... pentru o coloana ceva... pentru cealalta altceva... tocmai de aia nu inteleg de ce tocmai in fereastra de cautare tu vrei sa le combini... cand acea fereastra avea grisa sa-ti incarce lista de DV corecta fiecarei coloane...

Si mai exact...
- daca pentru coloana A tu ai o lista de DV:
Ana
Alina

- iar pe coloana B ai o lista de DV:
Camelia
Florica

de ce vrei sa le combini in fereatra de cautare
Ana
Alina
Camelia
Florica

???... fiecare coloana trebuie sa ramana cu DV corespunzatoare!

bvlucretiu
Mesaje: 312
Membru din: Sâm Mai 22, 2010 8:29 am
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Cautare in list

Mesaj de bvlucretiu » Lun Apr 23, 2012 10:09 pm

Era vorba că, CTRL+I înlesnește găsirea dintr-o listă mai lungă, ptr a nu umbla cu scrolul dintr-o listă mai lungă a DV.
Dar este OK acest CTRL+I, eu consider că este totuși mai util decât scrolul, mai ales că în listul din DV nu funcționează să cobori în list cu rotița mouseului, sau există vreo soluție în acest sens!?
Mulțumesc mult oricum!
Omul înțelept nu spune tot ce gândește, dar ce spune, gândește.
-Aristotel-
Filozof al Greciei Antice ~

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Cautare in list

Mesaj de Dr.Windows » Mar Apr 24, 2012 10:20 am

bvlucretiu scrie:Era vorba că, CTRL+I înlesnește găsirea dintr-o listă mai lungă, ptr a nu umbla cu scrolul dintr-o listă mai lungă a DV.
EXACT asta este... tocmai de aceea nu am inteles de ce tu vroiai sa lungesti lista de cautare si intr-un mod "anormal" care nu mai avea legatura cu nimic... nici macar cu DataValidation.
bvlucretiu scrie:Dar este OK acest CTRL+I, eu consider că este totuși mai util decât scrolul, mai ales că în listul din DV nu funcționează să cobori în list cu rotița mouseului, sau există vreo soluție în acest sens!?
Pentru ca scrolul este destul de complicat de implementat in Excel am renuntat la idee si tocmai aici vine utilitatea acestei "cautari incrementale" - reduce lista in asa fel incat sa NU mai fine nevoie de scroll... ;)

bvlucretiu
Mesaje: 312
Membru din: Sâm Mai 22, 2010 8:29 am
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Cautare in list

Mesaj de bvlucretiu » Mie Apr 25, 2012 7:39 pm

Bună!
Nu înțeleg ce este atât de greu de înțeles; în acel fișier, în coloana B se evidențiază sursa venitului, iar în coloana E se specifică cheltuiala(în cele două coloane B respectiv E sunt valori complet diferite). În oricare celulă din coloana B îmi apare lista creată în DV cu sursa venitului, care este preluată de DV din coloana H tocmai ca să nu scriu de fiecare dată denumirea sursei venitului din tastatură, iar același lucru este în coloana E care corespunde specificației cheltuieli iar acea listă creată de DV este preluată din coloana I; Iar eu doream să introduc date corespunzătoare cu CTRL+I și în coloana B și în coloana E, iar cu CTRL+I atât în coloana B cât și în coloana E îmi apare aceeași sursă din care se face preselectarea cuvântului dorit, motiv pentru care am unit cele două coloane în cod (CTRL+I) astfel ca la CTRL+I sursa ambelor coloane pentru a putea lua valori și pentru coloana B și pentru coloana E.
Îmi pare rău că nu știu cum să mă fac mai bine înțeles, însă pentru mine este important că am descoperit de la tine acest cod și îmi este util, ptr că, chiar îmi ușurează munca și nu vreau să le uit ci chiar să le țin minte pe ambele.
Mulțumesc mult pentru tot!
Ciao! :P
Omul înțelept nu spune tot ce gândește, dar ce spune, gândește.
-Aristotel-
Filozof al Greciei Antice ~

miirceabarbu
Mesaje: 59
Membru din: Vin Sep 03, 2010 8:50 am

Re: Cautare in list

Mesaj de miirceabarbu » Mie Sep 05, 2018 7:43 pm

Buna seara
Nu mai functioneaza in Excel 2016?
Multumesc!

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Cautare in list

Mesaj de Dr.Windows » Mie Sep 05, 2018 8:11 pm

Buna seara,

Ce sa nu mai functioneze in 2016?... add-in-ul, functioneaza. Doar pentru siguranta, am reatasat inca o data ultima versiune disponibila.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

miirceabarbu
Mesaje: 59
Membru din: Vin Sep 03, 2010 8:50 am

Re: Cautare in list

Mesaj de miirceabarbu » Joi Ian 17, 2019 5:33 am

Dr.Windows scrie:Buna seara,

Ce sa nu mai functioneze in 2016?... add-in-ul, functioneaza. Doar pentru siguranta, am reatasat inca o data ultima versiune disponibila.
Multumesc!

Trimis de pe al meu SM-N950F folosind Tapatalk


miirceabarbu
Mesaje: 59
Membru din: Vin Sep 03, 2010 8:50 am

Re: Cautare in list

Mesaj de miirceabarbu » Mie Oct 26, 2022 7:44 am

Buna ziua,
Nu mai functioneaza. Imi da aceasta eroare si nu stiu ce sa fac.
Multumesc!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

miirceabarbu
Mesaje: 59
Membru din: Vin Sep 03, 2010 8:50 am

Re: Cautare in list

Mesaj de miirceabarbu » Mie Oct 26, 2022 8:18 am

Sistemul de operare:
Edition Windows 11 Pro
Version 21H2
Installed on ‎30.‎08.‎2022
OS build 22000.1098
Experience Windows Feature Experience Pack 1000.22000.1098.0

... si fisierul *.xla
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Cautare in list

Mesaj de Dr.Windows » Mie Oct 26, 2022 8:54 am

Salut Mircea,

Ma bucura faptul ca dupa atatia ani, inca mai foloseste cineva acest "add-in" 8-)
A fost creat pe "vremea" Excelului 2003 pe 32 biti, iar in ziua de azi se folosesc mai mult aplicatiile pe 64 biti, iar codul VBA nu a fost optimizat.
Pentru corectarea problemei ar trebui modificate toate declaratiile de proceduri sa includa un cuvant cheie important - PtrSafe - atunci cand este vorba de aplicatii pe 64 biti:

Cod: Selectaţi tot

 #If VBA7 Then 
	Declare PtrSafe Sub... 
 #Else 
	Declare Sub... 
 #EndIf
Pentru mai multe detalii vezi articolul 64-bit Visual Basic for Applications overview

Pentru ca a fost primul add-in facut de mine am facut modificarile si am atasat o versiune noua ce ar trebui sa functioneze in ambele variante 32/64 biti.
IncrementalSearch_v2.4.xla
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2003”