Cautare in list

Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2003. Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Alyna_ct
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Mar 10, 2012 9:57 am

Re: Cautare in list

Mesaj de Alyna_ct » Mar Apr 10, 2012 8:32 pm

Dr.Windows scrie:Pai mai rapid decat folosing varianta "ca add-in" de aici: Re: Cautare in list nu cred ca se poate - adica doar il salvezi undeva (acel fisier), il deschizi... si... gata... ;)

Sau nu am inteles eu ce "combinatie magica" vrei sa faci?... :roll:
Multumesc pentru raspuns si indrumare. La aceasta combinatie m-am referit.
O seara placuta

bvlucretiu
Mesaje: 312
Membru din: Sâm Mai 22, 2010 8:29 am
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Cautare in list

Mesaj de bvlucretiu » Mie Apr 11, 2012 10:18 pm

Bună seara!
La mine este ceva interesant, am copiat codurile toate într-un alt fișier unde îmi era utilă căutarea și era deschis și fișierul atașat de tine (care ulterior l-am salvat la mine) și se întâmplă ceva interesant, îmi funcționează comanda ”ctrl+I” cu lista din coloana fișierului meu, doar atunci când este deschis și fișierul descărcat, altfel nu-mi răspunde. Nu mai înțeleg ce și unde am greșit!
Omul înțelept nu spune tot ce gândește, dar ce spune, gândește.
-Aristotel-
Filozof al Greciei Antice ~

Alyna_ct
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Mar 10, 2012 9:57 am

Re: Cautare in list

Mesaj de Alyna_ct » Joi Apr 12, 2012 2:49 pm

mrlpls scrie:după ce dezarhivezi fişierul de mai sus, deschizi un fişier excel, din meniul "instrumente" alegi opţiunea "Programe de completare", se deschide fereastra "Componente incluse la cerere", apeşi tab-ul "Răsfoire" selectezi din locaţia unde ai dezarhivat mai devreme şi apoi OK.

Adică Tools - Add-Ins şi din meniul care apare apeşi pe Browse şi cauţi add-inul dorit.
Citeste cu atentie citatul de mai sus. Sper sa-ti fie de ajutor

bvlucretiu
Mesaje: 312
Membru din: Sâm Mai 22, 2010 8:29 am
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Cautare in list

Mesaj de bvlucretiu » Lun Apr 16, 2012 9:46 am

Dr.Windows scrie:Sa inlocuiasca Data Validation sigur NU, asa cum a spus si Alexx, dar poate "dubla" data validation - mai exact folosit exact asa cum este modelul de mai sus poti ca pentru o celula sa ai data validation si optiunea "suplimentara" de "cautare incrementala" iar utilizatorul poate alege sa caute pana se plictiseste in lista lunga de la Data Validation sau apasa "combinatia magica" si poate cauta in ACEEASI lista putin mai repede...

Totul depinde de ce anume vrei sa faci mai exact... cum vrei sa o folosesti...
Bună!
Am creat și eu un fișier după exemplul dat de tine, dar doresc să mențin și Data Validation pentru a nu introduce date neconforme, însă am observat că Data Validation nu este eficient în cazul introducerii unui element cu "cautare incrementala". Probabil că ar trebui modificat ceva în cod, căci eu am selectat ambele coloane pentru "cautare incrementala" datorită faptului că am două coloane distincte ptr care am valori diferite în ”Data Validation”, sau se poate introduce o formulă în ”Data Validation” care să reglementeze, sau să suprime "cautare incrementala"?
Mulțumesc oricum ptr "cautare incrementala" este super dealtfel.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Omul înțelept nu spune tot ce gândește, dar ce spune, gândește.
-Aristotel-
Filozof al Greciei Antice ~

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Cautare in list

Mesaj de Dr.Windows » Mie Apr 18, 2012 7:33 pm

Pai probabil gresala ta a fost ca ai modificat codul... pentru ca in principiu nu aveai absolut nimic de facut... doar sa definesti "Data Validation" de tip LISTA dar... apoi apasand CTRL+I acea cautare incrementala iti incarca lista corecta pentru validarea necesara pe fiecare coloana in parte.

bvlucretiu
Mesaje: 312
Membru din: Sâm Mai 22, 2010 8:29 am
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Cautare in list

Mesaj de bvlucretiu » Sâm Apr 21, 2012 10:28 am

În coloana ”B” am ”Sursa Venitului” iar în coloana ”E” am ”Specificație Cheltuieli” și în ambele coloane funcționează ”Data Validation”, în coloana ”B” îmi deschide lista cu sursele de venit iar în coloana E lista cu Specificațiile, iar în oricare dacă introduc altceva din tastatură Data Validation își face treaba, dar dacă introduc cu CTRL+I (într-adevăr am modificat în cod să-mi acopere ambele coloane ca sursă) Data Validation nu mai interzice introducerea unei valori care nu există în lista specificată la coloana B sau coloana E.
Nu știu dacă m-am făcut prea bine înțeles!
Omul înțelept nu spune tot ce gândește, dar ce spune, gândește.
-Aristotel-
Filozof al Greciei Antice ~

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Cautare in list

Mesaj de Dr.Windows » Sâm Apr 21, 2012 11:39 am

Pai inca nu am reusit sa te inteleg - daca DataValidation functioneaza corect - adica nu te lasa sa introduci decat ce ai declarat TU ca se poate introduce dintr-o anumita LISTA si atata timp cat la CTRL+I se incarca acel modul care nu face altceva decat sa incarce aceeasi LISTA folosita pentru DataValidation, cum reusesti tu sa introduci o alta valoare decat ce este in lista?... :shock:

bvlucretiu
Mesaje: 312
Membru din: Sâm Mai 22, 2010 8:29 am
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Cautare in list

Mesaj de bvlucretiu » Dum Apr 22, 2012 9:39 am

Eu doresc să introduc cu CTRL+I atât în coloana B cât și în coloana E, iar sursa de unde apar valorile în CTRL+I trebuie să cuprindă atât valorile lui Data Validation din coloana B cât și cele din coloana E, ori cu CTRL+I poți insera în oricare celulă din pagină iar dacă inserez o valoare în coloana B care ea nu există în lista din Data Validation a coloanei B dar există în CTRL+I, Data Validation a coloanei B nu îmi interzice introducerea ei.
Omul înțelept nu spune tot ce gândește, dar ce spune, gândește.
-Aristotel-
Filozof al Greciei Antice ~

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Cautare in list

Mesaj de Dr.Windows » Dum Apr 22, 2012 9:57 am

Pai atunci nu ai altceva de facut decat sa stabilest DataValidation sa cuprinda "cele 2 coloane"... si FARA sa faci modificari in codul de cautare...
Asa cum am mai spus acel cod vine PESTE DataValidation si incarca lista folosita in DataValidation din fiecare celula de unde ai apasat CTRL+I - in momentul in care faci modificari in cod nu mai iese ce trebuie si automat strici si partea de validare... pentru ca ce vrei tu nu este "normal"... adica sa ai 2 coloane cu validari separate, dar in lista care apare cu CTRL+I sa iti apara ambele gramada... daca asta vrei - atunci uita ori de DataValidation... ori de cautarea cu CTRL+I.

bvlucretiu
Mesaje: 312
Membru din: Sâm Mai 22, 2010 8:29 am
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Cautare in list

Mesaj de bvlucretiu » Dum Apr 22, 2012 4:21 pm

Ok, Oricum valorile unei coloane nu coincid cu valorile celeilalte așa că nu rămâne decât să ne asigurăm că valoarea inserată cu CTRL+I, corespunde cu datele corespunzătoare capului de coloană respectiv.
Iar înserarea unei valori într-o celulă cu ajutorul lui CTRL+I este un mare ajutor când trebuie să alegi dintr-o listă mai lungă!
Mulțumesc mult!
Omul înțelept nu spune tot ce gândește, dar ce spune, gândește.
-Aristotel-
Filozof al Greciei Antice ~

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2003”