missing outlook 15 library

Import/Export, obiecte embedded, etc
Închis
Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

missing outlook 15 library

Mesaj de Dr.Excel » Dum Noi 03, 2013 9:35 am

Am primit la clasa o intrebare, o carte Excel ce contine un cod VBA care foloseste libraria Outlook.
Cand este deschisa de pe un calculator cu Office 2010 apare eroarea din poza atasata, daca este deschisa cu Office 2013 functioneaza.
Poate pot sa atasez si codul, desi nu stiu sigur daca ne poate ajuta cu ceva. In principiu este vorba despre o aplicatie care foloseste modelul obiectual Outllook si care da erori cand se deschide cu o versiune de Excel neconforma.
Eroarea nu este de sintaxa, apare la compilare :(
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

Avatar utilizator
queensoft
Mesaje: 597
Membru din: Mar Ian 24, 2012 5:11 pm

Re: missing outlook 15 library

Mesaj de queensoft » Dum Noi 03, 2013 1:00 pm

Nu vreau sa fiu rau, dar care este intrebarea ?!
Cum scapam de acea eroare ?!
Mai departe, tot nu vreau sa fiu rau, dar mi se pare destul de clar: fisierul respectiv trebuie sa fie acelasi, probabil s-au modificat anumite functii/caracteristici, de la versiunea 2010 (Outlook 14) la 2013 (Outlook 15) si de aceea da eroare.
Din cite imi aduc eu aminte, cam la fel pateam si la Visual Basic 6 - References, cu diverse DLL-uri (chiar nu mai retin numele), care erau deja aparute 6 verisuni diferite.
Mergea programul doar cu primele 3-4 sau doar cu ultimele 1-2.

Am gasit ceva asemanator aici - probleme de la Outlook 14 la Outlook 12:
http://stackoverflow.com/questions/1119 ... -12-and-14

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: missing outlook 15 library

Mesaj de Catalin B. » Dum Noi 03, 2013 3:25 pm

Sunt mai multe biblioteci care nu functioneaza pe mai multe versiuni de office, eu am patit-o cu Calendar Controls...
Ca sa functioneze un cod creat in office 2010 pe un office 2003, am fost nevoit sa creez in acel PC, la adresa care apare si in imaginea anexata (C:\Program Files\Microsoft Office), un folder nou numit exact asa cum apare in fereastra din imaginea anexata: Office 15 (14 in cazul meu) , in care am copiat fisierul .olb din versiunea 2010... Nu o sa mai apara eroarea pentru ca la adresa respectiva codul va gasi biblioteca necesara.
O alta posibilitate ar fi utilizarea Late Binding, pentru a evita acest tip de probleme; doar ca pot apare alte probleme cu late binding daca nu e scris codul corect, compilerul nu mai poate verifica acel cod.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Închis

Înapoi la “Probleme cu aplicatiile ce folosesc Excel ca aplicatie ajutatoare”