export din vfp in libreoffice sau openoffice

Import/Export, obiecte embedded, etc
Închis
ovi_anghel
Mesaje: 2
Membru din: Lun Apr 09, 2012 2:10 pm

export din vfp in libreoffice sau openoffice

Mesaj de ovi_anghel » Lun Mai 28, 2012 3:43 pm

Buna ziua !
Trebuie sa rezolv o problema de export al unei baze de date din VFP in LibreOffice, cu toata formatarea facuta din VFP, inclusiv formulele, pt. a scuti utilizatorul de calcule in plus.
Folosesc Copy to aaa.xls type xls urmat apoi de comezi de formatare coloane,cap tabel, formule, culori, etc. Imi deschide un ecran in Excel cu baza mea de date preluata si cu formatarea coloanelor pe care o declar eu. E ok pana aici, dar pt. Excel.
Vreau sa fac acest lucru pe un calculator pe care nu am Excel, ci LibreOffice (sau OpenOffice).
Am constatat ca daca nu am instalat pe calculator Excel-ul , nu merge. Nu stiu ce comezi sa dau din VFP pentru export in LibreOffice ca sa pot face direct formatarile si obtinere tabel .
Poate cineva sa ma ajute, va rog ?
Cu multumiri , ovidiu anghel

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: export din vfp in libreoffice sau openoffice

Mesaj de Dr.Windows » Dum Iul 01, 2012 11:53 am

Pai exportul din VFP stii deja cum se face: "COPY TO NumeFisier.XLS TYPE XLS (sau XL5)".

Partea de "formatare" este in schimb sepcifica aplicatiei cu care se va deschide ace fisier XLS - din pacate pe acest forum discutam numai de aplicatiile Microsoft pentru ca doar la astea ne pricepem... ;) ca sa nu spun ca doar ele au un "model VBA" cu care poti sa faci aceste prelucrari legate de formatare - probabil ca si aplicatiile despre care vorbesti au propriile modalitati de prelucrare via "cod" asemanator VBA dar din pacate pentru detalii va trebui sa verifici pe site-ul prodicatorului acelor aplicatii.

Din pacate nu poti folosi cod VBA specific Excel-ului daca nu ai si Excelul instalat...

Închis

Înapoi la “Probleme cu aplicatiile ce folosesc Excel ca aplicatie ajutatoare”