calcul timp prelucrare

Import/Export, obiecte embedded, etc
vladhotea
Mesaje: 70
Membru din: Mar Sep 07, 2010 10:09 pm

calcul timp prelucrare

Mesaj de vladhotea » Mie Iun 01, 2011 9:58 am

Salut,

In fisier am calculat timpul de prelucrare al comenzilor, dar totusi nu am certitudinea ca formulele folosite imi returneaza valoarea corecta.
In coloana P este timpukl calculat fara ziua de duminica, iar in coloana coloana Q este calculat timpul prelucrare fara week-end.

Ce am observat eu dubios este la cateva comenzi care s-au eliberat duminica iar formulele folosite se pare ca omit si ziua de luni.
Am folosit formulele gresit?


Merci!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: calcul timp prelucrare

Mesaj de gecs » Mie Iun 01, 2011 10:23 am

In fisierul atasat gasesti niste formule alternative pentru calculele respective. Formulele pe care le-ai folosit returneaza aceleasi valori, dar dupa parerea mea sunt prea complicate.

Excel-ul pastreaza datele de tip data calendaristica + timp ca numere reale (cu parete zecimala) in care o unitate reprezinta o zi (partea intreaga reprezinta data calendaristica, iar partea zecimala reprezinta ora din data respectiva), 1/24 reprrzinta o ora, 1/1440 reprezinta un minut si 1/86400 reprezinta o secunda. Prin scaderea datei mai vechi din data mai noua si formatarea celulei unde se afiseaza rezultatul operatiunii ca Time "37:50:55" se poate obtine rezultatul exprimat in formatul de timp pe care l-ai folosit si tu in fisier. Deci, pe coloana V e vorba de o simpla scadere :D, iar pe urmatoarele doua coloane se scad din valoarea de pe coloana V, numarul de duminici, respectiv numarul de duminici si numarul de sambete din intervalul respectiv.

Pentru numararea sambetelor si duminicilor din intervalul definit de datele de pe coloanele N si O am folosit in SUMPRODUCT (pe care vad ca-l folosesti si tu) functia WEEKDAY(array,2) unde array este array-ul de date calendaristice (fara timp, deci partea intreaga a valorilor numerice de pe coloanele N si O), iar 2 specifica modul de numerotare (prima zi din saptamana e considerata luni). Pentru a crea array-ul am folosit functia ROW() cu argument returnat de INDIRECT() - de exemplu, pentru randul 2 din tabel, INDIRECT() va returna 40686:40695 pentru ca astea sunt valorile intregi ale numerelor din N2 si O2, iar ROW() formeaza array-ul {40686,40687,40688,...,40695} pe care WEEKDAY il interpreteaza ca arry de date calendaristice.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

vladhotea
Mesaje: 70
Membru din: Mar Sep 07, 2010 10:09 pm

Re: calcul timp prelucrare

Mesaj de vladhotea » Mie Iun 01, 2011 10:50 am

verifici pozitiile marcate cu roz, pentru ca ma o nedumerire si nu reusesc sa mi-o explic:
- comenzile eliberate au fost pe data de 29.05.2011 ( duminica ) iar azi cand ama facut calculul am obs ca am doar 32 de ore de prelucrare, cand ar trebui sa fie in jur de 56 -57 ore, adica formula folosita imi omite o zi, am obs ca e la fel si cu formulele folosite de tine

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: calcul timp prelucrare

Mesaj de gecs » Mie Iun 01, 2011 10:59 am

Ai dreptate, dar numai teoretic, pentru ca daca scazi duminicile (si sambetele) nu poti accepta ca vreuna din cele doua date de pe coloanele N si O, sau amandoua sa fie intr-o duminica (sau sambata) - e o inconsecventa pe care trebuie s-o lamuresti. Dupa cum vezi, scaderea celor doua date de pe coloanele N si O are ca rezultat ce spuneai: o valoare de 56-57 de ore. E, deci, o greseala de logica in algoritm, nu in formule.

vladhotea
Mesaje: 70
Membru din: Mar Sep 07, 2010 10:09 pm

Re: calcul timp prelucrare

Mesaj de vladhotea » Mie Iun 01, 2011 11:14 am

si exista vreo solutie pentru astfel de cazuri? sau trebuie sa fac calculul manual pentru coemnzile ce au startul/finalul sambata/duminica?

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: calcul timp prelucrare

Mesaj de gecs » Mie Iun 01, 2011 11:47 am

Pai eu nu inteleg: lucrezi duminica (si sambata) sau nu? Daca nu lucrezi, cum poti sa faci comenzi?

Se pot amenda formulele, ca in fisierul atasat.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

vladhotea
Mesaje: 70
Membru din: Mar Sep 07, 2010 10:09 pm

Re: calcul timp prelucrare

Mesaj de vladhotea » Mie Iun 01, 2011 12:01 pm

pai se lucreaza, dar nu in toate week-endurile in functie de disponibilitatea persoanelor, de aceeea vreau sa omit din aceste calcule zilele de sambata si duminica, iar in cazul in care o sa am nevoie de ele atunci o sa le adaug.

vladhotea
Mesaje: 70
Membru din: Mar Sep 07, 2010 10:09 pm

Re: calcul timp prelucrare

Mesaj de vladhotea » Mie Iun 01, 2011 12:28 pm

se poate crea o formula in coloana in cazul in care data din aceasta celula e sambata sau duminica sa o omita si sa puna data de luni ora 00:01:00,
sau poate intr-o alta coloana se poate pune o bucla if care sa faca verificarea daca e sambata sau duminica ( aici se poate face un datelist cu toate sambetele si duminicile ) trece luni ora 00:01:00 si daca nu sa lase data si ora respectiva

pentru ca data de finalizare va fi intotdeauna o zi lucratoare, de luni pana vineri.

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: calcul timp prelucrare

Mesaj de gecs » Mie Iun 01, 2011 1:02 pm

Pai in situatia asta poti sa faci o lista cu zilele de sarbatoare (date calendaristice) in alta foaie in care sa introduci si zilele libere de Paste, de anul nou, 1 decembrie etc. (asemanator cu numele folosit in formulelele tale, doar ca il creezi cu referinta la coloana din foaia respectiva) si atunci se pot lua in calcul ce zile libere doresti. Trebuie doar sa actualizezi acea lista, daca e cazul (modifici/adaugi, cu grija sa nu lasi randuri libere pe coloana A).

In fisierul atasat gasesti o asemenea varianta.
test_4.xls
L.E. Am optimizat formula de pe coloana X.
test_4-1.xls
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: calcul timp prelucrare

Mesaj de gecs » Mie Iun 01, 2011 1:32 pm

Am gresit o conditie in formulele din fisierele anterioare. Formulele corecte sunt in fisierul atasat. Scuze!
Pe coloana Y sunt formule care folosesc doar range-ul numit ZileLibere pentru stabilirea zilelor de sarbatoare (sarbatori legale, sambete si duminici). Daca din datele listate pe coloana A din foaia ZileLibere sunt zile lucratoare pentru calculele din fisierul tau, stergi randul cu data respeciva din foaia ZileLibere, fie ca e sambata, duminica sau sarbatoare legala. Nu mai conteaza daca datele de pe coloanele N sau O sunt printre datele ce alcatuiesc lista de zile libere - daca sunt, orele respective se scad din total.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Închis

Înapoi la “Probleme cu aplicatiile ce folosesc Excel ca aplicatie ajutatoare”