transfer date din excel in word

Import/Export, obiecte embedded, etc
blejan cristina
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mar 20, 2010 5:53 pm

transfer date din excel in word

Mesaj de blejan cristina » Sâm Mar 20, 2010 6:06 pm

Buna ziua.Am o mare problema si nu ma descurc deloc.Am o baza de date stocata in Excel si vreau sa le transfer in formulare (model adeverinta) in word, nu stiu cum se face legatura(adica sa introduc doar datele care se modifica zilnic in excel iar cand vreau sa printez formularul din word sa fie inserate toate datele din excel, formularul standard sa ramana nemodificat).Nu stiu daca am scris destul de clar dar practic nici nu stiu cum sa pun intrebarea.Va multumesc

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: transfer date din excel in word

Mesaj de IPP » Sâm Mar 20, 2010 8:39 pm

Buna seara

Daca ceea ce gasiti la topicul actualizare date din excel in word se poate? nu va ajuta, poate reveniti (mutand si subiectul la o sectiune dedicata) cu niste fisiere-exemplu (evident folosind date fictive)

Teoretic cred ca ati avea nevoie de:
- O foaie-sursa baza de date in Excel
- O foaie-formular in care sa fie extrase datele ce urmeaza sa fie folosite la completarea adeverintei
- Fisierul-adeverinta Word in care sa existe datele din formularul excel

IP

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: transfer date din excel in word

Mesaj de IPP » Sâm Mar 20, 2010 11:27 pm

Buna seara

Aveti mai jos o exemplificare a ceea ce am postat in mesajul anterior.Am folosit Word si Excel 2003

1. Dezarhivati folderul „Adeverinta.zip”. In folderul rezultat aveti 2 fisiere, unul Excel care contine o foaie-sursa si o foaie cu un formular. Pentru evitarea unor neplaceri ulterioare legate de actualizarea link-urilor pastrati ambele fisiere in acelasi folder. Deschideti fisierul Excel.
- Alegand din lista un CNP se completeaza automat toate datele persoanei respective
- Alegeti din lista din dreptul campului Pentru una dintre optiunile din lista.
- Modificati Data calendaristica

La deschiderea fisierului Word, dupa confirmarea mesajului ca doriti sa faceti update la linkuri, adeverinta se va actualiza cu datele din formularul Excel.
Daca aveti ambele fisiere deschise si faceti actualizari in fisierul Excel, s-ar putea ca actualizarea datelor sa nu se faca (intotdeauna) si in Word (eu m-am confruntat cu ambele situatii si nu stiu de ce uneori se actualizeaza, alteori nu). Pentru siguranta fortati actualizarea datelor din Word apasand Ctrl+A si apoi F9.

Informatiile care sunt actualizate din Excel au fost aduse prin metoda: ambele fisiere deschise: Selectare celula, Copy – comutare in fisier Word, mers in zona dorita Paste Special... Unformated Text; Paste Link, Ok (vedeti si poza atasata)

Dupa care am facut unele formatari „estetice” in documentul Word

Alte observatii:
Daca doriti listarea unor adeverinte „in bloc” atunci trebuie sa va ganditi la o solutie de tip mail merge.

Fisierele atasate sunt cu titlu de exemplificare a unei idei. Daca veti vrea sa mergeti pe aceasta idee trebuie sa luati in considerare faptul ca pentru o functionalitate deplina fisierul excel trebuie sa sufere modificari in formulele folosite, definirea listei de CNP (adica folosirea data validation) eventual prin folosirea unor domenii de celule dinamice, definirea motivelor (eu am pus banca, medic de familie... folosind tot data validation) si altele. Majoritatea (daca nu toate) aceste subiecte sunt deja prezente pe forum.

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

blejan cristina
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Mar 20, 2010 5:53 pm

Re: transfer date din excel in word

Mesaj de blejan cristina » Dum Mar 21, 2010 10:56 am

Buna ziua, revin cu exemple.La mine nu este activat Paste link.Nu reusesc sa ii dau de cap.Am Office 2007 Multumesc mult pentru sprijin.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: transfer date din excel in word

Mesaj de IPP » Dum Mar 21, 2010 11:47 am

Buna ziua

Nu-mi dau seama de ce. Dupa ce selectati celula cu informatia dorita si dati copy si mergeti in documentul word aveti in stanga sus Paste si o sageata mica pe care daca dati click aveti o lista din care puteti apoi alege Paste special.... . (Vedeti si poza atasata)

Descarcati si dezarhivati arhiva atasata. Am incercat sa reproduc procedura anterioara folosind fisierele dvs. (desi nu inteleg de ce ati ales tipul de fisier binar).

Si ca o observatie generala, eu sunt de parere ca, in cazul in care exista mai multe campuri de actualizat iar textul propriuzis este (relativ) putin, asa cum e cazul unor adeverinte, se poate face, cu putin efort si imaginatie un astfel de formular fara sa mai fie implicat si word-ul

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: transfer date din excel in word

Mesaj de smcsa » Vin Mar 26, 2010 3:54 pm

IPP scrie: Si ca o observatie generala, eu sunt de parere ca, in cazul in care exista mai multe campuri de actualizat iar textul propriuzis este (relativ) putin, asa cum e cazul unor adeverinte, se poate face, cu putin efort si imaginatie un astfel de formular fara sa mai fie implicat si word-ul

IP
In atasament aveti si varianta amintita de colegul nostru. Tot ce trebuie sa faceti este sa completati tabelul de pe pagina a doua si sa alegeti in prima pagina numarul de aviz dorit.
Tabelul cu masuratorile este un Excel 2007 Table, asta pentru a beneficia de marile avantaje ale acestui tip de element. In consecinta si formulele din prima pagina sunt conforme, adica contin referinte structurate.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: transfer date din excel in word

Mesaj de smcsa » Vin Mar 26, 2010 3:59 pm

Iar daca doriti neaparat sa pastrati o varianta electronica a fiecarui document in parte (birocratia asta :( ), puteti salva fiecare document ca PDF dupa ce alegeti numarul dorit in celula D10

mariusbalan2003
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mai 02, 2013 9:53 am

Re: transfer date din excel in word

Mesaj de mariusbalan2003 » Mie Mai 08, 2013 1:05 pm

IPP scrie:Buna seara

Aveti mai jos o exemplificare a ceea ce am postat in mesajul anterior.Am folosit Word si Excel 2003

....

IP

Buna Ziua,
Te rog spune-mi cum pot actualiza lista de CNP-uri, din fisierul excel sheet-ul "formular".
Am intrat in data - Validation, iar acolo ia "=CNPa" -ce reprezinta?
In sheet formular nu preia decat primee 9 pozitii, daca vreau sa am 10 sau 100 pozitii, cum actualizez lista CNP-uri din sheet formular?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cu respect,
Marius
Ultima oară modificat Mie Mai 08, 2013 9:35 pm de către IPP, modificat 1 dată în total.
Motiv: Stergere citat

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: transfer date din excel in word

Mesaj de IPP » Mie Mai 08, 2013 9:34 pm

Buna seara

=CNPa ca regula de tip lista in data validation reprezinta referinta pentru o lista denumita ca atare si care este in acelasi timp un nume dat unui domeniu de celule nedinamic (adica nu isi ajusteaza automat lungimea in functie de informatiile noi). In raspunsul meu de acum ... ani am specificat acest lucru si am afirmat nevoia de range definit dinamic. Cum a mai existat o solutie alternativa si utilizatorul nu a revenit cu alte solicitari (si nici sa spuna pentru ce solutie a optat) am considerat subiectul abandonat si n-am mai venit cu modificari la vremea respectiva.

Am definit doua domenii de celule in mod dinamic (unul sta la baza listei de validare pentru cnp si celalalt ca tabel sursa).
In conditii normale trebuie doar sa completati in continuare fara randuri/coloane libere informatia din foaia db_Salariati

Am actualizat si formulele de cautare din foaia Formular (practic am inlocuit referintele fixe din cauza carora formulele erau valabile doar pentru 10 inregistrari cu cea data de range-ul dinamic.).

Pentru formulele care stau la baza celor 2 range-uri dinamice apasati Ctrl+F3 si selectati un nume. Aveti grija sa nu modificati nimic in ele

IP
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

mariusbalan2003
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mai 02, 2013 9:53 am

Re: transfer date din excel in word

Mesaj de mariusbalan2003 » Joi Mai 09, 2013 8:56 am

Buna
Multumesc pentru raspuns.
O sa integrez in baza mea de date, raspunsul dat de tine.
Pe zi ce trece, tot invat lucruri noi, chiar daca spui ca sti o gramada. Multumesc din suflet pentru raspunsul tau, ma ajuta sa-mi usureze munca .
Cu deosebit respect,
Marius Balan

Închis

Înapoi la “Probleme cu aplicatiile ce folosesc Excel ca aplicatie ajutatoare”