Semnul "+"

trucuri, sfaturi si alte idei pentru imbunatatirea lucrului cu Excel
Închis
TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Semnul "+"

Mesaj de TudyBTH » Lun Mai 16, 2016 3:25 pm

Buna ziua,
Am o mare nelamurire cu privire la folosirea semnului plus, si anume:
Am intalnit intr-un fisier (nu l-am mai gasit ca sa il si atasez dar la vremea respectiva l-am studiat atent si nu am gasit in el ceva care sa-mi atraga atentia) formule de genul

Cod: Selectaţi tot

=+A1+B1
Respectivele secvente nu faceau parte dintr-o formula mai ampla, asa arata intreaga formula.
De atunci ma tot intreb daca exista o justificare pentru folosirea semnului "+" inaintea primului termen care imi scapa?
Eu am tot facut probe si nu am gasit cazuri in care prezenta acelui "+" sa modifice in vreun fel rezultatul.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

Indigo
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Sep 26, 2009 8:05 pm

Re: Semnul "+"

Mesaj de Indigo » Lun Mai 16, 2016 11:21 pm

Semnul "+" se folosea, pentru a indica unui program de calcul tabelar - renumit la vremea respectiva - numit Lotus 123, ca in acea celula urmeaza sa se introduca o formula (similar cu semnul "=" din excel. dar era si mai usor de introdus). La unele tipuri de tastaturi semnul "=" trebuia introdus prin apasarea tastei SHIFT si semnul egal (cred ca mai sunt si azi asemenea tastaturi localizate) si le era mai usor de tastat.
Pe vremea aceea nu aparuse programul Excel de la Microsoft.
Microsoft a pastrat si el, (când se dadea batalia pentru suprematie) o perioada - pentru utilizatorii de Lotus 123 - posibilitatea de a pune acel plus, apoi a renuntat la el in favoarea semnului "=" (egal).

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Semnul "+"

Mesaj de TudyBTH » Mar Mai 17, 2016 9:51 am

Mii de multumiri, fiind vorba de o "limba moarta" nu cred ca m-as fi dumirit vreodata.

Se poate va rog un raspuns si la MP? Multumesc
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

Mharoco
Mesaje: 52
Membru din: Mie Apr 22, 2015 1:28 pm

Re: Semnul "+"

Mesaj de Mharoco » Joi Mai 19, 2016 6:57 pm

Foarte tare!!!
Am vazut de mai multe ori acel plus, inainte, dar am crezut ca asa au invatat cei care au pus formulele. Ma gândeam ca anumiti programatori foloseau acel plus in programare si se obisnuisera asa.

Închis

Înapoi la “Tips and Tricks Excel”