Aplicatie CRM excel

trucuri, sfaturi si alte idei pentru imbunatatirea lucrului cu Excel
Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Aplicatie CRM excel

Mesaj de Catalin B. » Dum Mai 11, 2014 7:11 am

De fapt, aplicatia contine multe trick-uri, de la minimizarea/maximizarea unui formular, la redimensionarea unui formular prin adaugarea de noi combo si textbox;
- un trick ce mi se pare interesant este si navigarea catre module din home page;
- o functiune care mie imi place cum a iesit este acel Custom Report : incercati sa schimbati de cateva ori modulul in care se face filtrarea, selectand un modul din primul combo box "Select Module:" , dupa selectie apasa enter: se va deschide automat pagina modulului respectiv, iar campul "Search Field:" va fi completat cu valoarea implicita
- sirul de butoane din partea de sus permite filtrarea dupa coloana principala (*Last Name, sau *Organization Name, Subject) dupa litera afisata a butonului respectiv
- un click pe ID-ul din coloana D va deschide inregistrarea respectiva in formular, pentru a permite vizualizarea datelor complete (in pagina modulului respectiv se afiseaza doar campurile importante) si editarea, completarea sau stergerea acelei inregistrari din baza de date.
- o functiune (neterminata deocamdata) este si afisarea relatiilor dintre o inregistrare cu celelalte module, relatii ce pot fi afisate selectand din coloana D a modulului Contacts un ID, Cont5 de exemplu, se va deschide formularul cu datele complete ale contactului, din partea dreapta a formularului, in sectiunea Related To: sunt afisate butoanele corespunzatoare modulelor active (inclusiv afisarea doar a butoanelor modulelor active cred ca este un trick interesant), apasarea unui buton din lista va filtra inregistrarile din acel modul dupa campul principal al ID-ului Cont5. Deocamdata nu cred ca am in inregistrari relatii multiple, asa ca cel mai probabil, filtrarea va duce la 0 rezultate :)
In principiu, aplicatia contine mai multe trick-uri, cine e interesat, poate descoperi multe altele.
Varianta completa e mult mai complexa, am eliminat doar foile corespunzatoare modulelor, au ramas formularele aferente si pot fi vazute in proiectul VB.
Oricum, varianta lite e complet functionala si poate fi utilizata.
Orice opinie e binevenita :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

mariusc
Mesaje: 269
Membru din: Vin Sep 28, 2012 6:24 pm

Re: Aplicatie CRM excel

Mesaj de mariusc » Dum Mai 11, 2014 7:18 am

Neata,

Din pacate, in momentul in care am dat enable editing, am primit eroarea din atasament.

Trebuie sa activez/adaug ceva anume?

Mersi,

PS: Multumim pentru share.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Aplicatie CRM excel

Mesaj de Catalin B. » Dum Mai 11, 2014 7:30 am

E un bug ce provine din acea functie excel ce dezactiveaza editarea, de fapt, la prima rulare, codul esueaza la un cod simplu de genul Sheet1.select
La a doua deschidere nu ar trebui sa fie probleme, o sa modific codul sa evit si eroarea de la prima rulare pe pc.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

mariusc
Mesaje: 269
Membru din: Vin Sep 28, 2012 6:24 pm

Re: Aplicatie CRM excel

Mesaj de mariusc » Dum Mai 11, 2014 7:43 am

M-am uitat in fisier si mie mi se pare foarte ok. Multe felicitari!
O opinie: in contacts ar fi util sa ai posibilitatea sa trimiti mail. Stiu ca e mai detaliat subiectul. Eu am reusit prin 2010 cu ajutorul acestui forum sa trimit mail din excel: in linkul acesta exista un buton de trimitere mail.
viewtopic.php?f=18&t=1729&p=10936&hilit ... act#p10936
Observatie: Apas pe help si se deschide IE-ul, la pagina default setata de mine.
Intrebare: varianta full o poti posta? Pe mine ma intereseaza.

Mersi

PS: ma mai uit prin ea si revin cu intrebari, daca mai am.

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Aplicatie CRM excel

Mesaj de Catalin B. » Dum Mai 11, 2014 9:26 am

Intr-adevar, help-ul este directionat deocamdata catre google search :D , aici va fi directionat in final catre o pagina cu instructiuni specifice. Sunt chiar 2 versiuni de redirectionare, daca deschizi formularul Wellcome din proiectul VB, si dublu click pe icon, vei vedea codul aferent unui click pe icon, care e diferit de codul pentru click pe textul Help
Aplicatia este complet functionala, nu are nici o restrictie in utilizare, nu este doar demo, este doar simplificata la 3 module din cele care apar in pagina principala, module care sunt si cele mai populare. Codul este complet, proiectul VB contine chiar toate formularele, lipsesc doar foile aferente fiecarui modul. Varianta cu toate modulele ii apartine celui care a comandat aplicatia, este dorinta lui sa nu devina public fisierul complet, asa ca nu pot posta mai mult decat varianta cu 3 module.
Poate fi adaugata si optiunea de trimitere mail, se poate trimite mail si fara Outlook instalat , fiecare isi poate personaliza aplicatia dupa plac. (nu am verificat pe forumul nostru daca exista codul pentru trimitere mail fara Outlook, direct din contul Google, daca nu e, o sa-l postez eu)
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

mariusc
Mesaje: 269
Membru din: Vin Sep 28, 2012 6:24 pm

Re: Aplicatie CRM excel

Mesaj de mariusc » Mar Mai 13, 2014 1:31 pm

Salutare,

Am inceput sa completez CRM-ul postat de tine.
Am introdus 3 organizatii si 4 contacte.
Am constatat ca in lista de contacte nu apare Organization Name (Coloana H), desi am selectat din Drop Down compania la care lucreaza persoana respectiva.

Gresesc undeva?

Mersi mult.
Marius

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Aplicatie CRM excel

Mesaj de Catalin B. » Mar Mai 13, 2014 1:46 pm

Nu ai gresit nimic, eroarea imi apartine. In formularul ContactsFormAdd, acel combo din campul Organization Name are o eticheta gresita. Daca vrei sa corectezi singur, right click pe acel combo-->Properties. In proprietati, la Tag este valoarea "Lead Source", evident incorecta, trebuie inlocuita cu "Organization Name" (fara ghilimele)
Daca nu, anexez versiunea corectata, multumesc pentru feedback.
Ca sa transferi mai usor datele deja introduse, poti sa reafisezi arhiva (care e ascunsa) cu click dreapta pe sheet name, --> Unhide-->Full Contacts Info si copiezi de acolo datele introduse in fisierul nou. (cu paste as values in urmatorul rand liber, tabelul se va redimensiona automat si va include noile date)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

mariusc
Mesaje: 269
Membru din: Vin Sep 28, 2012 6:24 pm

Re: Aplicatie CRM excel

Mesaj de mariusc » Mar Mai 13, 2014 1:51 pm

Multumesc pentru raspuns - am rezolvat in fisierul meu.
Alta intrebare: cum pot inlocui in lista de contacte Office Phone cu Mobile Phone?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

mariusc
Mesaje: 269
Membru din: Vin Sep 28, 2012 6:24 pm

Re: Aplicatie CRM excel

Mesaj de mariusc » Mar Mai 13, 2014 2:21 pm

Referitor la Mobile Phone in locul Office Phone, m-am uitat in cod dar nu imi dau seama.

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Aplicatie CRM excel

Mesaj de Catalin B. » Mar Mai 13, 2014 2:45 pm

Trebuie sa inlocuiesti Denumirea coloanei din tabelul din foaia Contacts din :"Office Phone" in "Mobile Phone", iar in cod, in modulul
GlobalsAndFilters, in FilterTool, inlocuieste "AllContacts[Office Phone]" din ArrRng cu "AllContacts[Mobile Phone]" si "Contacts[Office Phone]" din ArrDest cu "Contacts[Mobile Phone]" (ar trebui sa mearga usor cu find and replace, aceste campuri nu se mai regasesc nicaieri in cod)
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Închis

Înapoi la “Tips and Tricks Excel”