Shortcuts Excel 2010

trucuri, sfaturi si alte idei pentru imbunatatirea lucrului cu Excel
Închis
MrBlack84
Mesaje: 15
Membru din: Joi Apr 03, 2014 6:20 pm
Localitate: Bucuresti

Shortcuts Excel 2010

Mesaj de MrBlack84 » Joi Apr 03, 2014 11:34 pm

Salutare tuturor,

Fiind un mare fan al scurtaturilor pe tastatura, m-am gandit sa impart cu voi un document pe aceasta tema. L-am gasit candva pe Internet (unde altundeva? :D ) si il folosesc de ceva timp. Sper sa va foloseasca si voua la fel de mult ca mie.

A, si inainte sa inchid, inca doua shortcut-uri pe care nu le-am gasit in document:
- Ctrl+Shift+L -- set/remove AutoFilter
- Alt -- inchide meniul contextual afisat cand dam click dreapta.


Spor!
MrBlack84
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
MrBlack84
MOS Expert Excel 2013
MOS Access 2013

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Shortcuts Excel 2010

Mesaj de Dr.Windows » Vin Apr 04, 2014 1:48 pm

Sper ca nu sunt copiate tot de pe site-ul nostru: Combinatii de taste utile pentru lucrul in Excel... asa ca inainte de a posta ceva iti recomand sa folosesti functia de cautare/cautare avansata a forumului nostru pentru a te asigura ca nu s-a mai postat... ;)

MrBlack84
Mesaje: 15
Membru din: Joi Apr 03, 2014 6:20 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Shortcuts Excel 2010

Mesaj de MrBlack84 » Vin Apr 04, 2014 2:17 pm

@Dr.Windows:
Eu folosesc fisierul asta de vreo 2 ani de zile. Data crearii sale e prin octombrie 2012 (as per proprietatile fisierului) ;).
Point well taken cu functia Search, in schimb. Am vazut abia azi-dimineata ca mai era un topic pe tema asta. Eu cautasem cu "Shortcut" si nu gasisem nimic :D

Un weekend excelent va doresc!
MrBlack84
MrBlack84
MOS Expert Excel 2013
MOS Access 2013

DR.ACCESS
Moderator
Moderator
Mesaje: 300
Membru din: Lun Sep 05, 2011 5:06 pm

Re: Shortcuts Excel 2010

Mesaj de DR.ACCESS » Mar Apr 08, 2014 7:25 am

Buna,
Am descoperit, la un curs, ca pe office-ul in limba noastra cea dulce si frumoasa shortcut-urile nu sunt aceleasi pentru o serie de actiuni:
CTRL+; nu returneaza data curenta (nu face nimic) si
ALT+; e inlocuit cu Ctrl+Sh+x. Presupun ca mai sunt o gramada!
Un dictionar de shortcut-uri pentru Excel in romana ar fi foarte util pentru utilizatorii acestei versiuni. Chiar am ramas surprinsa sa vad cati sunt!
D. Tanase
MCT, MCTS
MOS Master Instructor

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Shortcuts Excel 2010

Mesaj de IPP » Mie Apr 09, 2014 12:57 pm

Buna ziua

@dr.Access

S-ar putea ca unele lucruri sa depinda mai mult de windows si setarile regionale decat de office-ul propriu-zis. Cel putin eu am constatat, de exemplu pentru Ctr+; (inserare data curenta a sistemului):
WinXp ver. nelocalizata en, Setari regionale romanesti sau en, office 2007 versiune localizata romana - functioneaza
Win7 ver. nelocalizata en, Setari regionale romanesti sau en, office 2007 versiune localizata romana - functioneaza
Win Vista versiune localizata ro, Setari regionale romanesti sau en, office 2007 versiune localizata romana - nu functioneaza.

Nota: toate softurile implicate aveau licenta.

IP

DR.ACCESS
Moderator
Moderator
Mesaje: 300
Membru din: Lun Sep 05, 2011 5:06 pm

Re: Shortcuts Excel 2010

Mesaj de DR.ACCESS » Mie Apr 09, 2014 2:23 pm

Nu tine doar de setarile regionale, cred ca mai degraba de pachetul lingvistic. Aveau Windows 7 -engleza, Office -pachetul in romana, setari regionale English US.
Am sesizat o situatie similara la Office in franceza ( au fost adaptate la limba: spre exemplu CTRL+G in franceza este echivalentul lui CTRL+B).
E al naibii de neplacut sa le spui la un curs: apasati combinatia cutare si.... face cu totul altceva la ei!
D. Tanase
MCT, MCTS
MOS Master Instructor

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Shortcuts Excel 2010

Mesaj de IPP » Mie Apr 09, 2014 7:05 pm

Eu cred ca doar versiunile localizate pentru Franta, Germania si Ungaria (Daca nu ma insel, cel putin in limba maghiara se poate scrie inclusiv codul macro in aceasta limba) sunt asa de pretentioase daca au ajuns sa schimbe pana si Ctrl+B. Restul depind mai mult de sistemul de operare.

Pentru restul versiunilor localizate, nu cred ca exista o regula, din pacate. De exemplu, acum cativa ani am "butonat" pe Excel 2003 sub Win xP, respectiv Win Vista, versiuni localizate, totul in olandeza. Denumirile functiilor fusesera traduse dar toate scurtaturile uzuale pe care le-am folosit, fara exceptie, au fost identice cu cele "normale", "standard". Asa cum am mai spus mai sus, pentru totul in romana, acelasi lucru nu a fost valabil.

Daca sunt cititori din strainatate care folosesc versiuni localizate, in alte limbi, poate ne lamuresc ei.

Oricum, foarte neplacut sa pierzi vremea la cursuri din cauza acestor lucruri :(

DR.ACCESS
Moderator
Moderator
Mesaje: 300
Membru din: Lun Sep 05, 2011 5:06 pm

Re: Shortcuts Excel 2010

Mesaj de DR.ACCESS » Joi Apr 10, 2014 8:25 am

Nu e vorba de pierdut timpul ci de dezamagirea lor ca nu pot realiza o operatie la fel de repede ca mine. Din pacate nu am acces la o versiune localizata ca sa pot realiza o colectie de shortcut-uri similara cu cea a colegului nostru, dar poate este cineva care poate acest lucru. Ar fi foarte util pentru multi utilizatori. Cam in acelasi stil cu "dictionarul" de functii".
D. Tanase
MCT, MCTS
MOS Master Instructor

MrBlack84
Mesaje: 15
Membru din: Joi Apr 03, 2014 6:20 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Shortcuts Excel 2010

Mesaj de MrBlack84 » Vin Apr 11, 2014 8:58 am

Buna dimineata,

Aveti atasat un document pentru limba romana. Sursa documentului e aici.

Sper sa va ajute!
MrBlack84
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
MrBlack84
MOS Expert Excel 2013
MOS Access 2013

DR.ACCESS
Moderator
Moderator
Mesaje: 300
Membru din: Lun Sep 05, 2011 5:06 pm

Re: Shortcuts Excel 2010

Mesaj de DR.ACCESS » Lun Apr 14, 2014 11:49 am

Multumesc mult.
D. Tanase
MCT, MCTS
MOS Master Instructor

Închis

Înapoi la “Tips and Tricks Excel”