Sortare avansata

trucuri, sfaturi si alte idei pentru imbunatatirea lucrului cu Excel
Închis
Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Sortare avansata

Mesaj de Catalin B. » Joi Feb 28, 2013 6:35 pm

Pentru cei interesati, anexez un fisier ce contine o metoda de sortare a unui tabel, metoda destul de neobisnuita, dar foarte interesanta, de afisare a tuturor valorilor gasite, nu doar a primului "Match". (ideea initiala apartine lui Paul Edstein -macropod)
Este foarte adevarat ca un tabel pivot face acelasi lucru mult mai usor, dar sunt si situatii in care este necesara metoda fara tabel pivot.
Metoda se bazeaza pe redimensionarea cu OFFSET a zonei in care se cauta, prin "scoaterea" din zona initiala de cautare, a randurilor de la 1 pana la valoarea anterioara gasita.
In foile de lucru in care se face sortarea ("Paine", "Ceapa"), in caseta A2, am folosit o formula care extrage numele foii de lucru, deci daca se copiaza una din aceste foi si se redenumeste cu numele produsului dorit, in tabelul sortat vor apare imediat valorile gasite. Numele foii de lucru poate fi text, numar sau alfanumeric. Evident, se poate sterge aceasta formula si se pot introduce manual produse in A2.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

zisu
Mesaje: 50
Membru din: Vin Mar 26, 2010 8:38 am

Re: Sortare avansata

Mesaj de zisu » Mie Mar 12, 2014 1:47 pm

O metada de sortare care imi ofera solutia perfecta pentru a rezolva situatia cu care ma comfrunt.
Dar cu toate ca am solutia oferita de tine nu reusesc sa transcriu formula.
Va rog sa imi spuneti unde gresesc. Ca exemplu atasez un fisier.
Multumesc foarte mult!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Sortare avansata

Mesaj de Catalin B. » Joi Mar 13, 2014 8:31 am

Poti folosi si alta varianta, chiar mai simpla, bazata pe functia INDIRECT, in loc de OFFSET:
=IFERROR(INDEX(INDIRECT("owssvr!B$"&MATCH($A8,owssvr!$B$1:$B$460,0)+1&":B$460"),MATCH($B$3,INDIRECT("owssvr!A$"&MATCH($A8,owssvr!$B$1:$B$460,0)+1&":A$460"),0)),"")
Desi, daca filtrezi pur si simplu tabelul existent, ai rezultatele imediat, fara formule :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

zisu
Mesaje: 50
Membru din: Vin Mar 26, 2010 8:38 am

Re: Sortare avansata

Mesaj de zisu » Joi Mar 13, 2014 11:48 am

Intr-adevar, in fisierul atasat ca model se putea ajunge la rezultat cu un simplu filtru.
Multumesc foarte mult pentru solutia indicata.

Închis

Înapoi la “Tips and Tricks Excel”