Pastrare noile functii in Excel 2016

trucuri, sfaturi si alte idei pentru imbunatatirea lucrului cu Excel
Închis
H2SO4
Mesaje: 135
Membru din: Mar Apr 19, 2016 12:50 pm

Pastrare noile functii in Excel 2016

Mesaj de H2SO4 » Mie Apr 04, 2018 10:41 pm

Ce este mai interesant este ca la noi in birou avem 6 laptopuri cu Office 2016 care in Excel au si functiile TEXTJOIN, SWITCH, IFS, MAXIFS, MINIFS, CONCAT si alte 4 laptopuri tot cu Office 2016 in care Excel nu are functii amintite.

Am verificat versiunile de Excel si am constatat ca sunt versiuni diferite de Excel, mai concret cele 4 care nu mai au acele functii sunt versiunea 16.0.6868.2048, iar cele care au sunt versiunea 16.0.6568.2025.
Deci nu faceti UPGRADE la acea versiune, daca doriti sa pastrati acele functii noi.
“Tell me and I forget, teach me and I may remember, involve me and I learn.”

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Pastrare noile functii in Excel 2016

Mesaj de IPP » Joi Apr 05, 2018 7:04 am

Buna ziua

Chiar mi-as dori sa gasesc undeva clar si bine structurate astfel de informatii. In masura timpului liber voi incerca sa le caut.

Ca idee, pe calculatorul de firma a fost instalat Office Home and Bussines 2016, momentan Version 1803 (build 9126.2116) iar daca merg mai departe la About Excel, 16.0.9126.2116

Stiu ca Microsoft incearca sa transforme o licenta permanenta in una de serviciu tip abonament, e in avantajul lor financiar, dar pentru o firma care are nevoie in primul rand de versiuni stabile ultima versiune nu inseamna neaparat si cea mai buna. Candva si Office xP a fost cea mai noua si a fost un dezastru.

Totusi, cel mai deranjant lucru e lipsa de STANDARDIZARE. Pentru ca te astepti ca sub denumirea de Excel 2016 sa gasesti aceleasi functii chiar daca el face parte din pachetul Home sau ceva superior.
Pentru cine creaza proiecte folosite de mai multi colegi totul poate ajunge un fiasco. Daca, de exemplu, eu as fi instalat doar pe calculatorul meu o versiune "superioara", as fi pierdut timp sa creez un proiect doar pentru a vedea ca unele functii nu merg pe alte calculatoare.

IP

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Pastrare noile functii in Excel 2016

Mesaj de IPP » Joi Apr 05, 2018 10:55 am

H2SO4 scrie:
Am verificat versiunile de Excel si am constatat ca ...cele care au sunt versiunea 16.0.6568.2025.
Deci nu faceti UPGRADE la acea versiune, daca doriti sa pastrati acele functii noi.
Cf. articolului de aici, functiile respective au fost introduse odata cu update-ul din Ianuarie 2016, Version 1601 (Build 6568.2025).

Ideea este ca nu stiu exact cand (odata cu ce update) au blocat accesul unora la aceste formule. Ma gandesc ca update-urile acelea (care, sunt aproape lunare) repara si niste bug-uri deci poate reusesti sa obtii acea versiune dar sa crape altceva. Deci tot la latitudinea Microsoft ramane.

Probabil cine a achizitionat Office 2016 mai tarziu nu prea mai are ce face, ceilalti ar trebui sa nu aiba update automat si sa fie atenti sa nu il faca...

PS. Pana acum e clar ca functiile merg in Office365 si nu merg pe Excel 2016 Home and Business. Intrebarea este daca stie cineva vreo versiune stand alone de Excel 2016 in care aceste functii merg (avand toate update-urile la zi). Multumesc

Închis

Înapoi la “Tips and Tricks Excel”