Refresh sheet

C. Cristian
Mesaje: 3
Membru din: Vin Feb 23, 2024 12:02 am

Refresh sheet

Mesaj de C. Cristian » Vin Feb 23, 2024 12:32 am

Buna seara! Am acest cod pentru un checkbox (ActiveX), insa trebuie sa dau click si enter oriunde pentru a se aplica. Ajuta acel refresh sau necesita o alta comanda? Iar daca vreau sa inlocuiesc Value = "Yes" cu Value >=1, este corect asa, Value >=1 ? Multumesc pentru timpul acordat. O seara placuta!

Cod: Selectaţi tot

Private Sub Worksheet_Change(ByVal Target As Range)
    CheckBox1.Visible = Range("A2").Value = "Yes"
End Sub

Indigo-ONE
Mesaje: 437
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Refresh sheet

Mesaj de Indigo-ONE » Vin Feb 23, 2024 12:19 pm

Salut,

Practic, ce doresti sa faci?
Codul functioneaza OK. Daca in A2 scrii orice - exceptand "Yes" - dispare acel checkbox (si apare la Yes)
Iar daca vreau sa inlocuiesc Value = "Yes" cu Value >=1, este corect asa, Value >=1
Da e OK.

CheckBox1.Visible = Range("A2").Value >=1


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

C. Cristian
Mesaje: 3
Membru din: Vin Feb 23, 2024 12:02 am

Re: Refresh sheet

Mesaj de C. Cristian » Sâm Feb 24, 2024 12:33 am

Indigo-ONE scrie:
Vin Feb 23, 2024 12:19 pm
Salut,

Practic, ce doresti sa faci?
Codul functioneaza OK. Daca in A2 scrii orice - exceptand "Yes" - dispare acel checkbox (si apare la Yes)
Buna seara! Nu, nu as putea spune ca functioneaza corect cat timp sunt obligat sa dau click intr-o celula si sa dau enter pentru a dispare acel checkbox. Intrebarea mea fiind, ce as putea face sa nu mai fiu nevoit sa dau click intr-o celula + enter pentru a dispare acel checkbox.

Multumesc pentru raspuns. O seara placuta si weekend placut!

C. Cristian
Mesaje: 3
Membru din: Vin Feb 23, 2024 12:02 am

Re: Refresh sheet

Mesaj de C. Cristian » Sâm Feb 24, 2024 1:31 am

Indigo-ONE scrie:
Vin Feb 23, 2024 12:19 pm
Practic, ce doresti sa faci?
Problema este ca, in A2 nu am o valoare introdusa manual, ci o valoare intoarsa de o formula. Nu am date introduse manual, ci doar checkbox-uri ce urmaresc fiecare o celula anume dintr-o alta fila (sheet). Daca nu reusesc sa nu mai depind de click + enter la fiecare modificare a valorii din A2, atunci checkbox-ul este inutil, iar sa renunt la checkbox nu pot, pentru ca trebuie sa selectez. Multumesc pentru timpul acordat.

Scrie răspuns

Înapoi la “Visual Basic for Application (VBA) cu Excel - Intrebari tehnice”