Text tastat din combobox in texbox

adof
Mesaje: 466
Membru din: Mie Iul 14, 2010 12:42 pm
Localitate: Sibiu

Re: Text tastat din combobox in texbox

Mesaj de adof » Sâm Iun 29, 2019 10:03 am

am atasat fisierul cu toate 3 solutiile

diferenta dintre 1 și 3 ete ca uneori te ajuta autocompletul și dai enter (nu trebuie sa te mai duci pe lista cu mouse)

diferenta intre 2 si 3 este ca nu todeauna numele completat de autocoplet este cel cautat si atunci alegi din lista (nu trebue sa cauti numele in dropdown)


la varianta 2 o inbunatatire ar fi daca se face sortarea in ordinea alfabetica la fiecare schimbare in combobox, iar numele gasit de autocomplet sa apara primul in lista-dropdown nu ultimul (probabil ca exita o obtiune pe care eu nu o stiu)

3 -este cea mai buna și prin faptul ca sar putea sa nu sti care din nume este numele sau prenumele
Ex : Bogdan Ilie sau Ilie Bogdan ...... si sunt sute de astfel de nume
exista multi daca, pe care varianta 3 ii rezolva si uneori este mai rapida atunci cand faci liste de sute de oameni SAU cauti un nume intro lista gata facuta

Indigo-ONE scrie:
Dum Iun 23, 2019 5:05 pm

Se poate face un UserForm cu un Combobox si un textbox in care sa apara ce ai cerut, fara a se apela la "keypress", dar nu ii inteleg utilitatea.
Poate ne luminezi si pe noi.
poate ne arati si solutia fara "Keypress"
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Indigo-ONE
Mesaje: 440
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Text tastat din combobox in texbox

Mesaj de Indigo-ONE » Vin Iul 05, 2019 12:55 pm

poate ne arati si solutia fara "Keypress"
Am scris acel cod (are cateva randuri), dar nu inteleg sa ajut pe cineva caruia ii e lene sa deruleze o lista (de parca ai avea o lista de mii de persoane, cu nume identice la care apare un al treilea nume ori o initiala... dar si pentru asta exista solutie - sa tastezi cate 2-3 litere din fiecare nume, prenume ...etc)
Desi ti s-a oferit varianta cu textbox (sau combobox) si listbox ai tinut mortis sa vrei o varianta cu cele 3 deoarece nu "vreau sa derulez"...


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

Scrie răspuns

Înapoi la “Visual Basic for Application (VBA) cu Excel - Intrebari tehnice”