textbox in citire - format date calendaristice

pusu
Mesaje: 19
Membru din: Mie Apr 30, 2014 4:33 pm

textbox in citire - format date calendaristice

Mesaj de pusu » Vin Apr 20, 2018 1:30 pm

Salut pe toata lumea :D !

In VBA, citesc o data caledaristica dintr-o foaie f1, intr-un textbox denumit Txtbox7. Imi apare sub forma mm.dd.yyyy dar o vreau de tipul dd.mm.yyyy.
Aceasta data calendaristica o trimit intr-o foaie f2 cu linia
Range("B17").Value = "c/v fact. nr. " & txtBox6.Value & " din data de " & TxtBox7.Value
Va rog foarte mult un ajutor, o indicatie cat de mica...
Multumesc!!!

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: textbox in citire - format date calendaristice

Mesaj de IPP » Vin Apr 20, 2018 2:15 pm

Buna ziua

Din punctul meu de vedere ar fi nevoie de un fisier exemplu minimal si o informare privind ce versiune de Excel folositi (si eventual daca fisierul respectiv va fi folosit si pe alte versiuni).

Altfel, daca acel textbox face parte de fapt dintr-un userform sunt sanse sa va fie suficient un cod de genul:
Range("B17").Value = "c/v fact. nr. " & txtBox6.Value & " din data de " & mid(TxtBox7,4,2)&"."&left(TxtBox7,2)&"."&right(TxtBox7,4)

IP

pusu
Mesaje: 19
Membru din: Mie Apr 30, 2014 4:33 pm

Re: textbox in citire - format date calendaristice

Mesaj de pusu » Vin Apr 20, 2018 6:43 pm

Va salut d-le IPP, amabil ca intotdeauna, daca ar fi macar 10% din concetateni ca dvs, am depasi Germania.
Multumesc. E aproape bine, mai trebuie ceva caci trimite partial formatul datei. La zile, in loc de 10 trimite doar pe 0.
Pun o poza.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: textbox in citire - format date calendaristice

Mesaj de IPP » Vin Apr 20, 2018 6:59 pm

Buna ziua

Din ceea ce se vede in poza, formatul initial nu este mm.dd.yyyy ci mai degraba m/d/yyyy ceea ce e cam altceva daca vorbim de o informatie de tip text. In acest caz, daca veti confirma ca acel separator intre zi luna an este slash (/) atunci e nevoie de niste intructiuni macro suplimentare care sa identifice exact ce la ce se refera inainte de a recompune informatia asa cum doriti.

Cod: Selectaţi tot

Dim strDay As String
Dim strMonth As String
Dim strYear As String

strMonth = Left(TxtBox7, InStr(1, TxtBox7, "/") - 1)
strDay = Mid(TxtBox7, InStr(1, TxtBox7, "/") + 1, InStrRev(TxtBox7, "/") - InStr(1, TxtBox7, "/") - 1)
strYear = Right(TxtBox7, InStrRev(TxtBox7, "/") - 1)

Range("B17").Value = "c/v fact. nr. " & txtBox6.Value & " din data de " & strDay & "." & strMonth & "." & strYear
IP

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: textbox in citire - format date calendaristice

Mesaj de IPP » Vin Apr 20, 2018 8:34 pm

Buna seara

Cum spuneam, depinde foarte mult ce e in realitate in acel textbox pentru ca sunt sanse sa existe o rezolvare mai eleganta:

Cod: Selectaţi tot

Range("B17").Value = "c/v fact. nr. " & txtBox6.Value & " din data de " & Format(cDate(TxtBox7),"dd.mm.yyyy")
IP

pusu
Mesaje: 19
Membru din: Mie Apr 30, 2014 4:33 pm

Re: textbox in citire - format date calendaristice

Mesaj de pusu » Sâm Apr 21, 2018 7:53 am

Buna dimineta!
Cu indicatia dvs din Apr 20, 2018 7:59 pm, imi merge perfect :lol: :lol: :lol: !
Ptr linia Range("B17").Value = "c/v fact. nr. " & txtBox6.Value & " din data de " & Format(cDate(TxtBox7),"dd.mm.yyyy") nu-i place cDate...
Multumesc, un weekend excelent!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

pusu
Mesaje: 19
Membru din: Mie Apr 30, 2014 4:33 pm

Re: textbox in citire - format date calendaristice

Mesaj de pusu » Mar Apr 24, 2018 9:57 am

Va salut din nou,
Ma confrunt cu urmatoarea problema: suma din textbox mi-o trece in fisierul chitanta cum vrea intamplarea, cateodata corect, cateodata ca in poza.
Va rog sa-mi spuneti care-i hiba?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: textbox in citire - format date calendaristice

Mesaj de TudyBTH » Mar Apr 24, 2018 10:12 am

Buna, in VBA, separatorul zecimal este 'punct' nu virgula.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: textbox in citire - format date calendaristice

Mesaj de IPP » Mar Apr 24, 2018 12:03 pm

Buna ziua

@pusu

Ce linie de cod aveti pentru a transfera informatia din userform in foaie?

Informatia transpusa in foaie va fi de fapt informatie de tip text?
Cum v-ati gandit sa apara informatia in foaie? Ex. 252,50 sau 252.50?

Pe de alta parte, nu pot sa nu remarc in cele doua poze atasate de dvs. ca data calendaristica apare o data in format american (luna/zi/an) si o data in format romanesc (zi.luna.an). In acest caz este normal sa va fi dat eroare in ceea ce priveste solutia mai "eleganta" propusa pentru ca ceea ce intr-un caz programul poate sa identifice ca fiind data calendaristica stocata ca informatie text, in celalalt sa insemne doar informatie text neconforma.

Situatia arata ca si cum fisierul e deschis, salvat etc. pe calculatoare diferite cu setari regionale diferite sau mixte iar incarcarea informatiei in userform se face in niste campuri de tip text avand aspectul formatarii existente pe calculatorul respectiv la un moment dat. Daca nu veti reusi sa impuneti un standard de setari probabil va trebui sa modificati atat codul care incarca informatia in userform (in sensul in care sa o incarce intr-o anumita forma clara si neschimbabila) cat si cel care asigura transferul informatiei in foaie (cod care va trebui facut in stransa legatura cu ce si cum se incarca in userform.


IP

pusu
Mesaje: 19
Membru din: Mie Apr 30, 2014 4:33 pm

Re: textbox in citire - format date calendaristice

Mesaj de pusu » Mar Apr 24, 2018 2:51 pm

Atasez un fisier minimal. Cunostintele mele in vba sunt cel mult 0,1%.
A 2-a chestiune ar fi daca s-ar putea ca in combox sa vad doar coloana J din foaia Date2 cu valorile >0 ...
Respecte!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Închis

Înapoi la “Visual Basic for Application (VBA) cu Excel - Intrebari tehnice”