textbox in citire - format date calendaristice

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: textbox in citire - format date calendaristice

Mesaj de IPP » Mar Apr 24, 2018 7:50 pm

Buna ziua

Concluzia certa este ca toata treaba e foarte sensibila la setarile regionale astfel incat ambele solutii pe care vi le-am dat anterior pot produce rezultate neasteptate. Eroarea la cDate ati constatat-o singur. Pentru prima varianta, la un moment dat, din aceleasi cauze conversia facuta pe informatiile dvs. de test a fost in loc de 2 martie, 3 februarie.

Iar cele 2 poze demonstreaza ca nu va exista un standard si implicit o solutie bazata pe un astfel de standard. Nu dispun de timpul si de cunostintele necesare pentru a va face o solutie functionala in orice conditii. Ca idee, abordari care functioneaza fara probleme implementate direct in foaie au rezultate ciudate aplicate la nivel de userform. Sau nu au rezultate deloc.
Dupa tot felul de workarounduri am reusit la un moment dat sa rezolv problema datei calendaristice insa nu mai am idei pentru partea cu suma de plata, mai ales ca acolo nu puteti pune informatie de tip text pentru ca astfel functia Numtotxt nu va functiona sau va functiona prost. Ca veni vorba, poate nu ar strica sa faceti niste rotunjiri la sumele acelea. Afisarea doar cu 2 zecimale s-ar putea sa va creeze unele probleme. De ex. la suma care apare sub forma de 3252,27 (desi valoare este 3252,26899565662 functia de conversie in litere afiseaza..... si douzecisisase de bani (practic converteste o trunchiere la 2 zecimale)

Poate va reusi altcineva sa va ofere Solutia dorita. Succes

IP

pusu
Mesaje: 19
Membru din: Mie Apr 30, 2014 4:33 pm

Re: textbox in citire - format date calendaristice

Mesaj de pusu » Mie Apr 25, 2018 9:32 am

Buna ziua,
ptr IPP - multumesc.
Orice indicatie oricand e oportuna.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: textbox in citire - format date calendaristice

Mesaj de TudyBTH » Mie Apr 25, 2018 10:06 am

Buna,

Vazand fisierul atasat si nivelul de cunostinte pe care spuneti ca le aveti momentan in VBA, eu v-as sugera o alta abordare.
Rezolvati intregul proces in Excel si folositi VBA numai in punctele in care doriti sa automatizati o anumita actiune.
Sa luam de exemplu chitanta.
Trebuie sa intelegeti ca VBA si Excel sunt doua aplicatii complet diferite. Introducerea sau preluarea datelor in/din userform in celulele unui sheet Excel presupune sa cunoasteti in amanunt natura si formatul fiecarei date si sa gestionati prin cod conversia acelor date din text in formatul specific. De aceea eu va recomand sa realizati un sheet separat in Excel pentru introducerea datelor unei chitante (Input), alt sheet in formatul in care doriti sa tipariti chitanta (Print) si un al treilea sheet pentru baza de date a chitantelor salvate/listate (Data).
In acest fel, veti folosi VBA doar pentru transferul datelor din sheet-ul Input in Sheet-ul Data iar datele nu mai trec prin procesul de transformare in/din text. Va fi un macro relativ simplu pe care il atasati la un buton Save.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

Închis

Înapoi la “Visual Basic for Application (VBA) cu Excel - Intrebari tehnice”