Pumnul in gura....REDIVIVUS

Intrebari/Sugestii privind activitatea forumului si a comunitatii Microsoft Office din Romania
Închis
Mharoco
Mesaje: 52
Membru din: Mie Apr 22, 2015 1:28 pm

Pumnul in gura....REDIVIVUS

Mesaj de Mharoco » Mie Iun 15, 2016 9:17 pm

Cu Indigo stiu ca aveti niste lucruri mai vechi de rezolvat...
Dar nu am inteles totusi de ce ati trunchiat (prin stergere) mesajul lui Nills. Nu am vazut nimic inflamator sau ofensator , poate v-a ofensat chestia cu "ma dau cu presupusul" dar ar fi trebuit sa fiti suparat ca nu stiti sa scrieti corect decat sa va supere cel care v-a atras atentia.
Acum sunt convins ca si mie "parca imi recunoasteti stilul", avand in vedere vasta dvs experienta in psihologia maselor sau in psihologia de grup.

Dovezi de perspicacitate.
As fi totusi curios sa stiu cum ati facut, pasii, procedeele, mai exact modalitatile folosite pentru a ajunge la acea constatare (asta daca nu e un secret, si as intelege :oops: ) si as fi dispus sa si platesc pentru asta. Este vorba de studii comparative? nu cred ca atunci nu ar mai fi fost in peisaj "sa ma dau cu presupusul"....

Si ca sa evit speculatiile sper ca ati inteles ca nu iau apararea nimanui, (evident ca dvs veti crede cu totul altceva), dar nu-mi convine, mai mult, imi displace profund, sa vad pe cineva care foloseste asemenea expresii, si care este investit vremelnic - cu o functie - sa vina cu asemenea explicatii...
Probabil ca nu ati fost obisnuit sa va contrazica cineva si acum, trag eu concluzii - deh sunt psiholog - probabil ati fost cândva ceva secretar de partid, un mic sefulet ceva dar cu ambitie...
Imi cer scuze daca am ofensat pe cineva, dar observati ca nu am folosit nici un nume, e drept ca am restrins cercul de cautare la cateva persoane dar...

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Pumnul in gura....REDIVIVUS

Mesaj de IPP » Joi Iun 16, 2016 11:57 am

Buna ziua

Stiti de ce voi reveni pe acest topic? Pentru partea cu “Probabil ca nu ati fost obisnuit sa va contrazica cineva si acum, trag eu concluzii - deh sunt psiholog - probabil ati fost cândva ceva secretar de partid, un mic sefulet ceva dar cu ambitie...”. A trecut ceva timp de cand am citit prima data cele de mai sus si inca mai imi revine zambetul pe buze. Multumesc.
Cred ca voi arata mesajul familiei si prietenilor pentru ca vreau sa le vad si lor reactiile.

Altfel,
-chiar interpretand in nota ironica, nu pot face nicio legatura intre stil de exprimare pe forum si “psihologia maselor”. Ma declar depasit. Total

-in ceea ce priveste mesajul lui Nills: nu stiu ce e asa de greu sa vedeti contextul si eventual pretextul nu cauza. NU faptul ca m-a “ofensat” a facut sa sterg acel mesaj. De altfel, eu i l-am pus la dispozitie, eu l-am sfatuit sa se adreseze administratorilor daca e asa suparat, eu i-am permis sa il faca din nou public si tot eu i-am lasat intregul mesaj comentat neatins chiar daca, in conditii normale s-ar fi cerut editat prin el. Asadar dansul a avut dreptul total la replica si nu a fost si probabil nu va fi singurul utilizator care a avut, are sau va avea drept la replica daca reuseste sa evite derapajele evidente de limbaj.

Revenind la context, era vorba despre un schimb de replici grave intre doua persoane in care tocmai intrase o a treia persoana si escaladarea acelui conflict am considerat-o inacceptabila. Singurul lucru de care imi pare rau este acela ca nu am intervenit mai repede si mai transant (n-ar fi prima data cand sunt suspectat ca il las pe d-nul Indigo sa se manifeste peste o anumita limita sau sa suspectez eu pe altii)
-nu am avut, nu am si nu voi avea pretentia vreodata ca scriu (sau chiar vorbesc) impecabil si nici nu am pretentii similare de la altii. Daca reusesc sa inteleg enuntul si la randul meu ma fac inteles si pot veni cu solutii la problemele puse, inseamna ca mi-am atins obiectivele pentru care sunt aici. Da, pot sa am greseli de tastare, greseli din cauza autocorrect-ului sau chiar greseli in adevaratul sens al cuvantului. Chiar daca expresia “a ma da cu presupusul” poate fi/este o greseala reala, mi-o asum ca facand parte dintr-un stil de comunicare propriu care se vrea mai familiar.

Semnalarea unei greseli de exprimare/scriere si faptul ca deranjeaza (aici poate fi vorba in egala masura si de ce scriu altii) poate fi facuta in multe feluri. Aici nu ma refer atat la partea in privat/public, ci la modul in care se face. Am peste 3000 mesaje, expresia respectiva am folosit-o de cateva ori si probabil o voi mai folosi. Nu inteleg de ce se asteapta un “flame” pentru a atrage atentia. Apropo, in articolul meu despre forum vs. servicii am o exprimare la un moment dat mult mai defectuoasa. E bine de stiut pentru doritori pentru cand se va repeta scenariul: postare utilizator – insulte venite de la Indigo – editare/stergere mesaje by IPP sau alt moderator – reactie Mharoco/Nills/Moldovean Prost

-daca sunteti psiholog poate ajutati si niste persoane de aici care par a avea niste probleme de atitudine si comunicare. Nu spun mai mult, “dar observati ca nu am folosit nici un nume, e drept ca am restrins cercul de cautare la cateva persoane dar...” ).

In incheiere, am sa presupun si eu ceva: Probabil aveti (si) psihologia ca pregatire de baza, dar ma indoiesc ca o si practicati (la nivel de cabinet sau ceva echivalent, nu la departamente gen HR/PR). Bazandu-ma pe psihologia de grup sau a maselor eu cred ca pasii si procedurile pe care le-ati urmat pentru a ajunge la concluziile in ceea ce ma priveste ar trebui revizuite, de fapt inlocuite. Nu stiu cine va finanteaza studiile dar poate sa-si treaca banii cheltuiti la pierderi totale si sa se orienteze catre cercetatorii britanici.

Inca zambind,
IP

PS. Pentru a evita, printre altele, si pierderea de energie jalonand printre subiecte cu acelasi tip de continut, cat de curand am de gand sa deschid in aceasta sectiune un subiect unic pentru reclamatii impotriva mea, destinat utilizatorilor suparati ca nu ii voi lasa sa incarce forum-ul cu informatii care nu au ce cauta acolo. Imi propun sa intervin minimal (nu am nimic cu ironiile dar imi asum si va asumati riscul ca eu sa nu le inteleg fundatia logica) sau chiar cu un limbaj mai direct, ba chiar sa si va mai raspund la nedumeriri, insa nu voi permite limbajul suburban. Inca ma gandesc cum sa formulez subiectul

Mharoco
Mesaje: 52
Membru din: Mie Apr 22, 2015 1:28 pm

Re: Pumnul in gura....REDIVIVUS

Mesaj de Mharoco » Joi Iun 16, 2016 2:33 pm

Domnule,

Nu stiu ce ati predat dvs acelor manageri de întreprindere (s-ar putea ca totul sa fie in închipuirea dvs) dar vad ca va pricepeti la toate, mai putin sa va ascundeti anumite refulari, resentimente...
Daca va intereseaza, da, am cabinet particular si poate va fac o concesie si va primesc si pe dvs.
In legatura cu:
1. "escaladarea conflictului" cred ca vedeti peste tot numai spioni, conspiratii .... Ura pentru eroul care ne apara de raul din lume. Gratitudine eterna!!!
2. "Am peste 3000 de mesaje..." de ce credeti ca cineva a stat sa le citeasca, poate ca pur si simplu Nills a vazut acea postare cu "sa ma dau cu presupusul" si v-a atras atentia. Ai naibii conspiratori...fac de toate si apar si unii care va critica si asta este "peste poate" (cum spunea un binecunoscut dramaturg), dar stati linistit ca or sa apara si cei cu "pupatul..." care or sa ia o atitudine proletara si sa-l apere pe tovarasul...de atacul unor elemente...
Nu v-as mai fi raspuns dar prea le stiti pe toate, si anulati dintr-un condei pregatirea unora, pe simplul motiv ca nu va aduc osanale sau ca au miscat in front...

P.S. nu va mai osteniti cu subiectul...sau vreti sa aveti cel mai mare numar de subiecte...da se poate si asa...

Nills
Mesaje: 211
Membru din: Sâm Ian 23, 2016 11:24 am

Re: Pumnul in gura....REDIVIVUS

Mesaj de Nills » Vin Iun 17, 2016 6:41 pm

Daca am intrat sa-mi spun parerea, nu am intrat ca sa apar pe cineva asa cum insinuati, dar eu cel putin m-am saturat de atitudinea asta comunisto-militieneasca pe care o aveti. Mergeti pe principiul "cine nu e cu mine, e impotriva mea".
Imi pare rau dar eu nu pot/nu vreau sa va aduc "osanale". Nu imi sta in caracter sa fac asa ceva.
I don't care what you think of me! Unless you think I'm awesome – in which case, you're right! Carry on :D

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: Pumnul in gura....REDIVIVUS

Mesaj de Dr.Excel » Vin Iun 17, 2016 7:21 pm

IPP este unul dintre cei mai buni moderatori ai comunitatii noastre. Daca nu cel mai bun ...In toti acesti ani de cand IPP raspunde cu succes pe forumul nostru, am avut nenumarate ocazii ca sa-mi dau seamea ce fel de om este: decent, integru, responsabil si, mai presus de toate, ONEST. Ca tot vorbeati de "osanale" ...din pacate despre voi cei implicati in aceasta diversiune nu pot spune aceleasi lucruri.
Despre voi "epigonii", cei care il detestati acum (asa "dintr-o data", oare de ce?), o faceti, va spun eu, din frustare, din neputinta, mai mult, avand interese meschine. Altfel nu se explica virulenta cu care il atacati.
Nu pot sa stau deoparte si sa accept apelativele voastre la adresa lui. Din contra, ceva imi spune ca este o actiune "concertata".
Aici NU este "sat fara caini", asa incat, avand in vedere nenumaratele situatii in care domnul Indigo a generat flame pe acest forum, am luat decizia sa-l banez pe viata.
Nu putem risca sa picam in ridicol, in nesfarsite discutii fara sens cand este asa de multa treaba aici de facut.
Am luat aceasta decizie in interesul exclusiv al utilizatorilor de MS Office (si nu numai).

PS Indigo este primul user pe care il exclud personal din comunitate. Sunt satul peste cap de virulenta atacurilor lui, duse multe dintre ele si pe privat.
Este un bun exemplu a ceea ce inseamna sa "musti mana celui care te-a "hranit"" (apropo de cate premii si beneficii a avut de cand activeaza aici) :evil:

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

Închis

Înapoi la “Condica de sugestii si reclamatii”