Pumnul in gura....

Intrebari/Sugestii privind activitatea forumului si a comunitatii Microsoft Office din Romania
Închis
Nills
Mesaje: 211
Membru din: Sâm Ian 23, 2016 11:24 am

Pumnul in gura....

Mesaj de Nills » Mar Iun 14, 2016 8:59 pm

Pe acest site daca ai opinii separate fata de un moderator (in cazul de fata IPP) ti se sterge mesajul ca fiind ofensator sau off topic.
A se vedea mesajul din atasament.
Ce poti spune unui personaj care vine cu replici de genul:
cand am predat (pe vremuri) cursuri unor persoane din management de intreprindere
nu ne-ati spus si ce cursuri ati predat dl. IPP (daca erau cursuri de rezolvare a cuadraturii cercului, sau de management -in orice domeniu ei fiind manageri- poate in domeniul marketingului si poate ati predat chiar lui Philip Kotler acele cursuri, atunci jos palaria pentru dvs.) dar daca ati initiat niste novici in domeniul excel atunci chiar ca nu aveti cu ce va lauda.
-faptul ca cineva se exprima "nefericit" in limba romana este regretabil dar nu descalificator, atat timp cat e un forum despre altceva decat limba romana.
nimeni nu spune ca e descalificator - asta ati dedus dvs - nu stiu totusi dupa care logica.
-faptul ca cineva nu a gasit o "traducere" in regula pentru niste termini nu e descalificator.
Domnule, asa se numeste "transcrierea" personajului - "traducere"???? poate ca ar trebui sa mai studiati.
Daca luati apararea unor asemenea personaje, oare de ce ne mai intrebam de ce avem asa multi agramati, semianalfabeti, pentru ca se gasesc oameni ca dvs care spun si gândesc:
atat timp cat e un forum despre altceva decat limba romana.
BRAVO. De trei ori ura!!!

Pentru cultura dvs generala va atrag atentia ca unele cuvinte , printre care si "formatare" au intrat in vocabularul contemporan, si nu numai acesta ... nu vreau sa va plictisesc (sunteti obtuz la asemenea chestii)
-faptul ca exista o tendinta de a lua apararea unui anumit utilizator doar pentru ca acesta a oferit la un moment dat niste solutii altui utilizator e de inteles dar nu inseamna ca este total acceptabil in orice conditii.
Aceasta afirmatie va descalifica ca OM. Eu nu am luat apararea Dl. Indigo pentru ca mi-a oferit niste solutii (excelente de altfel) la postarile mele, (daca erati capabil mi le ofereati dvs.) ci pentru ca eu apar un principiu nu omul (s-ar putea sa nu intelegeti conceptul si imi pare rau).
Si eu consider ca Dl. Indigo este uneori prea acid, dar de aici pana a-l blama ca "are istoric" si ca automat este vinovat, indiferent de ce zice sau face, este cale lunga.
Am mai vazut asemenea manifestari si la un alt coleg care acum este moderator si el (este vorba de cip.st) care intro postare era superfascinat de o formula CSE oferita de Dl. Indigo si care isi manifesta admiratia - citez (cu aproximatie) "credeam ca sunt campion la faza pe sate/orase....dar m-ati dat gata" si care nu mai auzise/folosise formule CSE, ca dupa o perioada scurta sa vina si sa "dea lectii" tuturor... Fara sa fac speculatii nu cred ca macar ar putea fi o competitie intre ei si nu as avea nici cea mai mica indoiala cine ar fi castigatorul...
Dar se pare ca este o "boala a moderatorilor" (aici intra doar cei citati IPP si cip.st) sa fie suparati daca cineva vine cu solutii mai bune/inteligente decat ale lor. Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar asta am observat pe acest forum.
Si fiind "cafenea" banuiesc ca exista un minim de bun simt, de a nu se mai sterge aceasta postare...sa vedem...exista?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
I don't care what you think of me! Unless you think I'm awesome – in which case, you're right! Carry on :D

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Pumnul in gura....

Mesaj de IPP » Mar Iun 14, 2016 9:10 pm

Buna ziua

Considerati ca ati avut din partea mea dreptul, cat se poate de public, la replica (asa cum au avut si d-nul Indigo si alti utilizatori suparati, fiecare la vremea lor). Si asta pentru ca nu ati alterat topicuri dedicate unor probleme pentru care exista acest forum. Apreciez eleganta exprimarii, cultura dvs. generala, nu in totalitate ironia (ar trebui sa ma intelegeti, am fost injurat de multe ori si in multe feluri de fosti elevi insa niciodata nu am fost facut "optuz"), dar mai ales stilul foarte asemanator (uneori pana la suprapunere la nivel de argumentatie), cu al unui alt utilizator de pe aici, provenit si dansul din aceeasi localitate ca si dvs. si d-nul Indigo.

Va informez ca de acum incolo, indiferent unde vor mai aparea mesaje cu iz jignitor, le voi sterge direct.

Pentru a nu incalca regulamentul privind "generarea de flame" si pentru ca nu am tinut niciodata sa am ultimul cuvant (in nicio discutie cu utilizatorii de aici, publica sau prin mesaje private), acest subiect este inchis.
Va amintesc ca exista o intreaga sectiune pe acest forum: se numeste "Condica de sugestii si reclamatii" unde va puteti exprima dezamagirea (si superioritatea) si in ceea ce ma priveste. Va rog doar sa aveti grija la limbaj.

Succes atat dvs. cat si colegilor de munca.
IP

Închis

Înapoi la “Condica de sugestii si reclamatii”