Va cer parerea vis-a-vis de un aspect absolut SF

Intrebari/Sugestii privind activitatea forumului si a comunitatii Microsoft Office din Romania
Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Va cer parerea vis-a-vis de un aspect absolut SF

Mesaj de mesersmith » Sâm Oct 19, 2013 11:38 am

As vrea sa pun si eu o intrebare, care s-ar putea sa supere, dar asta este, imi asum acest lucru.
Conform regulamentului prezentului concurs, cei care au mai castigat un super premiu, nu se mai califica pentru castigarea super premiului aflat in discutie.
Absolut corect.

Dar, si asta este intrebarea mea, atunci cand castigi un super premiu, esti desemnat ca si castigator, dar nu primesti premiul desemnat, ci primesti o compensare cu o valoare de trei ori mai mica(sau de doua, nici macar nu mai conteaza), se cheama ca ai castigat acel super premiu??????
Adica, desi am fost desemnat castigator, dupa indelungi parlamentari si postari unde sarcasmul si ironia erau singurele mele arme, mi s-a trimis un premiu, asa cum spuneam, mult mai mic ca si valoare si acum stau si ma gandesc daca eu am fost castigatorul unui super premiu sau nu.

Si ma intreb, cand am fost prost, cand am fost intelegator si am acceptat un premiu de 2-3 ori mai mic decat ce castigasem sau sunt prost acum, cand cica nu am voie sa particip la concursul actual, ca cica as fi castigat deja un super premiu.

Pacat ca se pune problema astfel, consider ca e doar o razbunare.

Am postat acest lucru destul de tarziu dupa ce am aflat, pentru ca nu am vrut sa stric atmosfera, insa mi se pare strigator la cer sa ai o astfel de atitudine fata de un user oarecare.
Imi pare rau.

Eu consider ca am castigat o treime de super premiu si nu un super premiu. Am acceptat sa primesc ceva de 3 ori mai mic pentru ca riscam sa nu mai primesc nimic. Si asa trecusera nu stiu cate luni si toata lumea se facea ca ploua.
Ca si comparatie, este ca si cum ai pretinde ca iei un salariu, dar tu de fapt, iei doar o treime sau o jumatate din el. Asta se cheama ca ai primit salariul intreg?
Ma intreb daca o exista vreo implicare juridica asupra acestor lucruri.
Presupun ca va fi sters foarte repede aceasta postare, dar macar va apuca sa-l citeasca cineva.

Asadar, credeti ca eu am castigat un super premiu atunci cand mi s-a dat o compensare(cu care am fost de acord din motivele pe care le-am expus mai sus) de trei ori mai mica sau nu?

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Va cer parerea vis-a-vis de un aspect absolut SF

Mesaj de smcsa » Sâm Oct 19, 2013 12:14 pm

Nu, cred. Sunt sigur ca NU ai castigat un super-premiu si NU ti se poate aplica Regulamentul actualului concurs. De ce ? Pentru ca, potrivit Regulamentului concursului anterior, tu trebuia sa castigi produsul / serviciul X in valoare de N lei. Ori tu, cu toate ca ai iesit pe locul intai, ai primit produsul / serviciul Y in valoare de N/2 lei.
Drept urmare, organizatorul nu si-a respectat propriul regulament. Pai daca nu si-a respectat nici macar propriul regulament atunci, cum poate invoca azi un alt Regulament, tot propriu ?
Seamana a aplicare a legii pe plaiuri mioritice. Cand ne convine, ne tinem de legi si regulamente, cand nu, nu.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Va cer parerea vis-a-vis de un aspect absolut SF

Mesaj de mesersmith » Sâm Oct 19, 2013 12:15 pm

Erata:

in ultima propozitie din postul initial este "...acest post..." si nu ..."aceasta postare..."

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Va cer parerea vis-a-vis de un aspect absolut SF

Mesaj de Catalin B. » Sâm Oct 19, 2013 12:16 pm

Daca ar fi dupa mine, eu consider ca nu te incadrezi in lista celor care au castigat marele premiu si ca poti sa participi in continuare, si chiar sa castigi. Sper sa primesti premiul :) Sa vedem ce spune dr.Excel.
Ce mi s-a parut interesant e ca alcoool2, cel care a castigat in ultimele 2 editii, a reaparut din nou cu elan la inceperea concursului (evident ca nu a mai contribuit cu nimic intre concursuri), dupa care a disparut din nou (probabil a citit noul regulament)
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Va cer parerea vis-a-vis de un aspect absolut SF

Mesaj de mesersmith » Sâm Oct 19, 2013 12:17 pm

Lucian, alias Dr Windows zice altfel.
Sunt curios ce va spune Dr Excel.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Va cer parerea vis-a-vis de un aspect absolut SF

Mesaj de mesersmith » Sâm Oct 19, 2013 12:21 pm

Catalin, nu stiu ce este cu alcoool2, dar pot sa-ti spun ca si eu am renuntat sa mai intru pe acest forum, in urma neintelegerilor pe care le-am avut aici cu Dr Excel, cu privire tot la super premiul despre care vorbeam.
Apoi, m-am mai calmat si am zis ca e mai bine sa vad si partea plina a paharului, aceea ca sunt putine comunitati unde se ofera premii si mai ales, premii destul de mari.
Si am revenit si sper sa nu mai fiu nevoit sa plec.
Dar daca se fac regulamente care nu se respecta, ba mai mult chiar, dupa ce atragi atentia asupra unei situatii mai diferite, esti refuzat cu foarte multa vehementa, stai si te intrebi daca e normal sau nu.

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Va cer parerea vis-a-vis de un aspect absolut SF

Mesaj de smcsa » Sâm Oct 19, 2013 12:25 pm

Ce poate sa zica, daca tu nu ai castigat marele premiu ? Ai castigat concursul, locul intai, coronita, diploma sau medalie. Dar nu marele premiu. Nu vad ce e asa de complicat.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Va cer parerea vis-a-vis de un aspect absolut SF

Mesaj de mesersmith » Sâm Oct 19, 2013 12:27 pm

Pai deja Dr Windows m-a trimis la plimbare, politicos, asa cum este mereu, dar tot la plimbare m-a trimis.
Nu a putut sa inteleaga ce ii spuneam eu, el sustine ca am castigat un super premiu si gata.

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: Va cer parerea vis-a-vis de un aspect absolut SF

Mesaj de smcsa » Sâm Oct 19, 2013 12:38 pm

Banui ca logica acestei prevederi este "Ai castigat ceva de valoare mare, lasa-l si pe altul". Ori tu nu ai castigat ceva de valoare mare. Ba mai mult, organizatorul nu si-a respectat regulamentul.
Si da, poate exista o implicare juridica a faptului ca un organizator de concursuri nu acorda premiul promis sau unul de valoare egala sau echivalentul in bani.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Va cer parerea vis-a-vis de un aspect absolut SF

Mesaj de mesersmith » Sâm Oct 19, 2013 12:41 pm

Eu inca nu ma gandesc la asa ceva, ca nu cred ca are rost, desi mi-am salvat zeci de pagini de pe forum si am facut zeci de print screen-uri, just in case.
Astept raspunsul lui Dr Excel, pana la urma el este cel care da aceste premii si el este cel care ar trebui sa faca regulamentele si sa le si respecte in totalitate.

Închis

Înapoi la “Condica de sugestii si reclamatii”