Semnalare problema la postarea mesajelor

Intrebari/Sugestii privind activitatea forumului si a comunitatii Microsoft Office din Romania
Închis
Soldatino
Mesaje: 19
Membru din: Dum Iul 28, 2013 12:06 pm

Semnalare problema la postarea mesajelor

Mesaj de Soldatino » Lun Iul 29, 2013 9:28 am

Bună dimineața,

după ce ieri am încercat să postez fără succes un mesaj pe forum (Access 2007) am primit un mesaj din partea dumneavoastră:

<<Nu stiu ce s-a intamplat, dar desi aprobarea lui IPP a fost corecta se pare ca mesajul a mai aparaut inca o data ca "neaprobat" si a doua oara a fost sters definitiv.
Din pacate mesajele sterse nu raman pe nicaieri in baza de date, asa ca va trebui ca utilizatorul sa mai publice inca o data mesajul, cu scuzele de rigoare.>>


Vă explic ce s-a întâmplat tocmai pentru ca să puteți remedia problema: imediat după ce am postat mesajul, am descoperit o greșeală, am făcut o corectură în text și am dat click pe „Trimite”, acesta fiind motivul pentru care v-a apărut de două ori acel mesaj.

În clipa de față tocmai ce am repostat mesajul și vreau să fac o corectură (să înlocuiesc 2013 cu 2012) și mă tem să efectuez acest demers pentru ca să nu-mi fie șters din nou textul.

Vă mulțumesc pentru atenție și pentru munca pe care o depuneți. Acest forum este extraordinar, deosebit de util, vă felicit.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Semnalare problema la postarea mesajelor

Mesaj de Dr.Windows » Lun Iul 29, 2013 9:44 am

Buna dimineata,

Te asigur ca a fost un caz "izolat" si datorat mai degraba unui "timing" nepotrivit intre aprobarea facuta de catre moderatorul nostru IPP si modificarea imediata a mesajului de catre tine... dar partea cu aprobarea mesajelor nu se intampla decat in cazul utilizatorilor noi... asa ca de acum inainte poti sa modifici linistit 0 oricum nu mai poti sa faci modificari decat in maxim 10-20 min. de la postare asa ca poate ar fi bine sa folosesti functia de "previzualizare" pentru a verifica mesajul si apoi "trimite" pentru a posta efectiv mesajul tau.

Asa ca in ciuda problemelor initiale iti uram "bine ai venit pe forumul nostru" si sper sa te ajute sa-ti rezolvi toate problemele legate de aplicatiile Microsoft - atat pe partea de Office cat si eventualele probleme cu sistemul de operare Windows...

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Semnalare problema la postarea mesajelor

Mesaj de mesersmith » Lun Oct 21, 2013 9:24 pm

Chiar asa, ca tot veni vorba, nu se poate mari timpul in care iti poti edita mesajul?
Au fost situatii in care nu am mai putut edita, a trebuit sa mai scriu un mesaj si s-a si auzit un ecou dezaprobator de cand cu concursul asta.
Ma gandesc ca marirea acestui timp ne-ar da posibilitatea de a mai adauga cate ceva pe masura ce ne mai amintim. Caci nu mereu e vorba ca ai gresit, dar uneori dai o solutie unei probleme, o scrii si mai ramai cu ea in minte. Peste nu stiu cat timp, iti mai vine o idee si ai vrea sa completezi, dar nu mai poti s-o faci in acelasi mesaj.

Pe unul dintre forumurile unde activez, avem aceasta perioda la 1 ora, iar pe un altul nu avem timp de editare impus, e la liber. Poti edita cand si cat vrei.
Nu stiu daca ultima varianta e foarte buna, dar o ora cred ca nu are cum sa strice cuiva.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Semnalare problema la postarea mesajelor

Mesaj de mesersmith » Mie Noi 06, 2013 1:22 am

Vreun semn legat de problema pe care am ridicat-o?
De multe ori am vrut sa mai adaug ceva la un post deja facut si m-am lasat pagubas, pentru ca daca as completa intr-un alt post, s-ar interpreta cum ca alerg dupa posturi.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Semnalare problema la postarea mesajelor

Mesaj de Dr.Windows » Mie Noi 06, 2013 9:16 am

mesersmith scrie:... s-ar interpreta cum ca alerg dupa posturi.
Tocmai pentru a evita astfel de "interpretari", concursul de acum se bazeaza pe numar de SUBIECTE nu pe numar de mesaje... asa ca poti sa completezi linistit cu mesaje suplimentare.
Ideea de a bloca pentru un timp relative scurt a plecat de la faptul ca unii modificau mesajele DUPA ce se posta deja un raspuns si care nu mai era valabil pentru ca se modificau si datele problemei... iar in lipsa unei metode da a bloca editarea imediat dupa ce s-a postat un raspuns am ales sa blocam dupa 20 min. timp considerat sufficient pentru a reveni asupra postarii.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Semnalare problema la postarea mesajelor

Mesaj de mesersmith » Mie Noi 06, 2013 9:22 am

Am înţeles. Mulţumesc.

Închis

Înapoi la “Condica de sugestii si reclamatii”