Sugestii si reclamatii legate de concursuri

Intrebari/Sugestii privind activitatea forumului si a comunitatii Microsoft Office din Romania
Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Sugestii si reclamatii legate de concursuri

Mesaj de Dr.Windows » Sâm Dec 10, 2011 11:25 am

Pentru ca Adrian a facut o afirmatie in subictul dedicat concursului #9 (Subiect: Concursul #9 - Toamna premiilor Comunitatii Microsoft Office) il invit sa vina cu argumentele contra (si daca exista si PRO):
Adrian scrie:cred ca acesta a fost cel mai "nereusit" concurs organizat pe acest forum :mrgreen: (in ciuda mizei destul de mari / sau poate chiar de aceea)
Subiectul este deschis tutor, Adrian a fost doar "initiatorul", asa ca va invit pe toti sa spuneti ce va placut si ce nu la Concursul #9 si care ar fi modalitatea "corecta" de organizare si acordare a premiilor.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Sugestii si reclamatii legate de concursuri

Mesaj de mesersmith » Lun Dec 12, 2011 6:35 pm

Si eu am atras atentia asupra faptului ca modul si criteriile de acordare a premiilor, sunt destul de ciudate, ca sa nu spun altfel.
Avand in vedere toate astea, eu am ales sa nu particip, sa nu mai postez deloc, sa nu mai intru pe forum si sa nu votez, desi am votat la inceput de doua ori.

Si pt ca Lucian a deschis acest topic, desi consider ca nu conteaza daca cineva are sau nu opinie si o scrie, o fac totusi, in speranta ca la viitoarele concursuri, sa fie de folos cumva.

Astfel, varianta in care voteaza toata lumea, desi e f lejera pt cel ce pastoreste un astfel de concurs, e total nociva, pt ca ingradeste accesul la premii celor de pe sectiuni cu activitate restransa, incepatorilor si creeaza si tot felul de incercari de a cersi voturi.

Haideti sa vedem si de ce.
Ce sanse are un incepator sa acceada la un premiu? Teoretic, are, pt ca daca posteaza i se numara posturile. Practic? Nicio sansa, pt ca nimeni nu-l va vota.
Si eu cred ca asta e o mare problema, pt ca e posibil ca intrebarile unui astfel de coleg sa genereze multe zbateri de neuroni, sa fie f interesante si sa treaca neobservate.

Evident ca sunt tot felul de prietenii, tot felul de mici smecherii...
Chiar ma uitam la inceputuri cum un coleg, in fiecare raspuns pe care il dadea, nu uita niciodata sa-l indemne pe cel caruia ii raspunsese sa-l voteze. Habar nu am daca e impotriva regulamentului concursului, dar in opinia mea, nu e f moral. Nu ajuti un coleg ca sa te voteze, pt ca daca nu era acest concurs, ce sa inteleg? Nu i-ai mai fi raspuns?

La fel e si cu acei colegi care posteaza la sectiuni cu activitate mai redusa. Ce sanse are un coleg de la Power Point? La fel, teoretic are, practic, ma indoiesc.

Cum as vedea eu organizarea unui astfel de concurs...

Eu consider ca la astfel de concursuri, premiile ar trebui acordate nu numai dupa numarul lor, ci dupa continut, iar selectarea si punctarea acestor raspunsuri sa fie facuta de echipa moderatoare, care in cea mai mare parte, e alcatuita din colegi capabili sa judece calitatea raspunsurilor.

Si ca sa nu apara discutii, echipa moderatoare voteaza punctual pe raspunsurile calificate.
Cu alte cuvinte, dintre toate raspunsurile din toate zonele forumului, se alege un nr de raspunsuri care sa se califice in etapa votarii, eventual un nr egal din fiecare sectiune, si echipa moderatoare voteaza calitatea raspunsurilor asa cum crede fiecare.
Acest vot poate si trebuie sa fie postat in sectiunea privata a forumului, de asa maniera incat sa nu fie vizibil decat moderatorilor. Si chiar daca se va afla cum a votat un moderator sau un altul, nu cred ca ar conta, atat timp cat asa a considerat el.
Diferenta e ca moderatorul ar sti ce anume voteaza, in timp ce un user, daca e incepator, nu stie.

Probabil ca e ceva de munca in varianta asta pt ca trebuiesc selectionate raspunsurile care ar trebui sa se califice in etapa votarii, dar cel putin astfel s-ar premia valoarea raspunsurilor colegilor si nu doar numarul acestora sau prieteniile de pe forum.
Marturisesc ca eu am votat exclusiv pe baza prieteniei cu un coleg si nu pe baza vreunei analize punctuale pe raspunsuri, desi stiu f bine activitatea acestui coleg si consider ca e de departe f importanta, iar cand nu am mai votat eu, am rugat un coleg de la mine de la firma sa voteze intr-un anumit fel.

Sunt convins ca marea majoritate daca nu chiar toti coelgii au votat la fel si doar snobismul ar putea sa faca pe cineva sa nu recunoasca.

Eu cand am spus ca nu ar trebui sa voteze toata lumea, unii au ras, dar lucrurile nu sunt atat de simple, pt ca unii colegi chiar nu stiu ce voteaza si nici de ce.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Sugestii si reclamatii legate de concursuri

Mesaj de Dr.Windows » Lun Dec 19, 2011 9:57 am

mesersmith scrie:Eu consider ca la astfel de concursuri, premiile ar trebui acordate nu numai dupa numarul lor, ci dupa continut, iar selectarea si punctarea acestor raspunsuri sa fie facuta de echipa moderatoare, care in cea mai mare parte, e alcatuita din colegi capabili sa judece calitatea raspunsurilor.
La aceasta modalitate de alegere si "votare" doar de catre moderatori pot apare discutii asupra modului in care aceste subiecte au fost alese sau votate, pentru ca orice nu are un criteriu foarte bine definit poate fi "susceptibil" de subiectivism sau "prietenii"... din acest motiv singurul criteriu "masurabil" folosind acelasi criteriu de fiecare data a fost "numararea"...

Este adevarat ca "numararea" subiectelor sau mesajelor se poate aplica numai in cazul premiilor "multe si marunte"... dar cand ai ceva "greu dar putin" trebuie gasita o modalitate care sa atinga si "calitatea".

Tocmai din acest motiv am deschis acest subiect pentru a putea vedea care ar putea fi modalitatile cat mai clare si impartiale si din punctul de vedere al celui care "primeste" nu numai din partea celui care "daruieste"... asta ca tot e o reclama in aceasta perioada pe tema "daruitului si primitului"... ;)

Este un punct de vedere pe care il vom lua in calcul (a mai fost propus la un moment dat dar s-a renuntat la idee din cauza posibilelor probleme mentionate anterior) si mai asteptam si alte sugestii care sa imbine "simplitatea" cu "transparenta" si eliminarea oricarori "suspiciuni" de subiectivism/"prietenii" atat din partea utilizatorilor cat si a moderatorilor.

Avatar utilizator
ovidiucucu
Moderator
Moderator
Mesaje: 413
Membru din: Joi Iun 16, 2011 4:50 pm
Localitate: Iasi

Re: Sugestii si reclamatii legate de concursuri

Mesaj de ovidiucucu » Lun Dec 19, 2011 10:21 am

"Regulamentul" unui concurs de pe un alt forum suna cam asa:
"...se ia in considerare rating-ul, la care se adauga mult, mult subiectivism."

Desi e vorba de-un forum cu trafic intens in care tot timpul condiaca de reclamatii e plina ochi, n-a avut nimeni nimic de obiectat.
// Ce-i drept, premile constau acolo in carti si nu in jucarele mici si scumpe... :lol:
Ovidiu
Microsoft MVP - Visual C++
Follow me at http://twitter.com/ovidiucucu
Visit Microsoft Virtual Academy

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Sugestii si reclamatii legate de concursuri

Mesaj de Catalin B. » Mar Dec 20, 2011 9:14 am

Posibilităţi sunt nelimitate, dar o variantă destul de corectă ar fi un algoritm care să ţină cont de minim 3 criterii: unul bazat pe numararea posturilor userului, cu o pondere de X % in clasamentul final, un criteriu bazat pe însumarea vizualizarilor acelor subiecte, ( subliniaza si importanţa subiectului pentru vizitatorii forumului) , evident cu o pondere anumita in clasamentul final, iar voturile utilizatorilor, sau a moderatorilor, daca se consideră necesare, sa aibă şi ele o pondere in clasamentul final, pentru ca nici unul din criterii să nu fie hotărâtor, ci să se armonizeze cu ansamblul . Cred că se pot inventa multe asemenea scenarii, am postat aceasta versiune pentru a sublinia acest punct de vedere. Poate că după sărbători, cu forţe proaspete (sau nu?), vom avea mai multe opinii mai bune decât asta :)
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Sugestii si reclamatii legate de concursuri

Mesaj de mesersmith » Mie Dec 21, 2011 5:28 pm

Orice varianta care sa premieze calitatea raspunsurilor, precum si contributia unui user la comunitate, interesul pe care acesta il are in a ajuta colegii din comunitate, e net mai buna decat ultima varianta.
Si la concursul de dinaintea ultumului, desi era vb despre chestii marunte, cred ca se putea face o varianta de a judetca lucrurile mult mai buna.
Evident, asta inseamna munca, dar cand ma uit la lista celor din echipa de moderatori, eu vad o intreaga armata si, deci, ar avea cine sa faca selectia mesajelor, judecata lor, etc.
Eu am observat ca exista un dezinteres masiv in a atrage useri noi si a mari ativitatea pe forum, in ciuda premiilor care se acorda sau ...uneori nu.
Si nu am inteles de ce. Ma uit si pe Facebook, desi il urasc puternic si vad ca de cele mai multe ori, nu e nimeni acolo care sa raspunda sau sa indrume. Uneori, nu e suficienta indrumarea vizitatorilor pe forum. Eu i-as ajuta atat cat se poate acolo si, daca lucrurile se complica, i-as invita pe forum. Poate ca le-as crea si conturi cu numele de pe facebook, cu o parola generica si le-as trimite un link, datele de contact, precum si invitatia de a schimba parola.
Poate ca din o suta de noi useri, daca ar fi 10 activi, eu cred ca merita efortul.
Si idei sunt si pot fi si mai multe.
Imi pare rau, eu sunt cu critica si sper ca nu doar cu critica...dar scriu toate asta si pt ca eu cred ca ar trebui sa se dea atributiuni clare moderatorilor care doresc asta, sa ajute si sa contribuie masiv la incercarea de a dezvolta aceasta comunitate.
Iata, inteleg ca premiul doi a fost oferit de catre cei de la Microsoft, ori asta nu putea sa se intample decat daca au vazut ca aici se misca ceva.
Daca lucrurile s-ar misca si mai tare, oare nu ar oferi si alte premii? Poate mai multe si mai valoroase, nu'?

Avatar utilizator
ovidiucucu
Moderator
Moderator
Mesaje: 413
Membru din: Joi Iun 16, 2011 4:50 pm
Localitate: Iasi

Re: Sugestii si reclamatii legate de concursuri

Mesaj de ovidiucucu » Joi Dec 22, 2011 12:03 pm

Asta e... Facebook e un site pentru toti, cu catel si cu purcel.
Cum nu orice catel si purcel stie Office, nu ne putem pune/compara cu Facebook. ;)
Ovidiu
Microsoft MVP - Visual C++
Follow me at http://twitter.com/ovidiucucu
Visit Microsoft Virtual Academy

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Sugestii si reclamatii legate de concursuri

Mesaj de timotei » Dum Feb 05, 2012 10:19 pm

Ar fi o minunată alegere, ca, la concursurile viitoare, să fie niște reguli de... offtopic sau ceva de genul. În sensul că, dacă se repetă răspunsul (se observă deobicei că e intenționat) de altul sau se face offtopic (post care nu are și ontopic), să SCADĂ punctajul final. Poate așa va fi umpic mai ”puțin haos” la post-uri în ajunul terminării rundei concursului :)

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Sugestii si reclamatii legate de concursuri

Mesaj de mesersmith » Dum Feb 05, 2012 11:31 pm

Desi ai un cont destul de vechi, postezi intens de cand a inceput acest concurs, si nu ai observat, probabil, ca inainte de acest concurs, nu posta mai nimeni la sectiunea windows.
Concursul, fara doar si poate, a adus noi useri, unii dintre ei f agresivi prin postarile lor naucitoare, trasnai menite sa adune postari, oricat de multe , in ideea simpla de a accede la premii.

Dincolo de offtopic-urile care ar trebui penalizate, eu as amenda si posturile fortate, de genul topicului "ce diferente sunt intre XP si Win 7" sau ceva de genul asta.
Acum eu incerc sa socotesc simplu, daca raman activi pe forum macar 10% dintre cei care acum se intrec ca la 100m garduri, tot e bine, desi eu sunt convins ca vor disparea si userii si evident, si posturile lor.
Sper sa nu fie asa si acea parte a userilor care bat apa in piua cu intrebari puerile, sa posteze si in sectiunile de office, pt ca asa, stiti cum e, la fotbal, agricultura si mai nou, la windows, toata lume se pricepe.
Nu as vrea sa intelegeti ca minimalizez utilitatea posturilor din sectiunea windows, ci doar ca unele dintre ele sunt de luat in varful penitei si mi-ar placea sa vad si ceva office in postarile lor.

Inteleg utilitatea acestui gen de concurs, dar parca prea aduce cu el mult balast si, uneori cu greu ma stapanesc sa nu postez un raspuns ultra ironic, pt ca sunt zeci de posturi special construite pentru concurs si mie cel putin, mi se pare ca ar trebui penalizate prin neluarea in calcul a acestora, pt ca unele dintre ele sunt repetate si iar repetate, dar sub alta forma.
Sau mai sunt cazuri cand acelasi post, nu vreau sa-l caracterizez in niciun fel, e postat absolut identic la toate sectiunile de windows.

Personal, abia astept sa se termine concursul de la windows pt ca sunt f curios sa vad cine mai ramane din garnitura celor veniti pt concurs. Speranta mea e ca vor ramane cat mai multi si ca vor posta la fel de intens, poate ceva mai cu grija.

Oricum, eu raman la parerea ca armata de moderatori ar trebui angrenati cumva in judecarea posturilor dupa calitatea acestora si nu dupa numar.
Imi doresc sa se intample asta candva.

timotei
Mesaje: 848
Membru din: Sâm Iun 27, 2009 7:41 am

Re: Sugestii si reclamatii legate de concursuri

Mesaj de timotei » Dum Feb 05, 2012 11:39 pm

mesersmith scrie: Sau mai sunt cazuri cand acelasi post, nu vreau sa-l caracterizez in niciun fel, e postat absolut identic la toate sectiunile de windows..
Dap. Eu sunt ăla. Am fost luat umpic de ”febra cursei”... dar a rectificat Dr. Windows :D - deci e bună ca învățătură de minte. Eu personal efectiv mă simt ”obosit” de la atâtea postări :))

Scrie răspuns

Înapoi la “Condica de sugestii si reclamatii”