Sugestii si reclamatii legate de concursuri

Intrebari/Sugestii privind activitatea forumului si a comunitatii Microsoft Office din Romania
Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Sugestii si reclamatii legate de concursuri

Mesaj de mesersmith » Dum Feb 05, 2012 11:49 pm

Da, nu stiam ca e vb despre tine, insa la acea vreme am raportat acel post pt repetarea lui, nu pt continut.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Filtru avansat

Mesaj de mesersmith » Dum Iul 15, 2012 6:19 pm

Pai hai sa facem o mica analiza.
Colegul raspunsese unui mesaj din mosi-stramosi, eu doar i-am atras atentia intr-un mod elegant ca e un mesaj foarte vechi si in niciun caz nu am postat pentru concurs.

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Filtru avansat

Mesaj de Catalin B. » Lun Iul 16, 2012 6:42 am

mesersmith scrie:...in niciun caz nu am postat pentru concurs.
In timpul concursului , mesajele postate sunt luate in calcul pentru concurs, indiferent daca cel care posteaza vrea sau nu sa participe...
In calcul se iau mesajele postate in saptamana respectiva, ca numar de mesaje pe utilizator, continutul nu este analizat. (Dr.Windows poate confirma -sau infirma- ) Deci, corect fata de ceilalti participanti la concurs este sa se elimine din calcul mesajele ce nu au legatura cu concursul. Mesajele de acest fel pot fi raportate, nu trebuie raspuns la ele. Am preluat acele mesaje in mesajul meu tocmai in acest scop, de a le scoate din concurs :)
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Filtru avansat

Mesaj de mesersmith » Lun Iul 16, 2012 9:00 am

E ok. Problema nu este asta, ci faptul ca sectiunea access este la pamant, se mai posteaza din an in paste. Pe mine asta m-ar ingrijora daca as fi in locul oricui din echipa.
Ca am pus eu nu stiu ce mesaj ca raspuns la nu stiu carui alt mesaj, e mai putin important, important este ca nu exista activitate pe sectiunea access.
Si inca o chestie pe care am mai spus-o: ce sanse are cineva care posteaza la alte sectiuni decat excel si windows sa acceada la un premiu oarecare? Adica, cu sau fara mesajul ala, tot un drac era, pentru ca nu exista activitate la sectiunea de care vorbeam si un mesaj in plus sau in minus, tot dracul ala e. Adica, nu cred ca m-ai vazut postand probleme aiuristice in access, doar ca sa fac nr de posturi pentru concurs, iar de raspuns, nu am cui, pentru ca sunt f putin probleme in discutie.
Eu as sfatui pe toti cei din echipa sa gaseasca solutii pentru a dezvolta sectiunile in suferinta, ca la windows si excel, oricum se scrie in draci, mai ales la ultimele concursuri, pentru ca daca socotim ce e corect si ce nu, asa cum spui tu, crezi ca e corecta impartirea premiilor numai intre userii de la doua sectiuni? Intrebarea e retorica.
Nu vreau sa "cert" pe nimeni, dar daca tot am avut prilejul sa spun cateva cuvinte despre oful meu, am facut-o, poate citeste cineva...
Probabil ca mesajul asta nu trebuia scris aici...

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Filtru avansat

Mesaj de Catalin B. » Lun Iul 16, 2012 10:20 am

Eu nu am vazut forumuri , nici romanesti nici internationale care sa isi faca promovare pe internet sau pe media, in general se merge pe ideea ca "office" cu forta nu se face... In ce priveste sectiunea acces, din 23 subiecte cate apar la subiecte active pe forum, acces sta mai bine decat word cu 3 postari, fata de word cu 2. Cifrele nu sunt fabuloase, dar oricum concursul e pe toata sectiunea office, unde cel mai utilizat program este excel. Eu personal nu as vrea sa vad un concurs pentru dezvoltarea sectiunii de acces, se va umple forumul cu balast, daca se face asa ceva plec in concediu :) . Mai bine o dezvoltare "naturala".
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Filtru avansat

Mesaj de mesersmith » Lun Iul 16, 2012 2:22 pm

E si nu e asa. Office cu forta nu se face, dar toata lumea foloseste word-ul si excelul.
Ideea era de a face acest lucru la un alt nivel.
23 subiecte active...in ultimul an? Sau la ce te referi?
Si nu poti compara Access-ul cu Word-ul, chiar nu ai cum. Nu putem aduna mere cu pere si sa spunem ca avem fructe.
Tot prostu' stie sa scrie ceva in word, dar cati stiu sa deschida access-ul sau sa faca ceva serios in excel?
In ceea ce priveste un concurs special pentru sectiunea access, nici eu nu as sustine asa ceva, insa eu ma refeream la ideea de a face lucurile cat mai corecte si mai echitabile pentru toti userii.
De ex, sunt cativa colegi care au postat exclusiv la access, pentru ca nu stiu oamenii altceva. Ei nu au sanse sa acceada la un premiu, decat in cazuri speciale.
Erau cativa colegi de forum cu care am tinut legatura pe privat, ei bine, s-au retras aproape de tot de pe forum. Motivul? Sunt doua. Unul este lipsa oamenilor priceputi pe forum care sa raspunda la diverse intrebari, apoi concursul ultra destept de la sectiunea windows si de la cea office, care a adunat zeci de useri care au postat balast si care apoi, au intins-o.
Si-a atins scopul acel concurs? Eu cred ca nu, dar asta e opinia mea, poate voi aveti alte date si stiti mai bine.
Stim cu totii ca munca pe un forum este una benevola, dar cred ca daca se incuraja acest aspect si anume consolidarea unui anumit numar de colegi, priceputi pe diferite domenii, care sa sustina diferite sectiuni cu solutii si sfaturi, atat cat stiu si pot ei, altfel ar fi stat lucrurile acum.
Sunt thread-uri pe access la care nu s-a raspuns deloc sau foarte putin.
E clar ca eu o sa sustin access-ul, indiferent de ce spune unul si altul.
Si sunt convins ca si Microsoft Romania ar trebui sa aiba un interes clar de a mari aria utilizatorilor de Excel si Acces. Si ar trebui sa sustina asta. Poate nu le-a explicat nimeni asta pana acum sau poate nu i-a interesat.

Eu am sustinut mereu si cred si acum faptul ca ar trebui triate raspunsurile pentru concursuri dupa anumite criterii.
Eu cred ca moderatorii ar trebui sa faca acest lucru, chiar daca pot aparea scantei. Dar, cu un sistem de vot, se poate face acest lucru foarte usor. Nu stiu in ce masura poate si interfata forumului sa ajute in sensul asta.

Hai sa ne gandim. Toti moderatorii citesc posturile si le voteaza sau nu. Posturile votate cu un buton gen LIKE, participa la concurs, celelalte nu. Nu stiu daca se poate face asta cu vreun script, ceva, dar nu ar mai fi abundenta aia de postari de genul "care e diferenta in caps si look" sau alte asemenea.
La fel si raspunsurile.
Idei sunt multe...chef sa avem sa le implementam. Parca tu ai o semnatura in sensul asta. :P

Cred ca ar trebui sa muti cele cateva posturi in care am discutat lucrurile astea, intr-un thread la cafenea sau mai degraba, la sugestii si reclamatii. Ma gandesc ca sunt si alti colegi care pot veni cu idei...

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Filtru avansat

Mesaj de Catalin B. » Lun Iul 16, 2012 2:53 pm

mesersmith scrie: 23 subiecte active...in ultimul an? Sau la ce te referi?
In ultimele 7 zile.
mesersmith scrie: Idei sunt multe...chef sa avem sa le implementam. Parca tu ai o semnatura in sensul asta. :P
Intr-adevar, solutii se gasesc, dar nu cred ca va fi prea curand un concurs. Tot in acest subiect s-a mai discutat despre diversi algoritmi de premiere, poate ca la urmatorul concurs se va face si un brainstorming pentru a gasi o varianta care sa nu umple forumul de balast . Ce e clar de pe acum, e ca nu se va gasi acel algoritm care sa multumeasca pe toata lumea, din simplul motiv ca este un lucru imposibil. :)
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Sugestii si reclamatii legate de concursuri

Mesaj de mesersmith » Lun Iul 16, 2012 3:07 pm

Eu prefer forumul fara niciun concurs. Hai sa ne uitam cati dintre cei ce erau la 100m garduri in concursul windows, mai posteaza pe forum? Cred ca au ramas Timotei si inca vreo 2-3, in rest toti si-au vazut de drum. Ghici de ce?

Ca nu vor mai fi concursuri nu-i bai. Eu cred ca e mai bine, cel putin pentru mine. Imi amintesc cand apasam pe butonul mesaje active si nu vedeam decat sute de mesaje noi la windows, care de care mai nastrusnice, mai idiotice, in timp ce mesajele de la office, nu se mai vedeau deloc.
In afara de cativa colegi care s-au remarcat la windows, restul s-au dus asa cum au venit si asa cum preconizam, chiar in acest topic, la inceputurile lui.

Eu va supun atentiei o presupunere: daca Microsoft Romania ar vedea o preocupare mai intensa, mai serioasa, ar vedea ca intr-un eventual concurs sunt promovate calitatea si bunul simt, nu credeti ca ar putea sa fie si ei interesati si sa contribuie cu premii mai multe si mai consistente? Nu stiu daca o fi asa sau nu, dar logica asa imi spune.

Ramane sa vedem.

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Sugestii si reclamatii legate de concursuri

Mesaj de Catalin B. » Lun Iul 16, 2012 3:36 pm

Concursuri cred ca vor mai fi, sunt un lucru util, nu vor mai fi cu siguranta mesaje fara continut util. (majoritatea o sa le sterg eu :) )
Cat despre Microsoft, nu cunosc politica lor de stimulare a comunitatilor de Office, dar se pare ca suntem copilul lor de suflet :D . Am fost surprins sa aflu de la Paul Edstein si Colin Legg ca ei nu au auzit de asa ceva pe forumurile pe care le administreaza si la care contribuie :?:
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Sugestii si reclamatii legate de concursuri

Mesaj de mesersmith » Lun Iul 16, 2012 3:42 pm

Ideea nu ar fi stergerea acelor mesaje, ci doar omiterea lor la numarare. Poate doar daca nu se va putea implementa niciun alt sistem, sa se recurga la stergerea lor. Si spun asta pentru ca e posibil ca un coleg mai nou sau mai putin priceput, chiar sa nu inteleaga o explicatia a altui coleg si sa mai puna inca si inca o intrebare, pana cand va intelege. Cum vei delimita mesajele de tipul asta, de cele in care un alt coleg intreaba de sapte ori pentru a i se contoriza postarile?
Eu sunt moderator pe un forum unde fiecare post poate fi votat si acel post primeste un fel de like, ca pe porcaria aia de facebook.
Eu la asa ceva ma gandeam. Oricine poate vota un post sau un altul, iar atunci cand se vede ca cineva a votat un mesaj idiotic, sa fie si el penalizat.

Scrie răspuns

Înapoi la “Condica de sugestii si reclamatii”