Sugestii si reclamatii legate de concursuri

Intrebari/Sugestii privind activitatea forumului si a comunitatii Microsoft Office din Romania
Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Sugestii si reclamatii legate de concursuri

Mesaj de Catalin B. » Lun Iul 16, 2012 3:57 pm

Cum vei delimita mesajele de tipul asta, de cele in care un alt coleg intreaba de sapte ori pentru a i se contoriza postarile?
Se vor aduna toate mesajele in unul singur :)
Se va gasi o solutie si pentru ridicarea calitatii postarilor, atunci cand va fi momentul, deocamdata e cam devreme, lucrurile astea trebuie clarificate cu o luna doua inainte de concurs, iar cel care va decide daca se vor acorda premiile ca si pana acum sau se va introduce un nou algoritm este evident Dr.Excel.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Sugestii si reclamatii legate de concursuri

Mesaj de mesersmith » Lun Iul 16, 2012 7:31 pm

Sa speram ca va fi total diferita modalitatea in care se vor numara posturile, cand si daca vor mai fi concursuri.
In rest, toate bune.

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Sugestii si reclamatii legate de concursuri

Mesaj de mesersmith » Mar Iul 17, 2012 9:04 pm

Tot nu mi-ai spus cum ai numarat tu 23 de topic-uri active la access, ca eu le-am cautat in toate felurile si sunt cum vrei tu, numai active nu sunt. :P :P :P
Marea lor majoritate sunt de prin mai-iunie si un subiect activ, daca au trecut 2-3 saptamani peste el, nu mai e activ in niciun fel. Ca e contabilizat asa de catre interfata forumului, asa e, insa prin activitate intr-un topic se intelege ca se pun intrebari si se raspunde in el, dar nu cu pauze de 2 luni.

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Sugestii si reclamatii legate de concursuri

Mesaj de Catalin B. » Mie Iul 18, 2012 7:00 am

Nu am spus ca sunt 23 subiecte acces , am spus ca , din 23 subiecte active in ultimele 7 zile, 3 sunt de la sectiunea Acces si 2 de la sectiunea Word.
In prima pagina este un link spre subiectele active: search.php?search_id=active_topics
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

mariusc
Mesaje: 269
Membru din: Vin Sep 28, 2012 6:24 pm

Re: Sugestii si reclamatii legate de concursuri

Mesaj de mariusc » Sâm Oct 19, 2013 6:48 am

Buna dimineata,

Referitor la sistemul de vot al concursului si tinand cont de calitatea unor postari alte unor utilizatori inscrisi in lista de castigatori, am o propunere: sa existe posibilitatea ca utilizatorii sa acorde si voturi negative pentru castigatorii concursului.
Astfel se pot evidentia si postarile care sunt de "umplutura".

Diferentierea s-ar putea face in functie de numarul voturilor pozitive si numarul voturilor negative, luandu-se in calcul diferenta dintre pozitiv si negativ, dar si procentul voturilor pozitive si procentul votelor negative din numarul total de postari.
De asemenea, un utilizator poate vota de doua ori, pozitiv si negativ (eventual optional - ma gandesc ca exista posibilitatea ca unui participant la concurs sa nu existe motiv sa se acorde si vot negativ).

Acest mesaj este doar o propunere. Si am facut aceasta propunere tinand cont de calitatea unor postari ale unor utilizatori inscrisi in lista de castigatori.

O zi buna in continuare,
Marius

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Sugestii si reclamatii legate de concursuri

Mesaj de mesersmith » Sâm Oct 19, 2013 9:52 am

Din cate stiu, sistemul de tip poll pe care il are platforma preinstalat, nu permite votul negativ...
Eu mi-am pus problema de vot negativ inca de cand am vazut acele like-uri de pe Facebook si mereu m-am intrebat de ce nu exista si dislike-uri. Exista, dar numai dupa ce ai dat like in prealabil, ori eu voiam exact ce spui tu, sa dau doar un vot negativ.
Mai sunt alte platforme de forum care au povestea asta cu like-ul pe fiecare post in parte.
Adica, in orice post ai scrie, poti primi like-uri si acestea ar putea fi numarate, la un moment dat, daca se doreste.
Platforma acestui forum este de alt tip si, din cate stiu eu, nu permite astfel de lucruri.

mariusc
Mesaje: 269
Membru din: Vin Sep 28, 2012 6:24 pm

Re: Sugestii si reclamatii legate de concursuri

Mesaj de mariusc » Sâm Oct 19, 2013 10:25 am

Salut,

Nu am intrat in aspecte tehnice deoarece nu cunosc detaliile acestui forum dpdv tehnic.
Exista si varianta de flag pe fiecare post, am intalnit-o si pe alte forumuri.
Am ridicat aceasta problema la nivel de concept. Daca se poate sau nu tehnic, admninistratorii si moderatorii stiu mai bine :).


O zi buna in continuare.

PS: in caz ca va castiga cel care cerseste voturi prin pm-uri si semnaturi, sper sa nu vad in semnatura: Multumesc, Mihaela, dragostea mea! Ca nu s-a dovedit a fi un slogan castigator...

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: Sugestii si reclamatii legate de concursuri

Mesaj de mesersmith » Sâm Oct 19, 2013 11:35 am


mariusc
Mesaje: 269
Membru din: Vin Sep 28, 2012 6:24 pm

Re: Sugestii si reclamatii legate de concursuri

Mesaj de mariusc » Lun Oct 21, 2013 3:18 pm

Buna ziua,

Se poate sa se implementeze un sistem de vot cu doua optiuni, negativ si pozitiv?
Un utilizator care are un singur mesaj postat poate vota? De exemplu: hbunny !
Personal, consider ca este o scapare. Ar trebui sa voteze doar cei care au un minim de postari.

O zi frumoasa in continuare,
Marius

dunareanu dan
Mesaje: 6
Membru din: Lun Oct 21, 2013 3:08 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Sugestii si reclamatii legate de concursuri

Mesaj de dunareanu dan » Lun Oct 21, 2013 3:26 pm

Acestea sunt clone, mai mult ca sigur.

Scrie răspuns

Înapoi la “Condica de sugestii si reclamatii”