nedumerire editare posturi

Intrebari/Sugestii privind activitatea forumului si a comunitatii Microsoft Office din Romania
Închis
Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

nedumerire editare posturi

Mesaj de mesersmith » Dum Noi 13, 2011 12:49 pm

in postul urmator, colegul adrian a facut o apreciere la care eu am raspuns.
aceste postari au fost sterse abuziv de unul dintre moderatori si inteleg din asta ca au deranjat.
pot sa inteleg si asta insa, ce nu inteleg eu, e de ce nu exista notat in postul respectiv cine a facut operatia asta inutila si deranjanta dupa parerea mea si care a fost motivatia ei.
cel putin asa am vazut ca face colegul IPP si mi s-a parut fair play, chiar si atunci cand a editat unele dintre mesajele mele.
am crezut ca regulamentul prevede obligativitatea moderatorului de a face aceste notari, pt ca userul care a facut o greseala sa stie pe viitor ce anume a gresit si sa nu repete.

viewtopic.php?f=59&t=4663

pacat.
asa cum am mai spus, exista moderatori care stiu ce fac si moderatori care nu au ce face.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: nedumerire editare posturi

Mesaj de IPP » Lun Noi 14, 2011 1:35 pm

Buna ziua

Asa cum tocmai am aflat (iar dvs. ati aflat prin mesaj privat) acele mesaje nu au fost sterse abuziv ci din greseala, lucru care... se mai intampla. Atat in calitate de utilizator cat si de moderator am patit sa pierd mesaje propri si din cauza unor probleme de forum care nu tin de o persoana sau alta, motiv in plus sa astept clarificari inainte de a formul acuze si alte... aprecieri. (La vremea aceea problemele tineau de host). Atunci am primit urmatorul sfat pe care il transmit si eu mai departe: pentru siguranta NU scrieti direct mesajul in forum ci intr-un editor de text de pe calculatorul propriu pe care sa-l salvati local, intr-un fisier. Astfel puteti reveni oricand daca va fi cazul.

Ca veni vorba de stergeri de mesaje. Atat timp cat atat dvs. cat si alt utilizator ati raportat (pe buna dreptate de altfel) un abuz (in acel caz numar de mesaje identice in mai multe topice) si a fost nevoie de sters acele mesaje, mi s-a parut, si mi se pare normal sa sterg si restul pentru a nu ramane scoase din context fara alte notificari.

Si, in loc de incheiere:
In dezamorsarea unui potential conflict consider ca prima etapa o reprezinta schimbul de mesaje private. Crearea unui subiect pentru o problema personala in final (utilizatorul Adrian n-am auzit inca sa fi reclamat ceva), nou, ar trebui sa fie "ultima instanta"
Pe de alta parte, din tonul si afirmatia facute (mai ales ultima) si eu, as putea la randul meu sa va acuz de incalcare a regulamentului (=afirmatie generatoare de flame). Insa atat timp cat insusi colegul meu nu s-a manifestat intr-o anumita directie nu vad de ce nu s-ar opri lucrurile aici.

Si inca ceva: eu si probabil si alti colegi de-ai nostri care incearca sa raspunda pe acest forum cred ca s-ar simti mai bine daca discutia ar fi legata de continut si nu de schimb de mesaje off topic

IP

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: nedumerire editare posturi

Mesaj de mesersmith » Lun Noi 14, 2011 2:25 pm

schimb de mesaje private cu cine? pt ca nu stiam cine a facut asta.
apoi, mesajele nu erau nici dublate, nici vulgare, nici offtopic, nimic.
eu am trimis un mesaj privat catre moderatori in care rugam sa se modifice titlul unui topic si atat.
din pacate, s-au sters si niste mesaje.
problema mea nu a fost ca acele mesaje ar fi fost f importante sau mai stiu eu ce, ci doar faptul ca nu avea rost sa fie sterse si, daca tot s-a intamplat asta, sa fi fost scris cine si de ce a facut asta.
atat.
am aflat prin mesaj privat? ce mesaj? colegul mrlpls mi-a trimis un mesaj in care-mi spunea ca nu el a sters acele mesaje si ca acest lucru s-a produs din greseala.
f posibil, dar nestergandu-le el, nu stiu cum de stia de greseala aia.
ma rog.
nu conteaza.
colegul newbie mi-a spus abia azi ca le-a sters din greseala si e f ok, atata vreme cat omul si-a asumat greseala.

afirmatie generatoare de flame.
ok
fie cum spui tu.
chiar nu mai stiu ce sa spun.
si nu mai spun.

zi faina.

mrlpls
Moderator
Moderator
Mesaje: 404
Membru din: Mie Dec 08, 2010 10:50 pm

Re: nedumerire editare posturi

Mesaj de mrlpls » Mar Noi 15, 2011 9:46 pm

Nu eu ți-am trimis un mesaj, eu ți-am răspuns la mesajul tău
mrlpls scrie:nu eu sunt autorul acelor ștergeri. probabil că a fost o mică eroare, nu cred că a fost cu intenție.
După cum vezi am zis ”... probabil ...”. Rezultă cumva că știam sigur de acea ștergere?

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: nedumerire editare posturi

Mesaj de mesersmith » Mar Noi 15, 2011 9:51 pm

Da, asa e, tu ai raspuns unui mesaj al meu in care te intrebam de povestea asta.
Dar deja cred ca e prea mult.
M-a deranajt doar neasumarea acestei greseli si incercarea celui care a sters acele mesaje de a ma convinge ca e ok asa.
Eu am depasit acel moment si raman la parerea ca a fost un abuz sau o lipsa crasa de know-how in moderare.

Atat.

Închis

Înapoi la “Condica de sugestii si reclamatii”