sugestie coduri access.

Intrebari/Sugestii privind activitatea forumului si a comunitatii Microsoft Office din Romania
Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

sugestie coduri access.

Mesaj de mesersmith » Dum Oct 30, 2011 2:24 pm

M-am tot gandit la ideea asta de ceva timp, dar nu am mai adus-o in discutie pt ca am inteles ca unul dintre colegi ar avea in pregatire un fel de biblioteca vba.
Eu ma gandeam la a crea un subforum in forumul access, indiferent de versiune, unde sa postam diferite coduri pt diferite actiuni in access.
De ex:

Cod: Selectaţi tot

 Deschidere form la dublu click pe o inregistrare sau [CODE] Refresh campuri calculate, etc.
Si exemplele sunt f multe.
Eu mi-am facut in calculator o lista cu niste coduri pt diferite situatii si ma gandesc ca sunt multi aceea care nu stiu VBA, dar ar putea sa se ajute de astfel de coduri VBA punctuale.
Sunt f multe coduri in f multe subiecte access si ma gandesc ca daca am sta si le-am aduna intr-un astfel de subforum, incet-incet, in timp, ar fi de folos multora dintre noi.

Avatar utilizator
ovidiucucu
Moderator
Moderator
Mesaje: 413
Membru din: Joi Iun 16, 2011 4:50 pm
Localitate: Iasi

Re: sugestie coduri access.

Mesaj de ovidiucucu » Mar Noi 01, 2011 10:07 am

Imi place si sustin ideea unui sub-forum care sa adune o colectie de "gaselnite" de programare, sa-i zicem "VBA Tips & Tricks".
Totusi, de fiecare data cand se propune infiintarea unui sub-forum nou, trebuie avut in vedere si sustinerea pe care o va avea.
Adica, nu are rost sa se incarce schema generala si-asa destul de stufoasa, cu sub-forumuri goale sau aproape goale.
Am avut o dicutie pe tema asta cu alti moderatori si am fost de acord deocamdata pentru un compromis.
Daca cineva are de spus o asemenea gaselnita (rezolvarea unei probleme si nu o intrebare), sa o puna in sub-forumul existent de VBA, avand titlul prefixat cu "[TIP]".

Vezi de exemplu: [TIP] Argumente pentru dialogurile built-in.

Daca la un momentdat treaba merge si se aduna suficiente tip-uri, se poate deschide un sub-forum dedicat in care sa se mute si cele deja existente.
Ovidiu
Microsoft MVP - Visual C++
Follow me at http://twitter.com/ovidiucucu
Visit Microsoft Virtual Academy

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: sugestie coduri access.

Mesaj de mesersmith » Mar Noi 01, 2011 11:07 am

E ok oricum, numai sa facem. Nu mi se pare chiar deloc forumul cum ca ar fi stufos, dar ma rog, e chestie de perceptie, prefer supermarket-ul unor mici magazine de bloc.

Totusi, [TIP] merge pt o solutie unde pot fi folosite si alte solutii decat coduri.
N-as vrea sa fac eu nota discordanta postand altfel, dar ma gandesc ca atunci cand e vb doar de un cod, sa mergem pe

Cod: Selectaţi tot

, pt ca ar fi mai usor de gasit.

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: sugestie coduri access.

Mesaj de smcsa » Mar Noi 01, 2011 11:44 am

Problema pe care o vad eu ar fi urmatoarea (fara a se considera un post "contra", ci doar o completare):
Daca doar postam proceduri "decupate" din aplicatii concrete, specifice, nu facem mare lucru. Mai bine ar fi ca acele proceduri sa fie parametrizate, pentru a putea fi folosite indiferent de aplicatie, baze de date sau tabele. Plus toate verificarile posibile sau imposibile, cu Error Trapping, Exit curat (fara mesaje de eroare date de VBE), cu mesaje de eroare in romaneste si clare si, mai ales, codul sa fie comentat in romaneste (in interiorul mesajului sau al codului). Si cel care posteaza sa specifice: testat in versiunile 2003, 2007 etc. Si chiar sa testeze. Au cam fost situatii in care Xulescu, mai atent la numarul de posturi decat la a ajuta, a dat un Copy / Paste la un cod de pe Internet, cu comment-uri in engleza, mesaje in engleza, fara ca macar sa-l testeze. Ca sa nu mai vorbesc de situatia in care nici macar nu avea legatura cu subiectul discutat. Adica ce am facut eu aici, cand am copiat codul din OpenOffice, unde il foloseam si l-am "aruncat" fara sa-l testez in Excel (nu, nu era nici un concurs) :lol:

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: sugestie coduri access.

Mesaj de mesersmith » Mar Noi 01, 2011 11:52 am

corect tot ce spui tu, insa uneori, cel putin mie mi s-a intamplat destul de des, ai nevoie de o chestie f punctuala, pt cei ce stiu vba foarte usoara, dar pe care daca n-o ai...nu rezolvi.
de ex:

Cod: Selectaţi tot

DoCmd.Close acForm,"Numele formularului pe care vrei sa il inchizi"
probabil ca o sa te apuce rasul, dar asta e realitatea: nu toti stiu vba si nu intotdeauna ai timp sa parcurgi vba, ci ai nevoie sa rezolvi f punctual problema.

acum, nu cred ca o sa se apuce cineva sa decupeze de aiurea coduri, doar de dragul de a aduna posturi.
daca 'or s-o faca, exista butonul delete.
eu o sa postez acele coduri pe care le-am folosit si care m-au ajutat si am convingerea ca o sa-i ajute si pe altii.
nici acum nu am reusit sa rezolv o problema cu un quick find intr-un combo, desi codul e corect si o sa-l postez pt ca la aplicatii care nu au alte coduri in spate, merge parfum.
acum, eu ce sa zic, tu si cu colegul cucu, ati putea sa ne mai si ajutati pe ici pe colo in zona asta :P :P

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: sugestie coduri access.

Mesaj de smcsa » Mar Noi 01, 2011 12:13 pm

mesersmith scrie:acum, eu ce sa zic, tu si cu colegul cucu, ati putea sa ne mai si ajutati pe ici pe colo in zona asta :P :P
Nu prea. De cand am descoperit MSSQL (2 ani si ceva) pe mine m-ati pierdut de client la Access ;)

Avatar utilizator
ovidiucucu
Moderator
Moderator
Mesaje: 413
Membru din: Joi Iun 16, 2011 4:50 pm
Localitate: Iasi

Re: sugestie coduri access.

Mesaj de ovidiucucu » Mar Noi 01, 2011 1:01 pm

@mesersmith: No problem, le poti prefixa cu ce vrei, totul e sa poata fi gasite si eventual stranse la un loc.


@smcsa: Nimeni cu mai reinventeaza azi roata, asa ca nu-i nici o suparare daca cineva mai da cate-un copy/paste de pe ici pe colo dar isi aduce cat de cat o contributie proprie si/sau daca macar precizeaza sursa.
Suparare e atunci cand cineva da copy/paste cu nesimtire pana si la virgule, puncte-puncte si string-uri gen... "Mama Leone" :D apoi semneaza ca autor.

Bineinteles, un forum de "gaselnite" n-ar trebui sa contina orice trasnaie iar in plus trebuie facut in asa fel incat topicurile de acolo sa nu se transforme in discutii si flame-uri.
Pentru aceasta, trebuie facut FORUM MODERAT. Asta inseamna ca, orice post de acolo este validat de catre cineva (de regula un moderator).

Un model se poate gasi aici: Intrebari si raspunsuri despre forumul FAQ, TIPS & TRICKS.
Modelul nu l-am inventat noi ci e inspirat de la alte alte forumuri consacrate.
Of course, nu l-am copiat cu tot cu virgule si puncte-puncte... :lol:
Ovidiu
Microsoft MVP - Visual C++
Follow me at http://twitter.com/ovidiucucu
Visit Microsoft Virtual Academy

Avatar utilizator
ovidiucucu
Moderator
Moderator
Mesaje: 413
Membru din: Joi Iun 16, 2011 4:50 pm
Localitate: Iasi

Re: sugestie coduri access.

Mesaj de ovidiucucu » Mar Noi 01, 2011 1:57 pm

smcsa scrie:Problema pe care o vad eu ar fi urmatoarea (fara a se considera un post "contra", ci doar o completare):
Daca doar postam proceduri "decupate" din aplicatii concrete, specifice, nu facem mare lucru. Mai bine ar fi ca acele proceduri sa fie parametrizate, pentru a putea fi folosite indiferent de aplicatie, baze de date sau tabele. Plus toate verificarile posibile sau imposibile, cu Error Trapping, Exit curat (fara mesaje de eroare date de VBE), cu mesaje de eroare in romaneste si clare si, mai ales, codul sa fie comentat in romaneste (in interiorul mesajului sau al codului). Si cel care posteaza sa specifice: testat in versiunile 2003, 2007 etc. Si chiar sa testeze.
[ ... ]
In mare sunt de acord cu tine. Asa ceva ar trebui sa contina link-uri la (re)surse de inspiratie, la ce ar ma trebui citit in legatura cu subiectul, sa fie testate si sa fie specificate conditiile in care lucreaza.
Si da, nu strica daca e vorba de o functie pe care o putem lipi prin mai multe locuri si nu doar copy/paste la linii de cod fara cap si fara coada.

No problem, daca se face un astfel de forum, se poate atasa un topic sticky cu recomandari. Daca e forum moderat si daca cel care face validarile constata ca sare complet din schema il poate respinge.

Nu sunt de acord cu limba romana obligatorie (pentru comentarii de cod, mesaje de eroare, etc).
Eu pun aproape intotdeauna comentarii in limba engleza poate si pentru ca, de-a lungul timpului mi-am scuipat ficatii cu cod comentat in limba lui Schiller, din care nu pricep decat cuvantul "Scheiße". :D
Cel putin limba engleza "tehnica" ar trebui s-o stie orice programmer din lumea asta, inclusiv din spatiul Carpato-Danubiano-Pontic. :)
Ovidiu
Microsoft MVP - Visual C++
Follow me at http://twitter.com/ovidiucucu
Visit Microsoft Virtual Academy

Avatar utilizator
mesersmith
Mesaje: 2088
Membru din: Sâm Oct 23, 2010 6:44 am
Localitate: calarasi
Contact:

Re: sugestie coduri access.

Mesaj de mesersmith » Mar Noi 01, 2011 2:18 pm

eu sunt de acord cu voi si nu sunt.
si sa va spun si de ce.
orice aplicatie, va fi o suma de coduri, calcule, setari, etc in access si vba.
daca am nevoie de o chestie simpla in vba, pe care s-o bag intr-o baza gigantica, n-o sa pot merge mai departe fara acel cod.
adica, chiar si chestiile decupate de nu stiu unde isi pot gasi utilitatea lor, atunci cand vrei sa faci o chestie facila, rapida, si nu ai timp sa inveti inca vba-ul.
asta era ideea.
mi-ar fi placut sa avem o biblioteca de coduri vba, dar daca n-o face nimeni, o s-o fac eu cand o sa invat vba-ul asta :P :P :P
si am sa-l invat.

smcsa
Mesaje: 2805
Membru din: Mar Sep 29, 2009 7:29 pm
Localitate: Timisoara

Re: sugestie coduri access.

Mesaj de smcsa » Mar Noi 01, 2011 2:18 pm

E clar nu prea ai ce face ca programator fara engleza, dar sa ne gandim si la ivatacei, carora le-ar prinde bine explicatii in romana si utilizatorilor, carora le-ar prinde bine mesaje in romana

Închis

Înapoi la “Condica de sugestii si reclamatii”