Condica de propuneri

Intrebari/Sugestii privind activitatea forumului si a comunitatii Microsoft Office din Romania
Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Condica de propuneri

Mesaj de Dr.Windows » Mar Sep 29, 2009 7:27 pm

Dr.Excel scrie:ooo daa :lol:
Atunci imi permit sa mai fac o sugestie "mofturoasa"... :lol: de data asta mai utila pentru administratorii forumului (numai daca nu este deja implementata intr-o alta forma) - Proxy Revealer Olympus 0.3.3 - un MOD care ar putea ajuta la prevenirea sau analizarea problemelor create de utilizatorii forumului :?: (inca nu sunt probleme si sper sa nu fie vreodata... dar "paza buna...")

Iar cat priveste zona de aplicatii si add-inuri cred ca nu este o idee buna sa incarce oricine/oricum, poate doar sa posteze link-uri catre aplicatii... ma gandeam la aceasta zona mai mult ca la o zona de "recomandari" de aplicatii in general "freeware" sau postari generice de cod (altul decat VBA, de ex. .NET) pentru usurarea lucrului cu Excel/Office ca altfel s-ar putea sa riscam sa vedem pe forum link-uri catre crack/hack/serials sau diverse alte "reclame" la diverse aplicatii mai mult sau mai putin legate de Office... :roll: sau poate fi gestionata ca o "zona moderata" adica numai cu posturi aprobate de un admin/moderator...

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: Condica de propuneri

Mesaj de Dr. Cloud » Mar Sep 29, 2009 7:34 pm

E buna ideea cu posturi aprobate, dar oricum...si daca ataseaza vreun soft facut de el sa fie pus si codul sursa, astfel se pot preveni micile neplaceri legate de "hackereala" :lol:
De altfel fiecare dintre noi poate contribui la imbunatatirea acelui soft (pentru uz propriu sau sa imparta si cu ceilalti) prin alterarea codului sursa.

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: Condica de propuneri

Mesaj de Dr.Excel » Mar Sep 29, 2009 7:46 pm

vad ca sunteti hotarati sa va legati la cap :roll:

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

Dr. Cloud
Mesaje: 3327
Membru din: Mar Oct 02, 2012 11:19 am

Re: Condica de propuneri

Mesaj de Dr. Cloud » Mar Sep 29, 2009 7:55 pm

Ce-i drept...nu ne-am prea gandit si la partea neagra a acestei propuneri. (cel putin eu)
Exista si varianta ca lucrurile sa degenereze si sa ajungem si la alte lucruri neplacute.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Condica de propuneri

Mesaj de Dr.Windows » Mar Sep 29, 2009 8:44 pm

Dr.Excel scrie:vad ca sunteti hotarati sa va legati la cap :roll:
Nu cred ca un forum exclusiv moderat trebuie sa fie neaparat o bataie de cap... cu un "marketing" corespunzator insemnand un set de reguli suplimentar si anuntarea utilizatorilor ca in acel forum postarile pot fi intarziate X ore cred ca o intarziere de max. 24 de ore ar fi mai mult decat suficienta avand in vedere ca nu se va ajunge niciodata la o astfel de intarziere la cati moderatori sunt in momentul de fata si la timpul mediu de raspuns (cel putin pana acum).
Se poate gasi un echilibru intre securitate si utilitate...

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Condica de propuneri

Mesaj de Dr.Windows » Joi Oct 01, 2009 2:29 pm

As mai avea o sugestie legata de phpBB - ori permiterea de caractere cu diacritice, ori eliminarea automata la trimiterea mesajului... pentru ca mi s-a intamplat de cateva ori sa "compun" un mesaj cu diverse trimiteri cu titluri luate cu copy&paste si desi functia preview nu zice ca ar fi vreo eroare dupa send... s-a terminat... trebuie sa o iau de la capat daca cumva nu am fost "prevazator" sa fac un copy la mesaj inainte de postare... :(

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Condica de propuneri

Mesaj de Dr.Windows » Vin Oct 02, 2009 9:15 am

Si inca o "problema" de semnalat in situatia in care phpBB Romania va culege informatiile din acest thread (asta daca va tine de phpBB Romania): Cautarea in forum are mici "rateuri".

Problema se pare ca se manifesta la cautarea in tagul CODE:

Ex1: Cautare USEDRANGE ar trebui sa returneze [si] acest subiect - Re: Gaseste ultimul rand liber dar returneaza doar mesajul postat in forumul "privat" si probabil odata cu acest post il va indica si pe acesta din condica de sugestii si reclamatii

Ex2: Cautare ENTIREROW ar trebui sa returneze si subiectul ListBox probleme dar gaseste doar macro insert rows

Ex3: Cautare VBCRITICAL ar trebui sa gaseasca exact ca si la Ex2 subiectul cu ListBox dar nu gaseste nimic...

Concluzia: Daca nu este o problema de setare a indexarii forumului si pentru tagul CODE, cred ca ar trebui semnalata "mai departe"...

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: Condica de propuneri

Mesaj de Dr.Excel » Vin Oct 02, 2009 8:40 pm

Pana acum avem urmatoarele propuneri (cele cu bold sunt adaugate de la ultima lista confirmata)

-BBCode pt pentru tabele (propus de gecs).
-o rubrica numita cafenea (propunere facuta de Joker)
-marim limita de atasamente (propunere facuta de Alexx). Asta tine de partea administrativa a forumului (nu-i problema)
-RSS si/sau anuntare prin e-mail cu textul mesajului (propunere facuta d e Lucian) Subscriu si eu
- Varianta "tiparibila" a unui subiect dar "rich text" (inclusiv poze) sau export in format PDF cum am gasit un MOD de phpBB (Posts to PDF) (lucian)
-BBCode pentru tagul url pentru deschiderea link-ului intr-o fereastra noua
-permiterea de caractere cu diacritice (lucian)
-incercarea de a repara cautarea: "Cautarea in forum are mici rateuri." (lucian)


NU la:
- MOD care ar putea ajuta la prevenirea sau analizarea problemelor create de utilizatorii forumului
-zona de aplicatii freeware/ add-inuri etc (deocamdata)
-ideea de posturi aprobate manual de moderator

.... cine si ce mai doreste?

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

Avatar utilizator
gecs
Moderator
Moderator
Mesaje: 2311
Membru din: Sâm Aug 15, 2009 10:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Condica de propuneri

Mesaj de gecs » Vin Oct 02, 2009 8:58 pm

Dr.Excel scrie:Pana acum avem urmatoarele propuneri (cele cu bold sunt adaugate de la ultima lista confirmata)
...
-BBCode pentru tagul url pentru deschiderea link-ului intr-o fereastra noua
...
La asta mai degraba intr-un tab nou (cred ca toate browserele au tab-uri acum).

Avatar utilizator
Dr.Excel
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 1997
Membru din: Sâm Ian 24, 2009 1:45 pm
Localitate: Bucharest
Contact:

Re: Condica de propuneri

Mesaj de Dr.Excel » Vin Oct 02, 2009 9:13 pm

nu cred ca exista asa ceva
HTML accepta in target doar popup-uri, faza cu tab-urile tine de browser :shock:

MCT, MCITP
MOS Master Instructor
IT Learning

Închis

Înapoi la “Condica de sugestii si reclamatii”