Cum pot sterge un grup de interogari?

Doua add-onuri gratuite oferite de catre Microsoft ce completeaza functionalitatea Excel atat de bine incat incepend cu Excel 2013 Power Pivot vine preinstalat (doar trebuie activat) iar in Excel 2016 Power Query este inclus direct in interfata Excel (nu mai este add-on)
gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Cum pot sterge un grup de interogari?

Mesaj de gh19612005 » Mar Ian 30, 2024 11:28 am

Buna ziua
Am creat un fisier pe baza unei Power Query (dintr-un export , transform data, am eliminat coloane, sortare, calcule...apoi diferite variante) rezultand mai multe foi.
Acest fisier il transmit unor colaboratori, insa nu doresc sa se vada cum a fost creat.
Daca intru in editorul Power Query, sunt mai multe interogari acolo, le pot sterge una cate una.
Va intreb daca exista vreo posibilitate de a ingheta datele si de a sterge interogarile respective in bloc.
Multumesc!
G.H.

Indigo-ONE
Mesaje: 437
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Cum pot sterge un grup de interogari?

Mesaj de Indigo-ONE » Mie Ian 31, 2024 12:18 pm

Salut,

Daca am inteles bine, ce doresti atunci transforma acele tabele in date fara tabel.
Tabelul rezultat transforma-l in NON tabel.
In tabul Proiectare tabel (sau cam asa ceva....) iar acolo ai sa gasesti ceva de genul....conversie tabel.

Daca totusi vrei ca rezultatul sa fie tabel dar fara legaturi atunci selecteaza tabelul, clic dreapta (si tii apasat) pe una din liniile de selectie, si trage usor in orice directie fara sa dai drumul la clicul dreapta, apoi aduci tabelul in vechea pozitie si din meniul contextual care iti apare alegi copiere ca valori (sau cam asa ceva....) nu am acum acces la un calculator - sunt pe telefon.

Daca nu te descurci, spune, si o rezolvam.../ :)


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Re: Cum pot sterge un grup de interogari?

Mesaj de gh19612005 » Mie Ian 31, 2024 3:42 pm

Buna ziua
In fiecare sheet creat gasesc:
-in tabul "Proiectare tabel" butoanele "Convertire la interval" si "Anulare legatura", care, probabil, ingheata datele, dar nu se sterge interogarea...
-in tabul "Interogare", butonul "Stergere" care, intr-adevar sterge interogarea aferenta. Si ma avertizeaza ca datele nu vor mai fi reimprospatate.
.
.
Editorul Power Query.PNG
.
.
Dar cum se vede in atasament, am mai multe interogari, pe care as dori sa le pot sterge in bloc.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
G.H.

Indigo-ONE
Mesaje: 437
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Cum pot sterge un grup de interogari?

Mesaj de Indigo-ONE » Mie Ian 31, 2024 4:37 pm

Deci ai mai multe interogari.
Ai cate o interogare in fiecare foaie?
Ai interogari pe care nu ai vrea sa le stergi? daca da, unde, in ce foaie

Spune daca am inteles bine....Ai un fisier in care ai o baza de date, pe care vrei sa o prelucrezi.
In fiecare foaie ai cate o interogare? (mai multe?)
Doresti sa trimiti cuiva, foile cu interogarile, dar vrei sa trimiti doar valorile?

Ataseaza un fisier fara date sensibile.


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Re: Cum pot sterge un grup de interogari?

Mesaj de gh19612005 » Mie Ian 31, 2024 4:55 pm

Am un export dintr-o baza de date. Pe baza lui am facut mai multe interogari...in esenta am eliminat coloane, in fecare , alte coloane. Fiecare, incarcata intr-un sheet. Vreau sa le sterg pe toate inainte de a le sharui fisierul meu.
Din pacate nu pot atasa un fisier fara date sensibile.
G.H.

Indigo-ONE
Mesaje: 437
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Cum pot sterge un grup de interogari?

Mesaj de Indigo-ONE » Mie Ian 31, 2024 8:40 pm

Testeaza codul asta:

Cod: Selectaţi tot

Sub StergeQueries()
    Dim K As WorkbookQuery
    For Each K In ActiveWorkbook.Queries
        K.Delete
    Next K
End Sub


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Re: Cum pot sterge un grup de interogari?

Mesaj de gh19612005 » Mie Ian 31, 2024 10:27 pm

Functioneaza macrocomanda, sterge interogarile, nu mai gasesc niciuna in Editorul Power Query.
Multumesc!
Dar tot mai ramane o scama: conexiunile intre tabele si interogarile sterse. Daca se apasa butonul "Reimprospatati tot" apar casete de dialog "Interogarea ....nu a fost gasita" si "Continuati reimprospatarea totala?"
Exista o cale de a fi sterse si aceste conexiuni? In afara de utilizarea inspectorului de document ?
G.H.

Indigo-ONE
Mesaje: 437
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Cum pot sterge un grup de interogari?

Mesaj de Indigo-ONE » Joi Feb 01, 2024 12:39 am

Nu ar fi fost mai simplu sa copiezi in alt fisier toate acele tabele, dar sa copiezi doar valorile?


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

gh19612005
Mesaje: 205
Membru din: Lun Dec 28, 2009 6:10 pm
Localitate: Pitesti

Re: Cum pot sterge un grup de interogari?

Mesaj de gh19612005 » Joi Feb 01, 2024 10:49 am

Indigo-ONE scrie:
Joi Feb 01, 2024 12:39 am
Nu ar fi fost mai simplu sa copiezi in alt fisier toate acele tabele, dar sa copiezi doar valorile?
Mai simplu? Adica sa fac un fisier nou, cu un nume similar, si apoi sa copiez, doar valori si formate, poate si formule, cele 18 foi?
Eu incercam sa-mi fac viata mai lejera...
Imi imaginez ca se poate cu o macrocomanda, dar exista un alt impediment, de care nu am vorbit pana acum, pentru ca ...n-a venit vorba:
-in prima foaie am o celula cu o lista dropdown, din care aleg o valoare care este folosita prin formule de celelalte foi.
-tot in prima foaie mai am doua butoane, control formular, prin care activez doua macrocomenzi. Care, de asemenea actioneaza asupra celorlalte foi. Pentru mine, aceste situatii sunt insurmontabile.
Acest topic imi este folositor macar pentru faptul ca am aflat cum se manipuleaza query-urile prin VBA...(incercasem cu inregistrare macrocomanda, dar n-am reusit :oops: ...)
Multumesc!
G.H.

Indigo-ONE
Mesaje: 437
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: Cum pot sterge un grup de interogari?

Mesaj de Indigo-ONE » Joi Feb 01, 2024 11:40 am

Mai simplu? Adica sa fac un fisier nou, cu un nume similar, si apoi sa copiez, doar valori si formate, poate si formule, cele 18 foi?
Eu incercam sa-mi fac viata mai lejera...
Cu un cod VBA se rezolva usor...
.... dar exista un alt impediment, de care nu am vorbit pana acum, pentru ca ...n-a venit vorba:
Ba da. A venit vorba...eu am intrebat dar tu ai omis sa raspunzi (v-am spus de nu stiu cate ori, macar cititi atent si RASPUNDETI la intrebarile puse...)
-in prima foaie am o celula cu o lista dropdown, din care aleg o valoare care este folosita prin formule de celelalte foi.
-tot in prima foaie mai am doua butoane, control formular, prin care activez doua macrocomenzi. Care, de asemenea actioneaza asupra celorlalte foi. Pentru mine, aceste situatii sunt insurmontabile.
Si ti-a fost greu sa spui de la inceput ca mai sunt si alte date (alte coduri VBA care ar fi putut interactiona cu codul furnizat de mine...si uite asa....) in foaie? Macar sa fi raspuns la intrebarile mele....
Si uite asa am pierdut timp incercand sa te ajut.
Neavand fisierul tau am creat un fisier, apoi creat cod VBA, testat.....TIMP PIERDUT.

Daca ai Excel 365 sunt acolo functii care fac ce ai facut tu cu acele interogari...fara sa mai fie nevoie de Refresh....


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

Scrie răspuns

Înapoi la “Power Query & Power Pivot”