Ajutor formula dax

Doua add-onuri gratuite oferite de catre Microsoft ce completeaza functionalitatea Excel atat de bine incat incepend cu Excel 2013 Power Pivot vine preinstalat (doar trebuie activat) iar in Excel 2016 Power Query este inclus direct in interfata Excel (nu mai este add-on)
RAMBO
Mesaje: 474
Membru din: Mie Noi 25, 2009 2:17 pm
Localitate: Pitesti

Ajutor formula dax

Mesaj de RAMBO » Vin Aug 31, 2018 9:44 am

Buna ziua.
Atasez ca exemplu direct fisierul original. In fereastra de Power pivot for excel am creat cateva calcule cu formule dax (foaia cu tabelul inlantuit master_table). Mai trebuie una singura, dar m-am incurcat de tot. Despre ce este vorba: tabelul operatori are o coloana (responsabil zona) cu text DA/NU. Tabelul master_table contine inregistrari de performamta zilnice ale acestor operatori. In fereastra de power pivot am creat 2 valori: b perf op si b perf resp, ambele perfect functionale. Nu reprezinta decat 2 formule de calcul usor diferite. Problema este ca am reusit sa le fac doar individuale, insa in realitate trebuie doar o valoare care sa combine pe cele doua si anume: daca operatorul este responsabil zona (marcat cu DA in tabel operatori) atunci sa se calculeze formula din b perf resp, daca nu atunci formula din b perf op.
Nota: accept orice modificare de tabel/structura de date.
Multumesc. Sper ca m-am facut inteles.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Ajutor formula dax

Mesaj de Catalin B. » Lun Ian 14, 2019 11:02 am

Cred ca e mai potrivita o coloana calculata in acest caz:
=IF(VALUE(SUM([timp teoretic (h)]))/SUM([timp consumat (h)])>0.75,(VALUE(SUM([timp teoretic (h)]))/SUM([timp consumat (h)])-0.75)/0.25*IF(Master_table[resp zona]="DA",600,250),0)
Deoarece sunt mai multe inregistrari, aceasta coloana calculata ar trebui afisata in tabelul pivot ca AVERAGE, o suma din aceste procente ar fi incorecta.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Scrie răspuns

Înapoi la “Power Query & Power Pivot”