[TIP] Power BI free Webinar

Doua add-onuri gratuite oferite de catre Microsoft ce completeaza functionalitatea Excel atat de bine incat incepend cu Excel 2013 Power Pivot vine preinstalat (doar trebuie activat) iar in Excel 2016 Power Query este inclus direct in interfata Excel (nu mai este add-on)
Închis
Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

[TIP] Power BI free Webinar

Mesaj de Catalin B. » Mie Feb 08, 2017 6:59 am

Power BI (Business Intelligence) este o aplicatie independenta, exista o varianta offline si o versiune desktop, evident mai completa decat cea online, care are anumite limitari. Versiunea free a aplicatiei are unele functii limitate, dar nu este un trial, asa ca merita efortul de a instala si invata Power BI.
Deoarece utilizeaza aceleasi instrumente de colectare si analiza a datelor (Power Query si Power Pivot), este relativ usor de utilizat, ba chiar poate prelua integral modelul de date dintr-un fisier excel care are atat interogari Power Query cat si tabele relationale din modelul de date, cu toate formulele DAX existente.
Ce face Power BI? Ofera suportul pentru construirea unor rapoarte inteligente, extrem de flexibile, disponibile pe nivele de acces catre toti membrii grupului, atat offline cat si online. Utiizatorii pot filtra rapoartele online, cu slicere similare celor din Excel, pot crea vizualizari noi.
Exista chiar si un add-in pentru Excel, Power BI Publisher.

O descriere completa a Power BI poate fi vazuta la Webinarul gratuit ce va avea loc saptamana viitoare, cei interesati se pot inscrie.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

mariusc
Mesaje: 269
Membru din: Vin Sep 28, 2012 6:24 pm

Re: [TIP] Power BI free Webinar

Mesaj de mariusc » Vin Feb 17, 2017 10:52 am

Buna ziua,
Catalin, iti multumesc mult pentru informatiile oferite. Am participat la acest webinar si imi sunt foarte utile informatiile primite.
Cu stima,
Marius

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: [TIP] Power BI free Webinar

Mesaj de Catalin B. » Vin Feb 17, 2017 11:21 am

Ma bucur sa aflu ca ti-a fost de folos.
Ca sa completez infomatiile de mai sus, e interesant de stiut ca Power BI era evaluat in februarie 2016 (deci acum un an) ca fiind in top 3 Business Intelligence and Analytics Platforms de catre Gartner, alaturi de Tableau si Qlick.
La ritmul in care Microsoft lucreaza la Power tools (Power Query, Power Pivot, Power BI), nu m-ar mira ca la urmatoarea evaluare sa lase in urma concurenta. Tinand cont ca avem o versiune free cu putine limitari, in comparatie cu Tableau de exemplu, care costa 1000-2000 USD in varianta desktop si 500 USD pe an pe user in varianta Online, cred ca alegerea este usoara :)
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

mariusc
Mesaje: 269
Membru din: Vin Sep 28, 2012 6:24 pm

Re: [TIP] Power BI free Webinar

Mesaj de mariusc » Vin Feb 17, 2017 11:27 am

In Noiembrie 2016 am vazut la lucru Qlikview. Poate si acesta, dar ce am vazut azi la Power BI nu am regasit in Qlik. Tableau nu am vazut inca, dar e pe lista mea de taskuri :).
Inca o data, foarte util!
Acu` ma zbat sa gasesc aprobari de buget pentru un training online :).

Închis

Înapoi la “Power Query & Power Pivot”