Formatare data in Power Query

Doua add-onuri gratuite oferite de catre Microsoft ce completeaza functionalitatea Excel atat de bine incat incepend cu Excel 2013 Power Pivot vine preinstalat (doar trebuie activat) iar in Excel 2016 Power Query este inclus direct in interfata Excel (nu mai este add-on)
Închis
TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: power query

Mesaj de TudyBTH » Lun Iun 20, 2016 1:44 am

Buna,

O intrebare:
Stabilesc prin Power Query o conexiune WEB prin care import un tabel in care am valori cu setari regionale US, iar eu am in sistem setari regionale RO
De exemplu cursul euro de pe situl BNR http://www.cursbnr.ro/curs-valutar-bnr
Cum pot seta ca sa imi recunoasca si sa-mi iporte valorile corect?
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: power query

Mesaj de Catalin B. » Lun Iun 20, 2016 5:30 am

Foarte buna intrebarea. Stim cat de greu e sa schimbi in excel formatul de data din US in RO.
In Power Query, e suficient sa alegi comanda Change Type. In mod normal, formatul se schimba din tab-ul Home-grupul Transform-comanda "Data Type:" (sau din tab-ul Transform- grupul Any Column, comanda "Data Type:".
In acest caz, trebuie schimbat formatul din meniul click dreapta (aplicat pe headerul coloanei respective)- Change Type - Using Locale , apoi se selecteaza formatul specific sursei de date, ca in imagine:
Change Type - Locale.jpg
Ar fi trebuit sa fie aceasta comanda si in lista de "Data Type:", foarte multi utilizatori nu stiu de existenta acestor comenzi de formatare suplimentare.

Mai mult: daca se aplica un filtru pe coloana de data: Date Filter - Is Latest, in tabelul rezultat vom avea intotdeauna un singur rand, ce va contine ultimul curs afisat. Nu mai trebuie decat un simplu refresh, pentru a actualiza cursul de schimb:
Latest.png
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: power query

Mesaj de TudyBTH » Lun Iun 20, 2016 11:40 am

Multumesc,

Nu stiam de Using Locale... si foloseam Replace pentru a schimba punctul cu virgula :)
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Formatare data in Power Query

Mesaj de Catalin B. » Lun Iun 20, 2016 9:53 pm

Pentru cei interesati, BNR are o sursa mai usor accesibila pentru cursul valutar: http://www.bnr.ro/files/xml/nbrfxrates2016.htm
Extragerea datelor necesare cu Power Query este foarte usoara. In fisierul anexat este si un exemplu de utilizare in Power Query a unor parametri variabili dintr-un tabel excel. Ca variabile, am folosit Anul si Valuta. Pentru a obtine lista de valute disponibile in arhiva BNR, am folosit un query separat, in care am pastrat doar headerul, pe care l-am transformat in lista verticala cu Unpivot Columns.
Toata operatiunea dureaza mai putin de 7 minute, din filmuletul demonstrativ pe care l-am facut reiese clar cat de usoara a devenit procesarea datelor cu power Query. (urmeaza sa fie incarcat in cel mai scurt timp posibil)

Propunerea mea pentru toti membrii ITLearning:
Haideti sa invatam Power Query impreuna :)
Este un challenge, eu pot garanta ca rezultatele vor fi spectaculoase, castigul este doar al celor care se vor implica in acest demers de popularizare al noului superstar de la Microsoft: Power Query, care va deveni rapid standardul in prelucrarea datelor.
Cu siguranta fiecare are o lucrare specifica, repetitiva, care poate fi facuta mult mai usor decat inainte, tot ce trebuie este sa postati un fisier exemplu si detalii despre rezultatul dorit.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: Formatare data in Power Query

Mesaj de Catalin B. » Lun Iul 04, 2016 11:10 am

Iata ca a aparut si filmul mentionat in mesajul anterior, cu etapele realizarii interogarii bazei de date BNR: Watch YouTube Video
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Închis

Înapoi la “Power Query & Power Pivot”