power query

Doua add-onuri gratuite oferite de catre Microsoft ce completeaza functionalitatea Excel atat de bine incat incepend cu Excel 2013 Power Pivot vine preinstalat (doar trebuie activat) iar in Excel 2016 Power Query este inclus direct in interfata Excel (nu mai este add-on)
Închis
Hexman
Mesaje: 184
Membru din: Joi Ian 07, 2016 11:16 am

power query

Mesaj de Hexman » Vin Ian 15, 2016 11:40 pm

Salutare,

Are careva idee cum pot instala Power Query pe Office 2016?

Multumesc!

Indigo
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Sep 26, 2009 8:05 pm

Re: power query

Mesaj de Indigo » Sâm Ian 16, 2016 12:33 pm

Salut,

Pai nu este nevoie sa instalezi Power Query. Este deja integrat in Excel 2016.

Hexman
Mesaje: 184
Membru din: Joi Ian 07, 2016 11:16 am

Re: power query

Mesaj de Hexman » Sâm Ian 16, 2016 12:37 pm

Am gasit ceva la ribbonul DATA - New Query, dar este diferit de power query.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: power query

Mesaj de Tzica » Sâm Ian 16, 2016 1:47 pm


Hexman
Mesaje: 184
Membru din: Joi Ian 07, 2016 11:16 am

Re: power query

Mesaj de Hexman » Dum Ian 17, 2016 5:25 pm

Nu gasesc sa ma conectez la o BD mysql.
Nu imi apare optiunea ca aici:
https://osiprodeaodcspstoa01.blob.core. ... 7d41e3.png
Am instalat si programelul de aici asa cum zic cei de pe support.office.com (https://support.office.com/ro-ro/articl ... o-RO&ad=RO)
http://dev.mysql.com/downloads/file/?id=412152
Ce pot face?

Multumesc!

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: power query

Mesaj de Catalin B. » Dum Iun 19, 2016 1:41 pm

Stiu ca e vechi subiectul, dar este un subiect important din punctul meu de vedere.
In excel 2016, Power Query nu mai are Tab separat in Ribbon, este integrat in tabul Data, sectiunea Get & Transform.
Comenzile sunt aceleasi, numai ca sunt grupate in submeniuri, din lipsa de spatiu, evident:
MySQL database.png
Baza de date este externa? Sau baza de date este in acelasi calculator?
Pentru o baza de date externa, te poti conecta daca ai IP-ul serverului pe care este acea baza de date. In power query se pot salva si un user name - parola de acces la baza de date. Este posibil ca serverul sa nu accepte conexiuni directe la baza de date, sau sa trebuiasca sa iti adaugi IP-ul tau in "lista alba" de IP-uri care se pot conecta la baza de date.
Acel MySQL Add-in pentru excel este cu totul altceva decat Power Query.
Daca Power Query poate doar interoga acea baza de date, fara a putea face modificari, MySQL Add-in se poate conecta la baza de date nu doar pentru interogare si extragere informatii, se pot face si modificari in baza de date. Cu alte cuvinte, se poate administra din excel o baza de date, asa cum fac aplicatiile dedicate administrarii bazelor de date: MySQL Workbench de exemplu. MySQL addin nu poate face tot ce face o applicatie dedicata de administrare baze de date, dar aduce in excel posibilitati interesante.

Personal, prefer Power Query pentru interogare baze de date si procesare date externe, din fisiere text, csv, excel si multe alte surse, are un potential imens. Este deja integrat in Excel, este accesibil tuturor versiunilor de excel, spre deosebire de Power Pivot.
Catalin
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Închis

Înapoi la “Power Query & Power Pivot”