noutati

Ce este nou in Microsoft Outlook 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Outlook 2016
Gestionare Inbox, Scriere/Trimitere email-uri, Colaborare, etc
Închis
Lambada
Mesaje: 35
Membru din: Mar Aug 20, 2013 7:40 am

noutati

Mesaj de Lambada » Joi Ian 21, 2016 9:11 pm

Vad ca am onoarea de a deshide primul topic, asa ca... :D
Am luat Office 2016 Small B. pe 2 computere, cu win 8.1. Imi place cum arata, unele butoane le-au marit, le vezi mai usor. In schimb, preferam un acces mai usor la meniurile cu optiuni (mai ales optiuni de vizualizare). Consider inutil tabul cu favorites! Adica, hai sa fim seriosi, atatea adrese de mail ai ca ai nevoie de Favorites la emailuri, ha ha?!
Intrebarile mele sunt asa:
1. am configurat IMAP cele 2 comp. dar apare o problema: mailurile din "Sent" trimise de pe primul se vad in "Sent" si in al doilea. Nu sunt secrete, dar nici nu e ok. Deci cum se poate face sa nu faca sincronizare atat de multa? Daca ar fi configurate POP3 ar veni oare toate mailurile pe ambele computere? Si de ce face asa doar la 2016, caci la 2013 vezi doar sent-urile tale, nu si ale colegului/colegei?
2. e "putin" haos la capitolul mailuri citite. Pana acum, cand venea un mail, era bolduit pe toate compurile. Acum, apare bolduit doar pe cele cu Office 2013 sau mai tanar. Pe cele cu 2016 pur si simplu nu mai vin bolduite, si e destul de enervant, trebuie sa stai cu ochii acolo sa vezi ce-ai citit si ce nu. Si este setat sa-l de-bolduiasca dupa 5 secunde, dar se pare ca setarea asta nu este luata in considerare. Daca ar fi conturile POP3 ar merge oare?
3. In ciuda evolutiei, lipseste cu desavrsire un utilitar serios de import-export al mailurilor, adreselor, etc. Am avut de importat mailuri din Outlook Express 6 (da, cel vechi, din Win XP). Sincer, m-as fi asteptat la niste optiuni de genul "import mail/contacts from Outlook 2013", "Import from 2007", sau 2003, etc. Simplu si la obiect. Asta consideram progres, nu doar simple redesenari si reamplasari de butoane. Aceste importuri nu au iesit, pentru ca OE6 ofera export doar intr-un format in care Outlook 2016 nu-l stie. Am incercat si cu .pst sau data file. Pana la un punct a mers ok, dupa care am intrat in meniu sa vad contactele importate. Surpriza - lipseau.

Lambada
Mesaje: 35
Membru din: Mar Aug 20, 2013 7:40 am

Re: noutati

Mesaj de Lambada » Mie Mar 02, 2016 10:53 am

Nici un raspuns dupa 30+ zile? :o

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: noutati

Mesaj de Dr.Windows » Vin Mar 11, 2016 4:11 pm

Lambada scrie:Nici un raspuns dupa 30+ zile? :o
Probabil ca au fost puse multe intrebari "grele" in acelasi subiect... dar voi incerca sa raspund eu pe scurt, punctual la fiecare intrebare:

1. Protocolul IMAP permite atat sincronizarea mesajelor primite cat si a celor trimise, in asa fel incat sa se vada acelasi lucru pe orice echipament atata timp cat sunt conectat la acelasi cont de e-mail.
Faptul ca in Outlook 2013 nu se vedeau si mesajele trimise se datora probabil modului de configurare, pentru ca se poate folosi un fisier PST local unde sa fie salvate si probabil ca in acel Outlook 2013 se facuse un upgrade de la 2010 unde implicit se salvau local.

Pentru a modifica modul implicit de lucru pentru protocolul IMAP, se poate intra in meniul File\Options si in grupul "Mail" sectiunea "Save Messages" se poate dezactiva optiunea de salvare debifand "Save copies of the messages in the Sent Items folder", apoi daca se doreste totusi pastrarea mesajelor trimise pe PC-ul local, se poate crea o regula pentru mesajele trimise care sa salveze o copie intr-un folder local.

2. Legat de mesajele citite - probabil este o problema legata de utilizarea "incorecta" a unui cont IMAP - mai ales din ce am vazut si la problema nr. 1 - sunt mai multe persoane care partajaza ACELASI cont IMAP, cand defapt contul de e-mail ar trebui utilizat de o SINGURA persoana.
Am testat protocolul IMAP pe Outlook 2016 si nu are problemele mentionate - deci cel mai probabil poate fi una din urmatoarele 2 variante:
  • V1: Fiind mai multi utilizatori pentru ACELASI cont IMAP - primul care vizualizeaza mesajul il marcheaza ca citit, stare ce se sincronizeaza apoi pe toate PC-urile conectate la acelasi cont (ceea ce este si normal)
    V2: Din mai multi utilizatori ai aceluiasi cont, cel putin unul NU foloseste IMAP ci POP3 - protocol care descarca mesajele local pe PC si in acelasi timp le marcheaza ca citite pe cele de pe server (chiar daca protocolul POP3 poate fi configurat sa lase mesajele pe server - le marcheaza ca citite)
3. Importul si exportul functioneaza perfect dintr-un fisier PST sau catre un fisier PST. Doar Outlook 2010 mai avea posibilitatea de import din Outlook Express si alte aplicatii... doar ca lista de contacte nu era stocata in Outlook Express ci intr-un fisier la nivelul sistemului de operare - probabil din acest motiv importul facut nu a adus si contactele.
Oricum avand in vedere vechimea aplicatiei Outlook Express 6, care a fost lansata odata cu sistemul de operare Windows XP in 2001... si a "incetat din viata" odata cu terminarea suportului pentru XP in aprilie 2014, putem spune ca a fost una din cele mai longevive aplicatii pentru ca XP-ul a fost la randul lui cel mai longeviv sistem de operare de la Microsoft.

Ca orice aplicatie "gratuita" vine la un moment dat si cu anumite riscuri - acela de a nu putea migra usor catre alta aplicatie, chiar daca oferita de acelasi producator.

Dar in afara de trecerea printr-un Outlook 2007/2010 care era mai bine integrat cu Outlook Express, am vazut un articol in care se recomanda migrarea de la OE6 la Outlook 2013 (si ar trebui sa functioneze similar si pentru 2016) via "Windows Live Mail": https://itsolutionsblog.net/migrate-fro ... look-2013/.
Nu spun ca este cea mai buna solutie... dar poate merita incercata.

Lambada
Mesaje: 35
Membru din: Mar Aug 20, 2013 7:40 am

Re: noutati

Mesaj de Lambada » Lun Mai 16, 2016 5:42 pm

Se multumeste pentru clarificari, cred ca doar par grele.
Tot punctual, ca e mai usor:
1. da, cam asta era problema, cu mentiunea ca 2013 era kitt, nu upgrade de la 2010. Asa ceva a aparut in 2016: daca bifezi optiunea de salvare a mesajelor trimise de fiecare user (deci mesaj local), de ce face share cu restul computerelor? Inseamna ca trebuie "pacalit" putin, din optiunea cu crearea unei reguli.
2. e un mix intre V1 si V2. Este 1 computer cu POP3 si restul cu IMAP si este setat sa lase mesajele pe server, sa nu le stearga. Si da, sunt mai multi useri pe un singur cont de mail.
3. la import/export am incercat toate tipurile - fisier .pst, .wab, etc. Am obtinut sau importuri partiale sau complete. Dar, cand erau complete, dubla (de fapt, multiplica) numarul contactelor, in functie de sursa din care importai. Adica nu vedea ca deja exista si sa te intrebe: suprascrii sau nu? Si asa am ajuns de la cateva zeci la sute de contacte, aproape toate duble sau triple. Cine avea rabdare se le sterga manual? :) Poate e prea complex 2016 fata de OE6, poate a fost altfel gandit.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Outlook 2016”