Save record

Ce este nou in Microsoft Access 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Access 2016.
Baze de date, Interogari, Formulare, Rapoarte, etc
Închis
RAMBO
Mesaje: 474
Membru din: Mie Noi 25, 2009 2:17 pm
Localitate: Pitesti

Save record

Mesaj de RAMBO » Mie Sep 28, 2016 12:02 pm

Buna ziua.
Fisierul atasat reprezinta prima incercare de baze de date pentru mine. Desi poate parea banal, dar nu stiu sa creez VBA-ul necesar care sa:
- deschida automat formul la deschiderea bazei de date cu campul "NUME & PRENUME" preselectat
- salveze datele din form in tabelul "LISTA".

O intrebare: daca fisierul (care se afla pe un server) este deschis (se opereaza) simultan pe mai multe PC-uri, la apasarea SAVE se vor salva inregistrarile in tabelul LISTA de pe toate PC-urile?


Multumesc.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: Save record

Mesaj de Tzica » Mie Sep 28, 2016 5:15 pm

1.Pe calea File > Option obtinem o fereastra de dialog.Selectam CurrentDataBase iar la DisplayForm...selectam formularul pe care il dorim afisat la deschiderea Aplicatiei (conform screenshot);
2.Salvare inregistrare.Pai.., admit ca aici bajbai...nu am ajuns la nivelul in care sa am o aplicatie pe server.Dar de regula , din moment ce formularul are campurile din tabel (eu de regula folosesc totusi interogarile), salvarile se fac automat prin trecerea la o noua inregistrare.Fiind pe server..., "la comun", ca sa ma exprim mai neacademic, se ridica problema conflictului in care doi sau mai multi utilizatori acceseaza acelasi formular.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

RAMBO
Mesaje: 474
Membru din: Mie Noi 25, 2009 2:17 pm
Localitate: Pitesti

Re: Save record

Mesaj de RAMBO » Joi Sep 29, 2016 8:07 am

OK, daca nu merge "la comun", asta e nu se surpa pamantul. Dar cum fac sa trec informatiile din form in tabel la apasarea SAVE. Evident dupa SAVE, formul trebuie "curatat", adica campurile golite pentru a putea acomoda noi date.
Multumesc.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: Save record

Mesaj de Tzica » Joi Sep 29, 2016 3:57 pm

1. Am mai creat un buton, si am speculat evenimentul On Click:

Cod: Selectaţi tot

Private Sub btSalveazaInregistrare_Click()
' Pasul 1 salveaza inregistrarea curenta
' Pasul 2, deschide un nou form in vederea inregistrarii, si pozitioneaza cursorul in campul Nume &Prenume

    DoCmd.RunCommand acCmdSaveRecord
    DoCmd.GoToRecord , , acNewRec
    [NUME & PRENUME].SetFocus
End Sub
2.Eh...nu am spus/afirmat ca nu merge " la comun". Ideea e ca ... la partajare, sharu-ire, lucru in comun..trebuie respectate niste reguli.Iaca niste subiecte mai oldies..but goldies:
Retea
Log_1
Log_2
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

RAMBO
Mesaje: 474
Membru din: Mie Noi 25, 2009 2:17 pm
Localitate: Pitesti

Re: Save record

Mesaj de RAMBO » Mar Oct 04, 2016 12:29 pm

Multumesc mult. Ca sa stiu si eu data viitoare: cum asociezi un cod oarecare unui buton in acces? Ca in excel stiu, dar aici vad ca nu exista assign macro.

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: Save record

Mesaj de Tzica » Mie Oct 05, 2016 1:39 pm

Asocierea unui eveniment cu un cod VBA, sau comanda macro în MsAcces, se face pe calea design a formularului, selectam butonul căruia îi dorim sa asociem macro/VBA > Properties, iar din căsuța derulată selectam events.Aici selectam evenimentul si alegem una din cele trei optiuni.În fine....
În primul rand trebuie sa reținem ca :
"Macros in Microsoft Access have nothing to do with macros in other Microsoft Office applications. In fact, it should be fair to state that they are completely different. For example, macros in Microsoft Excel and Microsoft Word directly lead to actual Visual Basic programming. Macros in Microsoft Access don't write real (VBA) code: they are actions you create and the database engine executes them behind the scenes at the right time. If you want, you can convert Microsoft Access to VBA but then, they become code and not real macros anymore."

Eu neavand MsAcces 20 16, ca sa pot sa răspund punctual...cu exemplu concret, nu pot decât sa redirecționez către link-ul următor (sursa citatului de mai sus ). Zic eu ca e destul de clar și lămuritor .
Events Macros

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: Save record

Mesaj de Tzica » Lun Oct 10, 2016 9:18 am

Daca e pe server, poate e de ajutor si o splituire a bazei de date in front end si back end. :
SplitAccesDataBase
Si neaparat, despre "mentenanta" :
BackupDataBase

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Access 2016”