inghetare celula

Ce este nou in Microsoft Excel 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2016
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
axel
Mesaje: 59
Membru din: Dum Iul 28, 2019 8:25 am

inghetare celula

Mesaj de axel » Mar Dec 26, 2023 11:07 pm

Buna seara,
exista posibilitatea obtinerii unui cod VBA care sa blocheze rescrierea unei celule dupa ce a fost completata?
In tabelul atasat, am reusit ca data si ora sa ramana blocate. Textul din celula E2 este o lista derulanta, iar coloana E va fi completata cand celulele din coloana B vor fi completate. Insa odata scrise celulele din E , chiar daca textul din E2 se va schimba, ce este scris pana acum sa ramana nemodificat.
Am simulat in E3:E7, cu referinta "client 1" din E2, iar daca E2 se va modifica in "client 2", informatia din E3:E7 sa ramana nemodificata, adica "client 1". Este mult text, insa sper sa ma fi facut inteles in ceea am nevoie.
Multumesc pentru ajutor!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Indigo-ONE
Mesaje: 437
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: inghetare celula

Mesaj de Indigo-ONE » Mie Dec 27, 2023 10:33 pm

Salut,
exista posibilitatea obtinerii unui cod VBA care sa blocheze rescrierea unei celule dupa ce a fost completata?
Da
Textul din celula E2 este o lista derulanta, iar coloana E va fi completata cand celulele din coloana B vor fi completate.
Cum va fi completata coloana E? Formule? cod VBA?
Insa odata scrise celulele din E , chiar daca textul din E2 se va schimba, ce este scris pana acum sa ramana nemodificat.
Nu inteleg care celula doresti sa fie inghetata?
Explicatii clare doresc.
Cand scriu in celula "XX" sau in celulele "YY" si "ZZ" doresc ca celula/celulele "TT", sa fie inghetata/e.

Nu uita ca pentru asta trebuie sa pui parola.


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

axel
Mesaje: 59
Membru din: Dum Iul 28, 2019 8:25 am

Re: inghetare celula

Mesaj de axel » Joi Dec 28, 2023 5:40 am

Doresc o formula ca atunci cand B8<>0, E8=E2
B9<>0, E9=E2 etc.
Mentionez ca E2 va fi o lista derulanta cu numele angajatilor, care la inceput de tura isi selecteaza numele.
Spre ex astazi intra in tura Popescu. In E2 Popescu isi va selecta numele. E2=Popescu.Va completa B10:B20. Deci E10:E20=Popescu
Maine intra la servciu Ionescu. In E2 va selecta din lista derulanta Ionescu. Va completa in B21:B25, atunci E21:E25=Ionescu, insa sa ramana nemodificat B10:B20=Popescu.
Ca si concluzie: cand in B10 se completeaza, E10=E2 si blocheaza E10. Cand modific E2 si scriu in B11, E10 sa ramana nemodificat.
Toate acestea le am sub forma de cod VBA, insa pe OneDrive, Web nu imi ia codul.Este oarecum mai saracacios in comparatie cu Office 365 si limiteaza VBA, asa ca am recurs la formula sa returneze E2 in E, cand in B este completat. Doar ca formula la modificarea E2, modifica toata coloana, desi odata ce e completat E sa nu mai poata fi modificat.
Cand am atasat tabelul pe forum, am vazut ca macrocomenzile sunt dezactivate.
Acesta este codul VBA care dealtfel este ok, insa pe Ondrive Web nu functioneaza si sunt nevoit sa recurg la formula.
Multumesc!

Private Sub worksheet_Change(ByVal Target As Range)
If Target.Column = 2 Then
Range("C" & Target.Row) = Date
Range("D" & Target.Row) = Time
Range("E" & Target.Row) = Range("E2")
End If
End Sub
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Indigo-ONE
Mesaje: 437
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: inghetare celula

Mesaj de Indigo-ONE » Joi Dec 28, 2023 1:23 pm

Salut,

Am vazut ca ai primit raspuns, pe alt forum, si te-ai declarat multumit.


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

axel
Mesaje: 59
Membru din: Dum Iul 28, 2019 8:25 am

Re: inghetare celula

Mesaj de axel » Joi Dec 28, 2023 4:11 pm

Pe acel forum raspunsurile vin surprinzator de rapid. Cum aveam nevoie urgenta de o solutie, nu puteam astepta aici primirea unui raspuns
Plus de aceasta imi testez si cunostintele de lb engleza.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2016”