Centralizare date concurs

Ce este nou in Microsoft Excel 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2016
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
RoxanaHobinc
Mesaje: 1
Membru din: Lun Dec 04, 2023 11:17 am

Centralizare date concurs

Mesaj de RoxanaHobinc » Lun Dec 04, 2023 11:26 am

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie, daca puteti.

Am facut un concurs in reteaua de magazine cu urmatorul mecanism:
la cumparaturi de minim 30 ron care contin si articolul X, clientul primeste un premiu
la cumparaturi de minim 40 ron care contin si articolul X, clientul primeste un premiu
la cumparaturi de minim 50 ron care contin si articolul X, clientul primeste un premiu

Acum vreau sa aflu urmatoarele:
nr bonuri >30 ron care contin si articolul X
nr bonuri >40 ron care contin si articolul X
nr bonuri >50 ron care contin si articolul X

Am urmatoarele informatii: nume magazin, numar bon, valoare bon, denumire articole pe bon.

Multumesc frumos.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4197
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Centralizare date concurs

Mesaj de IPP » Lun Dec 04, 2023 5:19 pm

Buna ziua

O varianta de prelucrare:
-pe o coloana alaturata puneti o formula de tip IF pentru a va returna informatii de genul "bon valoric >30 lei si <40", "bon valoric 40-50 lei", "bon valoric >50 lei"
-apoi faceti o filtrare dupa prima categorie in coloana calculata iar in coloana cu denumirea bonului o filtrare de tip contain .... numele produsului dorit si vedeti rezultatul la fata locului in status bar; Notati in alta parte rezultatul, anulati filtrarile.
Faceti urmatoarele 2 filtrari dupa modelul de mai sus

Daca e vorba de mai multe produse atunci puteti sa folositi in loc de filtrari formule de tip countifs.

Probabil explicatiile si varianta propusa de mine ar avea mai mult sens pe un fisier exemplu. Nu ati pus la dispozitie asa ceva (chiar daca informatia era putina si mai ales neconfidentiala), asta este.

Altfel, sectiunea de Tips... nu este pentru intrebari. Nestiind ce versiune de Excel folositi am mutat subiectul la sectiunea 2016 dar se poate muta daca e cazul

IP

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2016”