cum obtin un centralizator cu name range dinamic

Ce este nou in Microsoft Excel 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2016
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
DanielVitan
Mesaje: 4
Membru din: Lun Dec 13, 2021 11:14 am
Localitate: Hateg

cum obtin un centralizator cu name range dinamic

Mesaj de DanielVitan » Joi Mar 30, 2023 2:41 pm

Buna ziua,

Doresc sa obtin un centralizator cu totalurile dintr-un tabel ce cuprinde urmatoarele campuri:
Denumire lucrare/ COMANDA/luna/an/intrari/iesiri/Luna iesire/An iesire/sold/suma facturata

Am anexat un fiiser ce contine informatiile necesare. Doresc sa se actualizeze centralizatorul atunci cand apare o inregistrare noua in tabelul de date.

Multumesc frumos.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Indigo-ONE
Mesaje: 437
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: cum obtin un centralizator cu name range dinamic

Mesaj de Indigo-ONE » Joi Mar 30, 2023 9:07 pm

Salut,

Nu inteleg de ce ai postat de 2 ori aceeasi problema?
Pune - manual - fara formule, sumele si explica din ce celule iei datele si de ce?
Din cate imi dau seama ar trebui folosita functia SUMIF sau SUMIFS.
Incearca....

In centralizator ai TEXT - LUNA 1 /2023 care poate face formulele mai stufoase...


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

DanielVitan
Mesaje: 4
Membru din: Lun Dec 13, 2021 11:14 am
Localitate: Hateg

Re: cum obtin un centralizator cu name range dinamic

Mesaj de DanielVitan » Vin Mar 31, 2023 7:14 am

Buna,

Am postat de doua ori deoarece prima postare nu a fost vizibila imediat si am crezut ca nu era transmisa pentru a fi postata. Scuze.
Cu privire la tabel, aveam nevoie de lamuriri deoarece tabelul sursa se actualizeaza periodic si as dori ca centralizatorul sa fie actualizat pe masura ce se actualizeaza tabelul. Am incercat cu SUMIF, insa rezultatele obtinute nu sunt corecte. Spre exemplu pentru intrarile din luna 1 am urmatoarele conditii:
an intrare >"2022"
luna intrare ="1"
centralizatorl trebuie sa contina coloana "intrari" din tabelul sursa
iar pentru iesirile din luna 1 conditiile sunt:
an iesire=>"2022"
luna iesire="1"
centralizatorl trebuie sa contina coloana "iesiri" din tabelul sursa
Multumesc!

Indigo-ONE
Mesaje: 437
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: cum obtin un centralizator cu name range dinamic

Mesaj de Indigo-ONE » Vin Mar 31, 2023 8:13 am

Iti e greu sa scrii cateva valori in acel centralizator?
Nu mi-ai raspuns in legatura cu prima coloana din centralizator. Acolo este doar text iar pentru o prelucrare ulterioara nu va fi eficient.
Se poate trece peste (adica in prima coloana sa fie o DATA reala, care poate fi formatata cum dorest) dar daca vei insera/sterge randuri deasupra tabelului atunci calculele vor fi eronate.

In M5 si apoi "trasa" in jos formula:

=SUMPRODUCT((Table13[luna]=ROW($M5)-4)*(Table13[an]=2023),Table13[intrari])
iar pentru iesiri schimbi doar coloana cu luna si anul.


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

DanielVitan
Mesaje: 4
Membru din: Lun Dec 13, 2021 11:14 am
Localitate: Hateg

Re: cum obtin un centralizator cu name range dinamic

Mesaj de DanielVitan » Vin Mar 31, 2023 11:15 am

Multumesc.
Am completat formula si functioneaza. Pentru prima coloana formatul este de tip text deoarece denumirea lucrarii este mult mai mare decat cea trecuta in coloana din tabelul anexat(ex. Lucrari de reparatii de tip.... la echip...confor contract.....).

Indigo-ONE
Mesaje: 437
Membru din: Mar Dec 11, 2018 8:54 pm

Re: cum obtin un centralizator cu name range dinamic

Mesaj de Indigo-ONE » Vin Mar 31, 2023 1:04 pm

Eu ma refeream la prima coloana din CENTRALIZATOR, unde ai "LUNA 1 /2023" care este un TEXT nu o data calendaristica.
Daca ai pune 01/01/2023 ca data reala (adica numarul 44927) atunci formula ar putea fi legata de acea data.
Daca stergi/suprascrii celule in prima coloana a CENTRALIZATORULUI vei vedea, ca rezultatul formulei nu se modifica, nefiind legata de "LUNA 1 /2023" sau LUNA 2 /2023" sau LUNA 3....., asadar acolo poti scrie orice.


"I fear the day that technology will surpass our human interaction. The world will have a generation of idiots."
Albert Einstein

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2016”