Inchidere Excel fara avertisment la rularea macro

Ce este nou in Microsoft Excel 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2016
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Inchidere Excel fara avertisment la rularea macro

Mesaj de IPP » Lun Noi 26, 2018 12:11 pm

Buna ziua

Am facute niste fisiere (in Excel 2007) ce contin niste macro, nimic spectaculos (deschidere alt fisier/refresh la o conexiune de date, copiere informatie, inchidere fisier sursa, continuarea prelucrarii in fisierul destinatie), si care au functionat fara probleme luni de zile sau in unele situatii peste 2 ani.
Majoritatea celor care le folosesc au trecut la Excel 2016 (politica firmei) si, in prima faza/primele teste nu am observat nimic deosebit. Dupa ce s-a trecut si la Windows 10 (toate cu licenta, sa nu fie discutii), poate fi o simpla coincidenta, a inceput sa apara urmatoarea situatie: in momentul in care se vrea rularea unui macro (cam la cateva secunde dupa ce s-a apasat butonul respectiv, Excel pur si simplu se inchide cu totul, fara nici un fel de avertisment sau eroare afisata utilizatorului. Situatia e cu atat mai frustranta cu cat acest lucru pare a se intampla absolut aleator, fisierele implicate fiind aceleasi: adica zile cand nu se intampla nimic si zi in care 5 incercari consecutive de rulat macro se termina cu tot atatea inchideri ale aplicatiei. Imi scapa total logica dupa care, in Excel 2016 un fisier e repede considerat ca "trusted document" (deci nu mai ai control asupra enable macro si data connection, am deschis un subiect separat pe aceasta tema) dar asta nu impiedica sistemul sa il inchida direct si absolut aleatoriu.

Din ceea ce am citit pana acum, unii spun ca ar fi o problema data de antivirus (dar acel antivirus a existat si inainte cand toata lumea avea doar Excel 2007 si nu s-a intamplat nimic) sau de ceva "noutate" de la Microsoft (dar era vorba de office 360 totusi) care, in incercarea de a stopa malware venit prin macrouri nu prea mai sta la discutii si inchide cu totul aplicatia daca i se pare ceva suspect. Singura sugestie gasita (dar cu care nu sunt eu de acord sa o implementez este sa se permita rularea fara restrictii a macro).

Deocamdata cel putin nu am constatat probleme decat la rularea de macro care au legatura fie cu o accesare de date externe (via data connection) fie cu accesarea altui fisier. Si inca o precizare: daca pana acum fenomentul l-am constatat exclusiv la "combinatia" Windows 10 + Excel 2016", de cca. 2 saptamani a aparut si la "combinatia" Windows 8.1 + Excel 2007.

Daca a mai experimentat cineva asa ceva si are niste sugestii/solutii.... .

Multumesc
IP

PS. in Event viewer din Windows 8.1 am gasit doar mentiunea: "ID: 1, Application Name: Microsoft Office Excel, Application Version: 12.0.6787.5000, Microsoft Office Version: 12.0.6612.1000. This session was terminated unexpectedly." Multumesc, acest lucru l-am constatat si singur.

In log de la antivirus nu am gasit absolut nimic

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Inchidere Excel fara avertisment la rularea macro

Mesaj de Dr.Windows » Mar Mar 26, 2019 9:53 am

Chiar daca mesajul meu poate vine prea tarziu, dar as incerca sa capturez eventualele erori cu "ON ERROR" si poate reusesc sa "prind" acea exceptie care face Excelul sa crape, pentru ca este probabil sa apara o eroare pe care nu o poate gestiona corect si atunci inchide aplicatia.
Iar antivirusul l-as dezactiva pentru o perioada, sau macar as pune o exceptie pentru locatiile in care se afla acele fisiere Excel. Mi s-a intamplat de multe ori ca antivirusul sa aibe reactii neasteptate in anumite situatii.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Inchidere Excel fara avertisment la rularea macro

Mesaj de IPP » Lun Apr 01, 2019 4:02 pm

Cel putin pana acum, in proiectele mele, o eroare insemna ca rularea macro se oprea, aparea un mesaj de eroare (de exemplu lipsa fisier sursa), se deschidea editorul macro avand selectata linia de cod ce nu putea fi executata. Si de acolo faceam eu verificarile ce se impuneau.
Din moment ce nu apare nicaieri o astfel de manifestare, cum as putea sa capturez acele eventuale erori, semnificatia lor, daca Excel nu spune nimic, daca Windows nu spune nimic relevant? Adica in ce fel poate fi facut ca ele sa fie inregistrate undeva din moment ce Excelul se inchide automat si total ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic?

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Inchidere Excel fara avertisment la rularea macro

Mesaj de Dr.Windows » Lun Apr 01, 2019 4:30 pm

Hmmm... dificil in cazul asta de "interceptat" eroarea.
O alta sugestie ar fi un sistem de "logging" intr-un fisier TXT sau oricum ceva "extern" in care sa pui niste informatii ca sa stii in ce punct/pas se afla cand nu a mai logat nimic si poate asa te poti apropia de secventa care ar putea sa genereze eroarea.
Pe masura ce poti identifica in ce punct crapa, poti adauga elemente suplimentare in fisierul "log" care sa te mai ajute.

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2016”