adunare intr-o singura formula a unor celule (caracter si numar) prin eliminare caracter

Ce este nou in Microsoft Excel 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2016
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
sardariu
Mesaje: 3
Membru din: Joi Oct 11, 2018 1:42 pm

Re: adunare intr-o singura formula a unor celule (caracter si numar) prin eliminare caracter

Mesaj de sardariu » Lun Oct 15, 2018 8:06 am

Revin cu cateva specificatii, este vorba despre un pontaj ... zile de la 1 la 31, ideea este ca am o notatie folosita de exemplu D7, ceea ce inseamna deplasare 7 ore. Toate acestea trebuie adunate intr-o singura formula pt ca mai am si alte situatii rezolvate pana acum.

Indigo-99
Mesaje: 60
Membru din: Dum Sep 02, 2018 8:21 am

Re: adunare intr-o singura formula a unor celule (caracter si numar) prin eliminare caracter

Mesaj de Indigo-99 » Lun Oct 15, 2018 9:15 am

Vad ca esti scump la vorba... :lol:

Ca este un pontaj ne-am dat seama dar de ce nu atasezi un fisier cu date FICTIVE ca sa putem vedea cu ce fel de date lucram.
Acum spui ca mai exista in celule si D7 pe langa N1..N12 este foarte important. Creem o formula si constatam ca nu functioneaza din cauza ca mai este si un D3 sau LP8 sau...

Trebuie sa intelegi ca nu putem veni cu o solutie daca nu ne dai toate datele.
Citeste cu atentie si raspunde la intrebari sau posteaza un fisier cu destule date sa putem vedea si intelege cu ce fel de date lucram.
"I don’t pretend we have all the answers. But the questions are certainly worth thinking about."
Sir Arthur C. Clarke

Scrie răspuns

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2016”