Data si ora curenta statica excel-onedrive

Ce este nou in Microsoft Excel 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2016
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
83tzutzu
Mesaje: 19
Membru din: Mar Mai 07, 2013 12:01 pm

Data si ora curenta statica excel-onedrive

Mesaj de 83tzutzu » Mar Feb 20, 2018 12:04 am

Buna ziua tuturor.
Am si eu nevoie de ajutorul vostru, si anume folosesc excel varianta onedrive, deoarece colaborez concomitent mult cu colegii pe acelas formular, si as dorii sa se introduc data si ora statica (sa ramana neschimbata) in mod automat in celula A1 atunci cand in celula B1 a fost sris ceva (orice).
Astept sugestiile voastre care sa fie valabile si pentru excel-onedrive, pentru ca ce am gasit pana acum mergeau doar pentru excel "offline".
Va mutumescc frumos!

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Data si ora curenta statica excel-onedrive

Mesaj de TudyBTH » Mar Feb 27, 2018 11:08 pm

Buna,

Personal nu cunosc nici o metoda (Excel) care sa introduca automat data intr-o celula, ca si constanta, adica "statica".
Presupun ca metodele gasite de dv pentru versiunea desktop ("offline") folosesc macro (VBA), deci clar nu le puteti aplica la versiunea online.

Daca cautati o metoda mai comoda de introducerea datei curente (insa manual, nu automat) o puteti face prin selectarea ei dinttr-o lista Data Validation.
Chiar daca versiunea online a Excelului nu va permite sa creati o lista DV online, daca o creati in versiunea desktop si apoi salvati fisierul in OneDrive, DV-ul este recunoscut si in versiunea online.
Eventual puteti conditiona (tot prin DV) introducerea oricarei valori in coloana B de completarea coloanei A.
Aveti un exemplu in atasament. Salvati-l in OneDrive si deschideti-l in versiunea online.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

83tzutzu
Mesaje: 19
Membru din: Mar Mai 07, 2013 12:01 pm

Re: Data si ora curenta statica excel-onedrive

Mesaj de 83tzutzu » Vin Mar 02, 2018 1:57 pm

Multumesc pentru ideia cu DV, este oarecum bine si asa.
O zi frumoasa.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2016”