Dimensionare celule

Ce este nou in Microsoft Excel 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2016
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
Bianca Maria
Mesaje: 4
Membru din: Lun Sep 18, 2017 9:12 am

Dimensionare celule

Mesaj de Bianca Maria » Lun Feb 19, 2018 9:50 am

Buna ziua!

Am realizat intr-un sheet un sablon si un tabel cu niste date. Urmatoarele sheet-uri sunt create automat, folosind codurile vba, completand acel sablon cu diverse date din tabel. Problema mea este ca sablonul are dimensiunea celulelor diferita fata de cea standard (unele sunt mai inguste, altele mai late). In sheet-urile create automat nu se pastreaza dimensiunile din sablonul si trebuie de fiecare data sa le redimensionez manual. Cum pot rezolva aceasta problema?

Multumesc!

H2SO4
Mesaje: 135
Membru din: Mar Apr 19, 2016 12:50 pm

Re: Dimensionare celule

Mesaj de H2SO4 » Lun Feb 19, 2018 3:28 pm

Buna ziua!

Codul VBA copiază acel șablon in celelalte foi si nu îl copiază ca cel din foaia copiata? copiază cu tot cu formatare..
sau șablonul de unde se copiază datele are mereu alte dimensiuni? daca da atunci copiază cu tot cu formatare in celelalte foi DUPA ce ai terminat datele de introdus in șablon.
Sunt prea multe presupuneri ca sa primești un răspuns concret si bun, din prima.
“Tell me and I forget, teach me and I may remember, involve me and I learn.”

Bianca Maria
Mesaje: 4
Membru din: Lun Sep 18, 2017 9:12 am

Re: Dimensionare celule

Mesaj de Bianca Maria » Mie Feb 21, 2018 12:43 pm

Buna ziua!

Sablonul este copiat in celelalte sheet-uri aproape...identic (se pastreaza atat culoarea textului din sablon, formatul etc. + culoarea celulelor), dar nu se pastreaza si dimensiunea celulelor. Dimensiunile celulelor dn sablon nu sunt identice intre ele, le-am redimensionat pentru ca ma ajuta la listare. Ideea este ca dimensiunile celulelor din sheet-urile create automat sunt cele standard, nu se pastreaza redimensionarea facuta in sablon.
Am atasat 2 imagini pentru exemplificare.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

H2SO4
Mesaje: 135
Membru din: Mar Apr 19, 2016 12:50 pm

Re: Dimensionare celule

Mesaj de H2SO4 » Mie Feb 21, 2018 3:39 pm

Si cum am putea sa va ajutam?? daca nu vedem si codul VBA.
Verificati in cod daca copierea se face cu formatare.
Nu putem sa stam si sa presupunem ce ar fi.
Ca sa va ajutam trebuie sa furnizati mai multe detalii...
“Tell me and I forget, teach me and I may remember, involve me and I learn.”

Bianca Maria
Mesaje: 4
Membru din: Lun Sep 18, 2017 9:12 am

Re: Dimensionare celule

Mesaj de Bianca Maria » Joi Feb 22, 2018 11:19 am

VBA:

Sub Button3_Click()
Const FirstSht As String = "Registru"
Dim r As Long, t As Long
r = Sheets(FirstSht).Cells(Rows.Count, "A").End(xlUp).Row
t = 2
For Each rr In Sheets(FirstSht).Range("A200:A" & r).SpecialCells(xlCellTypeVisible)
Sheets("Registru").Range("A200").EntireRow.Copy Destination:=Sheets(t).Range("A200")
Sheets("Registru").Range("A201").EntireRow.Copy Destination:=Sheets(t).Range("A201")
Sheets("Registru").Range("A202").EntireRow.Copy Destination:=Sheets(t).Range("A202")
Sheets("Registru").Range("A203").EntireRow.Copy Destination:=Sheets(t).Range("A203")
Sheets("Registru").Range("A204").EntireRow.Copy Destination:=Sheets(t).Range("A204")
Sheets("Registru").Range("A205").EntireRow.Copy Destination:=Sheets(t).Range("A205")
Sheets("Registru").Range("A206").EntireRow.Copy Destination:=Sheets(t).Range("A206")
Sheets("Registru").Range("A207").EntireRow.Copy Destination:=Sheets(t).Range("A207")
Sheets("Registru").Range("A208").EntireRow.Copy Destination:=Sheets(t).Range("A208")
Sheets("Registru").Range("A209").EntireRow.Copy Destination:=Sheets(t).Range("A209")
Sheets("Registru").Range("A210").EntireRow.Copy Destination:=Sheets(t).Range("A210")
Sheets("Registru").Range("A211").EntireRow.Copy Destination:=Sheets(t).Range("A211")
Sheets("Registru").Range("A212").EntireRow.Copy Destination:=Sheets(t).Range("A212")
Sheets("Registru").Range("A213").EntireRow.Copy Destination:=Sheets(t).Range("A213")
Sheets("Registru").Range("A214").EntireRow.Copy Destination:=Sheets(t).Range("A214")
Sheets("Registru").Range("A215").EntireRow.Copy Destination:=Sheets(t).Range("A215")
Sheets("Registru").Range("A216").EntireRow.Copy Destination:=Sheets(t).Range("A216")
Sheets("Registru").Range("A218").EntireRow.Copy Destination:=Sheets(t).Range("A218")
Sheets("Registru").Range("A219").EntireRow.Copy Destination:=Sheets(t).Range("A219")
Sheets("Registru").Range("A220").EntireRow.Copy Destination:=Sheets(t).Range("A220")
If t = 120 Then Exit Sub
t = t + 1
Next
End Sub


unde "Registru" reprezinta sheet-ul in care se afla sablonul + tabelul cu datele

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Dimensionare celule

Mesaj de TudyBTH » Joi Feb 22, 2018 12:17 pm

Buna,

Cu rezerva ca "nu sunt sigur daca am inteles exact ceea ce faceti acolo", o solutie ar fi sa pastrati in foaia "Registru" doar sablonul iar datele (folosite la completarea sablonului din cate inteleg) sa le mutati intr-o foaie separata.
In acest fel puteti copia mult mai simplu intreaga foaie, cu toate formatarile printr-o singura comanda:

Cod: Selectaţi tot

ThisWorkbook.Sheets(numeSablon).Copy Before:=ThisWorkbook.Sheets(numeSablon)
unde numeSablon este numele foii in care aveti sablonul (Registru).

Depinde insa de modul in care completati acel sablon (manual sau prin formule), pentru ca in acest mod continul celulelor va fi copiat si cu eventualele formule.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

H2SO4
Mesaje: 135
Membru din: Mar Apr 19, 2016 12:50 pm

Re: Dimensionare celule

Mesaj de H2SO4 » Joi Feb 22, 2018 5:50 pm

Din cate inteleg din codul tau, vrei sa copiezi PRIMELE 120 de randuri vizibile, dintr-o zona filtrata.
Asta vrei sa faci? sau codul nu e scris bine?
“Tell me and I forget, teach me and I may remember, involve me and I learn.”

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2016”