Modificare Formula

Ce este nou in Microsoft Excel 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2016
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
Osu
Mesaje: 58
Membru din: Vin Aug 29, 2014 10:31 am
Localitate: Pucioasa

Modificare Formula

Mesaj de Osu » Joi Feb 08, 2018 11:26 am

Buna ziua, va rog frumos dacă ma poate ajuta cineva sa i-mi modifice doua formule în fișierul atașat care este un pontaj. Prima este în foaia "S1" celula "AR7" și care calculează timpul lucrat (orele) într-o luna peste timpul normal de lucru (zilele lucrătoare ale unei luni) și as dori dacă se poate modifica sa facă același lucru dar la săptămână și nu la luna cum face acum. A doua este în aceeași foaie în celula "AK7" și care calculează timpul normal de lucru al unei săptămâni (luni-vineri, sau la începutul lunii, de la data de 1 a lunii pana la ziua de vineri a aceeași săptămâni) și as dori ca în momentul în care apar următoarele litere în intervalul de luni-vineri (timpul normal de lucru) sa scadă din totalul de ore următoarele:
R - 16 ore
r - 8 ore
CO - 8 ore
CM - 8 ore
M - 8 ore

*Multumesc !
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Nills
Mesaje: 211
Membru din: Sâm Ian 23, 2016 11:24 am

Re: Modificare Formula

Mesaj de Nills » Vin Feb 09, 2018 11:54 pm

Salut,

Foaia S1 (adica saptamana 1) este practic pontajul lunar in care ai ascuns celelalte saptamani.
Nu ar fi foarte dificil sa modificam anumite formule (si ma refer aici daca S1 ar fi exact saptamana 1) dar cu acele coloane ascunse, formulele se vor complica - probabil formule matriceale - si in felul acesta fisierul se va "misca" foarte greu.
Daca tii neaparat ca pontajul sa fie pe saptamani atunci fiecare foaie sa contina datele strict a acelei saptamani si apoi se pot uni, cu cod VBA sau fara, ca sa ai pontaj lunar.
I don't care what you think of me! Unless you think I'm awesome – in which case, you're right! Carry on :D

Osu
Mesaje: 58
Membru din: Vin Aug 29, 2014 10:31 am
Localitate: Pucioasa

Re: Modificare Formula

Mesaj de Osu » Sâm Feb 10, 2018 12:02 am

Salut, multumesc pentru raspuns, si da pontajul trebuie facut pe fiecare saptamana in parte si pe urma centralizat in cel lunar(adunate toate datele din cele săptămânale S1,S2, S3, S4, S5) cum se poate observa. Chestia ca eu introduc prezenta in centralizator si de acolo apar si in cele saptamanale. Daca ai o idee buna te rog sa ma ajuti daca poti. Multumesc !

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2016”