aş vrea şi eu un mic ajutor

Ce este nou in Microsoft Excel 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2016
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
EVELİNA
Mesaje: 1
Membru din: Mar Dec 19, 2017 10:09 am

aş vrea şi eu un mic ajutor

Mesaj de EVELİNA » Mar Dec 19, 2017 10:22 am

buna ziua sunt incepator in excel am si eu o problema: aş dori ca in pagina a doua sa imi afişeze toate persoane care au facut achitarea cu cardul spre exemplu "garanti". aş prefera sa nu folosesc metoda cu fıltru.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: aş vrea şi eu un mic ajutor

Mesaj de TudyBTH » Mar Dec 19, 2017 10:57 am

Buna,
puteti folosi un pivot (exemplu in atasament).
O solutie concreta insa implica cunoasterea tuturor datelor problemei.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

IPP
Moderator
Moderator
Mesaje: 4196
Membru din: Mie Iul 29, 2009 7:26 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: aş vrea şi eu un mic ajutor

Mesaj de IPP » Mar Dec 19, 2017 11:11 am

Buna ziua

@EVELİNA

Fara alte detalii, din punctul meu de vedere, pentru structura existenta in fisierul dvs., filtrarea as considera-o cea mai la indemana si buna solutie, urmata eventual de copy-paste in alta foaie.

Fara o coloana suplimentara care sa creeze un identificator unic Nume, Prenume (desi inclusiv aici pot sa existe persoane diferite dar sa aiba acelasi nume), folosirea pivot table ori ofera o vizualizare nu prea prietenoasa (grupare dupa nume/prenume, in functie de modalitatea in care s-a facut pivotul) fie poate sa ofere o informatie eronata (de ex., daca se trece si valoarea, va aduna dupa acelasi nume chiar daca e purtat de persoane diferite).

Poate exista o varianta de extragere informatie cu ajutor formule dar eu unul nu o consider nici pe departe o solutie pentru incepatori. Si e mare consumatoare de resurse

Si mai ramane varianta de extrage informatie cu ajutor macro. Dar si aceasta varianta s-ar putea sa nu fie la indemana pentru un incepator

IP

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2016”