Impartire suma in functie de timpul zilei cu name manager

Ce este nou in Microsoft Excel 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2016
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
ci3
Mesaje: 156
Membru din: Dum Apr 25, 2010 4:17 pm

Impartire suma in functie de timpul zilei cu name manager

Mesaj de ci3 » Vin Aug 25, 2017 2:18 pm

Salut,
Am o lista cu persoane (cu name manager) la care trebuie sa aloc sumele din ziua respectiva in functie de timpul cand lucreaza. Astfel. daca este ziua, suma se imparte la toti cei din lista, daca este noaptea, suma se imparte doar persoanelor trecute in tabel. Ce formula as putea sa utilizez pentru a ajunge la rezultat?
Am atasat si un exemplu.
Multumesc pentru ajutor.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Impartire suma in functie de timpul zilei cu name manage

Mesaj de TudyBTH » Vin Aug 25, 2017 3:41 pm

Buna,
Cred ca ar fi nevoie de explicatii suplimentare. Poate daca ati completa dv manual valorile pe care ar trebui sa le intoarca formulele (banuiesc ca in coloana 'Total') ar ajuta putin.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

ci3
Mesaje: 156
Membru din: Dum Apr 25, 2010 4:17 pm

Re: Impartire suma in functie de timpul zilei cu name manage

Mesaj de ci3 » Dum Aug 27, 2017 9:06 pm

Multumesc. Cred ca am fost putin confuz in explicatii in sensul ca acea coloana cu totalul nu ar fi foarte relevanta. Mai relevant ar fi un raport in care fiecarei persoanei sa i se faca totalul cu sumele cuvenite din zi si noapte. Astfel daca a existat o activitate ziua in valoare de 5 lei, acei 5 lei se impart fiecarei persoane din sheetul Liste. Daca a exista o activitate noaptea cei 10 lei se impart doar persoanelor trecute in tabelul din sheetul Date. Sigur ca ar mai trebui si o coloana cu data cand are loc activitatea dar am considerat-o irelevanta pentru exemplul acesta.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Impartire suma in functie de timpul zilei cu name manage

Mesaj de TudyBTH » Lun Aug 28, 2017 3:19 am

Ati descris modul de calcul dar solutiile posibile difera si in functie de ceea ce doriti sa obtineti.
Daca va intereseaza sumele corespunzatoare fiecarei persoane pe o anumita zi, puteti folosi o formula de forma:

Cod: Selectaţi tot

=SUMIFS(Table2[Suma],Table2[Data],Liste!$B$1,Table2[Schimb],"zi")/ROWS(Persoane)+IFERROR(SUMIFS(Table2[Suma],Table2[Data],Liste!$B$1,Table2[Schimb],"noapte")*COUNTIFS(Table2[Data],Liste!$B$1,Table2[Nume],[@Nume])/SUMPRODUCT(COUNTIF(Liste!$B$1,Table2[Data])*COUNTIF(LNume,Table2[Nume])),0)
argumentele corespund formatului din fisierul atasat.

Tot prin formule se pot aduce rezultatele daca doriti sumele zilnice corespunzatoare unei persoane pe un interval detimp relativ redus (ex. ultimele n zile, saptamana sau luna in curs, etc) sau dac doriti totalurile fiecarei persoane pe un anumit interval. Solutia este aplicabila in cazul in care tabelul cu activitati are dimensiuni rezonabile (sute sau max cateva mii de linii)

Daca insa volumul de date creste in timp (adunati datele in acelasi tabel pe un interval de timp mai mare) se impune crearea unui data model si obtinerea rezultatelor prin Query si Pivot Table sau folosirea VBA.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

ci3
Mesaje: 156
Membru din: Dum Apr 25, 2010 4:17 pm

Re: Impartire suma in functie de timpul zilei cu name manage

Mesaj de ci3 » Lun Aug 28, 2017 10:02 am

Am sa ma joc cu formula ca sa vad cum o integrez. Da, ma intereseaza sa am rezultatele intr-un pivot table. De fapt, aici m-am blocat. Nu am reusit sub nici o forma sa fac un pivot table direct din tabelul cu date. O modificare pe care am vazut-o in noul model de tabel este faptul ca fiecare persoana are un nou rand pentru o activitate facuta noaptea. Din pacate nu ma ajuta deoarece se creeaza dubluri la activitati. Ar trebui la fiecare linie de activitate sa fie coloana separata pentru persoanele care au participat la ea iar suma sa se imparte la persoanele respective. La activitatea de Zi ramane la fel: nu este necesara trecerea numelor deoarece suma se imparte la toate persoanele.

P.S.> la Timp vad ca a aparut o eroare.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

TudyBTH
Moderator
Moderator
Mesaje: 993
Membru din: Joi Feb 11, 2016 2:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Impartire suma in functie de timpul zilei cu name manage

Mesaj de TudyBTH » Lun Aug 28, 2017 11:40 am

In primul rand trebuie sa va spun ca nu puteti obtine rezultatele printr-un singur Pivot Table (cel putin nu in formatul pe care l-ati ales pentru inregistrarea datelor).
TudyBTH scrie:se impune crearea unui data model si obtinerea rezultatelor prin Query si Pivot Table
. Pentru obtinerea valorilor finale este nevoie de mai multe valori intermediare si pentru fiecare se va folosi un pivot sau un query separat care la final vor fi folosite intr-un alt query sau pivot.
Din pacate, fisierul pe care l-ati atasat ca exemplu (impreuna cu explicatiile date) nu contine toate datele necesare pentru a putea deduce exact situatia reala si din acest motiv nu va pot construi un astfel de sistem.

Eu va sugerez sa descrieti cat mai exact situatia reala in care se defasoara evenimentele si sa 'desenati' pe o foaie Excel ceea ce doriti sa obtineti.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.

ci3
Mesaje: 156
Membru din: Dum Apr 25, 2010 4:17 pm

Re: Impartire suma in functie de timpul zilei cu name manage

Mesaj de ci3 » Mie Aug 30, 2017 9:18 am

Din pacate formatul de introducere a datelor nu il pot schimba. Este un fisier cu multe date. Am incercat sa descriu cat mai exact situatia dar se pare ca nu am reusit. Am sa reformulez intr-un excel. Sa vedem ce iese. Revin imediat ce am fisierul. Multumesc pentru ajutor.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2016”