Tabel lucrari impartite in mod egal

Ce este nou in Microsoft Excel 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2016
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc
Închis
aspen
Mesaje: 1
Membru din: Mie Sep 20, 2017 9:12 am

Tabel lucrari impartite in mod egal

Mesaj de aspen » Vin Mai 18, 2018 12:37 pm

Buna ziua
Am următoarea problema:
- suntem srl in care sunt 2 tehnicieni și 4 pictori
- tehnicieni fac structura lucrării iar după ce ei termina intra in acțiune pictori
- fiecare fac o lucrare
tehnician + pictor = lucrare
Problema mea este legata de cum sa impart lucrările in funcție de lucrare asa incit toți sa aibă același număr de lucrări
EXEMPLU
Tehnician 1 face o cutie de 4/4 apoi pictor 1 finalizeza;
Tehnician 2 face cutie 3/4 pictor 2 face desenul

In esență lucrările se impart in funcție de tip si număr, Mai întâi intre tehnicieni si apoi intre pictori.
Aveți idee ce formule se pot folosi?
Am încercat sa le însumez cu countifs si apoi sa le impart in funcție de rezultat la fiecare dar iese o referința circulara si nu funtioneaza.
Multumesc

Tzica
Mesaje: 639
Membru din: Sâm Aug 11, 2012 10:52 pm

Re: Tabel lucrari impartite in mod egal

Mesaj de Tzica » Vin Mai 18, 2018 5:35 pm

Pai....

1.In lipsa unui draft/ model de lucru, e cam greu de raspuns corect la: "Aveți idee ce formule se pot folosi?".Necunoscand structura, organizarea datelor e dificil de raspuns correct ( Tabele, in sheet-uri diferte etc...).In mod cert se pot folosi oricare din formulele native (sau nu ) ale excel..incepand cu cele mentionate, plus Indexx&Match, Sumproduct, Agregate...sau de ce nu, getpivotdata.
2.Putintel off topic...numarul de lucrari..nu prea e un criteriu ok..in sensul ca o lucrare poate dura mai mult...alta mai putin...in fine.Taman ce am citit un alt topic, si poate ca ar trebui sa luati in considerate si un Gant chart.

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Excel 2016”