Protect sheet de care nu ma pot folosi

Ce este nou in Microsoft Excel 2016?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Excel 2016
Calcule, Formule, Functii, Tabele pivot, Analiza datelor, etc

Protect sheet de care nu ma pot folosi

Mesajde RAMBO » Mie Sep 13, 2017 11:40 am

Buna ziua.
Fie un tabel cu 5 coloane si 300 randuri. Selectez coloanele 3.4.5 (toate randurile) si debifez in tabul protection optiunea locked, astfel celulele sunt "la liber". Protejez sheetul cu parola si bifez ca permisiuni optiunea de: sortare, folosire a autofiltrului, selectare celule neblocate, editare celule neblocate. Incerc sa folosesc sortarea de pe o coloana deblocata si zice ca nu merge, ca face farte dintr-o foaie protejata. E logic, incearca sa rearanjeze inclusiv continut blocat. Bun si atunci cum pot sa fac altfel? Exclus VBA.
Multumesc.
RAMBO

Re: Protect sheet de care nu ma pot folosi

Mesajde IPP » Mie Sep 13, 2017 11:59 am

Buna ziua

Cred ca v-ati raspuns singur de ce nu se poate face acea sortare si ma indoiesc ca se poate face altceva in conditiile date.

Eu vad ca unica solutie instruirea utilizatorilor privind unde au voie sa umble si ce sa faca. In ajutorul lor poate fi facuta o formatare astfel incat sa isi dea seama vizual imediat care e zona editabila si care nu. Inclusiv excel are un format de celula (personal nu-mi place cum arata dar nu asta este ideea) numit "Input". Daca nu e rea vointa nu vad operator care sa nu poata aplica o regula de genul:"editati doar in celulele cu fond portocaliu".

IP
IPP
Moderator
Moderator

Mesajde RAMBO » Mie Sep 13, 2017 12:32 pm

Asta e. Am incercat toate variantele de "instruire" + formatare stridenta, etc. Nu e vorba de rea vointa, e vorba de faptul ca pe biroul operatorului exista un registru mare format A3/pagina, si il sprijina deseori (accidental) pe tastatura si => o ciorba generalizata. Inseamna ca voi ramane cu varianta actuala unde operatorul nu poate face sortare (pretected sheet), si din cand in cand vin eu si fac sortarea dupa deprotejare.
RAMBO

Mesajde TudyBTH » Dum Sep 17, 2017 7:44 pm

buna,
o alta varianta ar fi sa lasati sheet-ul acela protejat doar pentru introducerea datelor si sa afisati datele filtrate in alt sheet.
in exemplul atasat, datele sunt aduse in aldoilea sheet printr-un query (deci va trebui apasat Refresh all pentru actualizarea lor)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Am invatat sa inotam in apa, ca pestii
Am invatat sa zburam in aer, ca pasarile
A ramas doar sa invatam sa traim pe Pamant, ca Oamenii.
TudyBTH
Moderator
Moderator

Mesajde Dr.Windows » Mar Sep 19, 2017 9:38 pm

Se mai poate face ceva... dar cu conditia ca celulele blocate sa nu poata fi selectate.

Adica:
1. Se deblocheaza celulele/coloanele unde se pot face modificari cu Format Cells\Protection\ se debifeaza Locked
2. Se foloseste si "Allow users to edit ranges" din acelasi grup "Protect" ca si "Protect sheet". Acolo se creeaza o noua zona care sa contina TOT tabelul care ar trebui sortat, (eventual se poate stabili o parola pentru aceasta zona dar nu este cazul pentru ca urmatoarea setare o va "anula").
Mai important este ca trebuie ca pentru acea zona sa se adauge folosind butonul "Permissions" grupul Everyone si se bifeaza optiunea "Allow" pentru campul "Edit range without a password"
Permissions_for_range.png

3. Se protejaza foaia debifand optiunea "Select locked cells" si bifand ce mai au voie sa faca, ex. "Sort", "Use Autofilter"

Acum vor putea sorta fara probleme pentru ca folosind setarile din pasul 2 se "deblocheaza" automat zona de sortat, dar daca se va permite si selectarea celulelor blocate atunci vor avea voie sa editeze... ceea ce inseamna ca toate setarile au fost in zadar... adica este utila numai daca nu se permite selectarea celulelor blocate.

Altfel... nu mai ramane decat VBA... ;)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Dr.Windows
Site Admin
Site Admin

Înapoi la Intrebari despre Excel 2016