Licentie Visual studio pe Windows 10

Ce este nou in Microsoft Windows 10?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 10
Închis
RomeoB
Mesaje: 24
Membru din: Mie Feb 29, 2012 11:15 am

Licentie Visual studio pe Windows 10

Mesaj de RomeoB » Vin Iul 21, 2017 9:47 am

Ma intereseaza o licenta Visual Studio pt a dezvolta aplicatii C#, asp.net + Reportng Services, pe Windows 10, care sa ruleze pe windows 10.

Am intrat pe price.ro

https://www.price.ro/index.php?action=q ... tails_not=

Am ales la intamplare: Sngl OLP 1 License Level C
1. Ce inseamna OLP 1 License Level C ?
2. Care e diferenta fata de Level B ?
3. Ma intereseaza o licenta nelimitata in timp, pe o statie care sa-mi permita sa distribui executabilele. E suficient OLP 1 License Level C ?

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Licentie Visual studio pe Windows 10

Mesaj de Dr.Windows » Lun Iul 24, 2017 5:01 pm

Salut!

Sa o luam in ordine...

1. Ce inseamna OLP: Inseamna Open Licence Program - pe scurt, atunci cand cumperi licente, Microsoft iti ofera sansa sa mai cumperi si altele la acelasi nivel de pret in anumite conditii.

2. Diferente de nivel B/C/etc.: Fiecare nivel inseamna un numar de puncte (fiecare aplicatie licentiata are un numar specific de puncte, sau un numar de PC-uri). Pentru mai multe detalii vezi: Microsoft Volume Licensing Programs Comparison

Parerea mea este sa te uiti la ce stie sa faca fiecare versiune de Visual Studio: https://www.visualstudio.com/vs/compare/ si in 90% din cazuri poti sa folosesti versiunea "Community" care este GRATUITA si nelimitata, celelalte versiuni avand diverse mici avantaje pentru ENTERPRISE sau CLOUD... dar daca ai ajuns sa dezvolti astfel de aplicatii, cu siguranta iti vei permite si preturile care oricum sunt bazate pe subscriptii anuale.

Doar ca fapt divers, daca o companie dezvolta software pe tehnologii Microsoft, se poate inregistra ca Partener Microsoft si in acest caz beneficiaza de un pachet special de aplicatii - Microsoft Action Pack care include si o licenta MSDN... adica multe alte aplicatii pe langa Visual Studio... ;)

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 10”