Windows 10 Home nu vede celelalte PC-uri din retea

Ce este nou in Microsoft Windows 10?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Windows 10
Închis
laurentiu.spinoche
Mesaje: 3
Membru din: Dum Aug 20, 2017 11:41 am

Windows 10 Home nu vede celelalte PC-uri din retea

Mesaj de laurentiu.spinoche » Dum Aug 20, 2017 11:55 am

Salut!
Am o problema cu Windows 10 Home care este instalat pe un Lenovo ideapad 310. Laptopul a fost introdus intr-o retea in care vedea toate PC-urile, respectiv partia de pe server unde lucra cu programul de contabilitate, dar de acum o luna si ceva nu stiu ce s-a intimplat cu el ca nu mai vede nici un comp ci doar imprimanta de retea si routerul de la reteaua de Internet. Ma poate ajuta cineva?

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Windows 10 Home nu vede celelalte PC-uri din retea

Mesaj de Dr.Windows » Dum Aug 20, 2017 6:28 pm

Salut!

Problemele pot fi mai multe... cel mai simplu era daca se stia ce s-a modificat in acest interval de timp.
Cele mai probabile probleme ar fi:

1. Reteaua nu mai este configurata ca fiind una "sigura" si atunci se dezactiveaza anumite optiuni.
- Se poate verifica cu un click dreapta pe pictograma de retea (Wireless sau Ethernet, oricare este disponibila) si apoi alege "Open Network and Sharing Center".
- In ecranul care apare, sub numele retelei ar trebui sa scrie "Private Network" - dar daca scrie "Public Network" trebuie corectat. Pentru instructiuni vezi: How to Set Network Location to be Public or Private in Windows 10

2. Acel PC nu mai face parte din acelasi workgroup
- se poate verifica in "System settings" - adica intr-un windows explorer cu cun click dreapta pe "This PC" si alegand "Properties" ar trebui ca in sectiunea "Computer name, domain, and workgroup settings" sa aibe aceeasi "eticheta" pentru campul "Workgroup"

Asta daca nu cumva exista si o a 3-a optiune si anume faptul ca facea parte dintr-un HomeGroup - optiune care este vizibila din "Network and Sharing Center" - pentru mai multe detalii vezi: HomeGroup from start to finish

laurentiu.spinoche
Mesaje: 3
Membru din: Dum Aug 20, 2017 11:41 am

Re: Windows 10 Home nu vede celelalte PC-uri din retea

Mesaj de laurentiu.spinoche » Mie Aug 23, 2017 5:59 pm

Salut!
multumesc de raspuns dar am verificat cele doua situatii dar singurul lucru pe care l-am observat a fost ca nu ia DNS Serverul. Ca sa fiu mai explicit am sa pun cateva screen-uri:





a treia varianta nu prea merge pentru ca este Home.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

laurentiu.spinoche
Mesaje: 3
Membru din: Dum Aug 20, 2017 11:41 am

Re: Windows 10 Home nu vede celelalte PC-uri din retea

Mesaj de laurentiu.spinoche » Mie Aug 23, 2017 6:10 pm

Salut
am verificat cele doua posibilitati dar nu cred ca ar fi acestea. Singurul lucru care mi-a sarit in ochi este faptul ca in Network Connection datails nu apare ca setat IPv$ DNS Server 127.0.0.1 care in fost setat manual. Am observat ca daca introduc un Alternate DNS acesta apare chirdaca preferat este 127.0.0.1.
Aveti ideie care este problema?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Dr.Windows
Moderator
Moderator
Mesaje: 4570
Membru din: Vin Iul 31, 2009 7:32 am

Re: Windows 10 Home nu vede celelalte PC-uri din retea

Mesaj de Dr.Windows » Mie Sep 06, 2017 10:11 pm

Este posibil ca sa o mai ia "razna" uneori... ca doar e Windows... ;)
Poti eventual incerca sa resetezi partea de retea cu mentiunea ca va trebui sa refaci toate setarile de retea daca nu se preiau automat de pe un server DHCP (routerul local sau un server daca este vorva despre o retea de companie).
Pentru detalii de resetare a protocolului TCP vezi: Cum se reiniţializează TCP/IP cu utilitarul NetShell

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Windows 10”