inmultire valori dintr-un tabel

Ce este nou in Microsoft Word 2013?
Informatii despre cum se utilizeaza Microsoft Word 2013.
Editare, formatare, automatizare de documente
Închis
Jokerul
Mesaje: 545
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:06 pm

inmultire valori dintr-un tabel

Mesaj de Jokerul » Mie Ian 07, 2015 9:09 am

Salutare,

Am un fisier care este o oferta de pret, ultima coloana care contine pretuile vreau sa o inmultesc cu un procent.
Cum pot face acest lucru fara a fi nevoit sa iau produs cu produs?

Multumesc!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Tocmai cand credeam si eu ca o scot la capat,
se gasi unul sa mute capatul mai incolo ...

toporas
Mesaje: 42
Membru din: Joi Sep 01, 2011 8:08 am

Re: inmultire valori dintr-un tabel

Mesaj de toporas » Vin Ian 09, 2015 12:21 pm

Copiaza tabelul in excel, iar acolo...

Catalin B.
Moderator
Moderator
Mesaje: 813
Membru din: Vin Sep 09, 2011 4:05 pm
Localitate: Iaşi

Re: inmultire valori dintr-un tabel

Mesaj de Catalin B. » Sâm Ian 10, 2015 10:56 am

Poti folosi formule de calcul si in Word, modul de lucru si sintaxa e totusi diferita.
In fisierul anexat am scris cateva exemple de utilizare formula in word.
Reguli de lucru si cum se utilizeaza formulele in Word:
- formulele se introduc in campul de calcul creat cu CTRL+F9 (se creaza 2 acolade, intre care se scrie formula); acele acolade nu se introduc de la tastatura, ci doar cu CTRL+F9.
- pentru a vizualiza toate campurile calculate din document, apasa Alt+F9, vor fi afisate astfel toate formulele. Pentru a iesi din modul editare, apasa din nou Alt+F9.
-sintaxa formulelor este diferita de excel, de exemplu, pentru a face un total pe coloana, formula este {=Sum(Above)}, pentru un total pe rand: {=Sum(Left)}, formule ce trebui folosite cu atentie, pentru ca aduna si numerele care apar in capul de tabel, chiar daca sunt incadrate in text, de genul: Total cu TVA 24 %, acest 24 va fi adunat in rezultat...
- referintele dintr-un tabel word sunt asemanatoare cu cele din excel, cu o mare diferenta totusi: nu poti vedea in ce caseta te afli... Prima caseta din stanga sus este A1, de acolo trebuie sa numeri cu degetul :D ca sa vezi ce adresa are caseta dorita :lol: , pe langa faptul ca poti gresi usor, daca in tabel exista casete unite pe rand sau coloane...
Daca vrei sa folosesti un rezultat in afara tabelului, in textul documentului, trebuie sa creezi un bookmark pe care sa il folosesti intr-un camp calculat din text. In exemplul anexat, am inserat un bookmark denumit "Total" in caseta B4 a tabelului, iar in textul de sub tabel, am folosit un camp calculat introdus cu Ctrl+F9, in care am scris pur si simplu numele bookmark-ului (cu semnul egal in fata, evident)
Bookmark-urile in word se aseamana cu Defined Names din excel in cazul acesta, bookmark-urile pot fi utilizate in formulele word.
- o alta problema a formulelor utilizate in word, este ca nu se actualizeaza automat calculele atunci cand se modifica valorile din tabel... Campurile calculate trebuie actualizate manual, cursorul trebuie pozitionat in campul respectiv si apasat F9. Sau, daca sunt foarte multe campuri calculate, poti utiliza un macro care sa faca actualizarea campurilor :

Cod: Selectaţi tot

Sub UpdateAllFields()

' Actualizare formule calcul

Dim oStory As Range
For Each oStory In ActiveDocument.StoryRanges
    oStory.Fields.Update
    If oStory.StoryType <> wdMainTextStory Then
        While Not (oStory.NextStoryRange Is Nothing)
            Set oStory = oStory.NextStoryRange
            oStory.Fields.Update
        Wend
    End If
Next oStory
Set oStory = Nothing
End Sub
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Probleme să fie, că soluţii se găsesc...

Închis

Înapoi la “Intrebari despre Word 2013”